O vyloučení členů hlasovala výkonná rada strany. V případě Úlehly a Floriána odsoudila jejich chování při hlasování o důvěře Rusnokově vládě, kdy opustili sál. Strany bývalé koalice se přitom dohodly, že v sále zůstanou a budou hlasovat proti. Poslanecký klub je ještě večer vyloučil ze svých řad a spolustraníci nešetřili tvrdými obviněními, například ze zrady.

„Výkonná rada ODS jejich chování považuje za neomluvitelné, neboť je v přímém rozporu se zájmy pravicových voličů. Jejich vyloučení z ODS výkonná rada považuje za jediné možné vyústění jejich osobního selhání," přečetl usnesení místopředseda Jiří Pospíšil. Úlehla zopakoval, že se proti stanovám ODS neprovinil. „Je paradoxem, že o mně jako o bezúhonném politikovi rozhodovali například Bohuslav Svoboda, který má mít brzy soud, a Petr Nečas, kterého vyšetřovala policie," řekl Úlehla.

Nepřípustné

Podle něj výkonná rada ODS navíc rozhodovala na základě ne zcela korektních hlasování ve zlínském místním, oblastním a regionálním sdružení. Úlehla argumentoval závazným výkladem stanov strany z roku 2009, ve kterém smírčí výbor ODS konstatuje, že rozhodování per rollam (korespondenčně) jakéhokoliv orgánu ODS není přípustné, neboť není upraveno stanovami. Krajský předseda strany Libor Lukáš přitom řekl, že zmíněné orgány ve Zlínském kraji hlasovaly „elektronickou formou".

V případě Hrdličky vyloučení úřadující předseda strany Martin Kuba zdůvodnil tím, že Hrdlička svými mediálními vyjádřeními poškozuje dobré jméno ODS. Hrdlička se totiž pro server Parlamentní listy hanlivě vyjadřoval o některých stranících. Podle Kuby musí stranu reprezentovat lidé, kteří mají politickou odpovědnost. I politická strana se podle Kuby pohybuje v mediálním prostoru. Připustil ale, že hledat věcnou podstatu pro vyloučení Hrdličky by bylo složité.

Hrdličky se už dříve podle serveru Novinky.cz zastal člen výkonné rady Zdeněk Pánek. „Připadá mi naprosto absurdní vylučovat kohokoliv na základě novinářských spekulací. Nejprve by měli z ODS odejít ti, kdo ODS opravdu poškozují. To jsou například ti, kteří jsou obviněni z ekonomické trestné činnosti, jako třeba (exprimátor Prahy Bohuslav) Svoboda, který chce vyloučení Hrdličky navrhnout," řekl Pánek. Svoboda společně s některými pražskými radními čelí obvinění kvůli kauze opencard.