Loni však přišla o 672 tisíc voličů a skončila v opozici se 7,7 procenty hlasů hluboko za komunisty i svým pravicovým rivalem TOP 09. Od loňského června občanské demokraty vede Martin Kuba. Ten ale v říjnových volbách propadl a nedostal se do sněmovny. Sám proto odstoupil ze souboje o jakékoliv křeslo ve vedení ODS.

Nejkrušnější období prožívá místopředsedkyně strany 
Miroslava Němcová. Ve chvíli, kdy by si od ODS nikdo ani drobek nevzal, se stala lídryní strany a veřejnosti vysvětlovala nevysvětlitelné. V Olomouci se sice bude ucházet 
o post předsedkyně, ale mnoho šancí nemá. Členská základna je unavena neúspěchy, ztrátou pozic a tvářemi, které jsou po léta se vším tím marasmem, byť nepřímo, spojeny. Naději vkládá do člověka 
z opačného světa, než jaký představují političtí podnikatelé z temných zákoutí a VIP sjezdovek. Profesor Petr Fiala je vážený akademik, který věří v návrat ke konzervativním pravicovým kořenům. Je to ale hra na správnou strunu? Důvěryhodnost mohou ODS vrátit především lidé, jimž věří jejich sousedé, zaměstnanci, voliči. Většinou jsou to starostové nebo primátoři. Nadějnou tváří tak může být Drahomíra Miklošová, starostka Obrnic, kterou nominoval ústecký region. Je to žena, jež nedávno převzala cenu Rady EU za integraci Romů.

Těžko ale říct, zda je ODS vůbec nějaké zásadní proměny schopna. Nelze než souhlasit s jejím expředsedou Mirkem Topolánkem, že by bylo absurdní, kdyby se vedení ODS volilo ještě před maratonem diskusních příspěvků, které by měly hledat příčiny nevalné kondice ODS. Opačný postup by byl vskutku jen hrou na demokracii a platila by Topolánkova slova: „Nic jste nepochopili a nic jste se nanaučili!"