Němcová před jednáním výkonné rady ODS novinářům řekla, že širší vedení strany dnes zřejmě nebude poslancům doporučovat, jak mají v úterý hlasovat. "Výkonná rada už minule sdělila svůj názor, že pokud budou odhlasovány zákony, na kterých nám záleží, že by jim doporučila hlasovat pro. Legislativní proces uzavřen není, takže pro poslance je to jednoznačné sdělení," řekla ČTK a České televizi.

Připomněla také, že ODS žádala o to, aby schůze k rozpuštění Sněmovny byla přerušena až do 3. září tak, aby se poslanci mohli případně vypořádat i s tím, pokud by Senát některé předlohy vrátil. Většina poslanců ale s návrhem ODS v pátek nesouhlasila. "Takže už si myslím, že žádné jiné doporučení dávat nebudeme," dodala Němcová.

Pospíšil řekl, že on osobně je pro rozpuštění Sněmovny. "Na druhou stranu budu respektovat většinový názor ODS, takže uvidíme, jak debata dopadne," uvedl. Pokud by poslanci ODS měli volné hlasování, podpořil by rozpuštění dolní komory.

Plánují hlasovat jednotně

Předseda poslaneckého klubu Marek Benda předpokládá, že poslanci budou hlasovat jednotně. Jak budou hlasovat, bude podle něj jasné až po úterním jednání poslaneckého klubu, které začne v 11:00.

Výkonná rada ODS dnes diskutuje o pravidlech, podle kterých by měla strana sestavit kandidátky. "Je jasné, že předčasné volby budou, musíme sestavit harmonogram projednávání kandidátek," uvedl Benda.

Němcová už dříve řekla, že by chtěla, aby vedení mělo větší vliv na to, kdo bude na předních místech kandidátek v jednotlivých regionech. Dnes řekla, že tento názor bude před kolegy z krajů obhajovat. Podle Pospíšila by kandidátní listiny měly být výsledkem dohody mezi vedením a regiony. "Nemělo by to rozhodovat jen grémium, na druhé straně není možné nechat kandidátky jen v rukách regionálních orgánů," uvedl Pospíšil.

Proti většímu zásahu centrálního vedení je místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati. Před výkonnou radou novinářům řekl, že by kandidátky měly být sestavovány stejně jako v minulých letech. "Myslím si, že je pořád čas na to, abychom sestavovali kandidátky podle stanov," poznamenal.

Němcová ani Benda nepředpokládají, že by dnes vedení rozhodlo o lídrech kandidátek. Podle Pospíšila by mohli být lídří známi na přelomu srpna a září.