Novinářům to po jednání širšího vedení ODS řekla první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Na severu Čech roste v poslední době napětí mezi většinovou populací a Romy.

"Zákony platí pro všechny, národnostní a etnická příslušnost nesmí být důvodem k diskriminaci, ani privilegiím žádného občana," uvedlo vedení ODS ve svém usnesení. Projevy extremismu a nesnášenlivosti strana odsoudila s tím, že ohrožují demokratickou společnost.

Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály demonstrace. Největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí. Po ukončení shromáždění se lidé vydali směrem k problematickým lokalitám, které obývají Romové, policie musela kvůli hrozbě možných střetů zasáhnout.
Shromáždění byla mimo jiné reakcí na několik násilných incidentů. K hromadné rvačce, při níž údajně skupina Romů napadla několik lidí, došlo nedávno v Rumburku. Podobný konflikt s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku; skupina Romů tam údajně útočila s mačetami v ruce, výsledkem byla tři těžká zranění.

Policejní prezident Petr Lessy nedávno v souvislosti s napětím mezi většinovou populací a Romy rozhodl o tom, že policii ve Šluknovském výběžku dočasně posílí více než pět desítek těžkooděnců z Prahy. Situace se pak částečně uklidnila.

Hovoří se o tom, že realitní kanceláře do oblasti sestěhovávají chudé lidi, především Romy, a vytvářejí zde tak takzvané sociálně vyloučené lokality, tedy ghetta, s čímž souvisí i nárůst kriminality a menší pocit bezpečí místních. Původně byly největším problémem krádeže a prostituce, v poslední době ale přibývá útoků a napadení.

V severních Čechách chystají další pochod proti Romům