Výkonná rada by se podle Němcové měla zabývat především výsledky sněmovních voleb, ve kterých bývalá vládní strana propadla. Dodstala jen 7,73 procenta hlasů. Němcová očekává, že vedení dá své funkce k dispozici.

„Doufám, že dnes seriozně probereme situaci ODS, že si nalijeme čistého vína a nebudeme se tvářit, že jde o nevýhru nebo že jsme snad někde uspěli. Situace je tragická, stáváme se malou politickou stranou," řekl novinářům při příchodu místopředseda Jiří Pospíšil.

Volební kongres by podle něj měl být do dvou měsíců. Zda by chtěl kandidovat do předsednictva, nechtěl Pospíšil předjímat. „Bude-li vůle po změně, vůle dělat věcnou opoziční politiku, pak se na tom rád budu podílet. Ale pokud pojedeme ve stejných kolejích do funkcí se budou opět dostávat lidé na základě toho, kde mají jaké vazby, a ne jak uspěli ve volbách, pak se nebudu chtít podílet na vedení ODS," dodal Pospíšil.

Podle předsedy senátního klubu ODS Jaroslava Kubery by strana měla omezit počet místopředsedů, členů výkonné rady a omezit vliv regionálních lídrů. Kvůli tomu by ale bylo nutné změnit stanovy.

Kdo může za výsledek? Václav Klaus i vládní koalice

Příčinu neúspěchu vidí ODS především v nejednotnosti strany a útocích exprezidenta a zakladatele ODS Václava Klause. Vliv podle ODS mělo i působení strany ve vládní koalici. Výkonná rada zřejmě rozhodne o svolání volebního kongresu strany, který by se mohl uskutečnit na začátku prosince. Úřadující předseda Martin Kuba na šéfa strany kandidovat nechce. Nedostal se do Sněmovny, i když na jihu Čech kandidoval z prvního místa. V preferenčních hlasech ho předstihl bývalý hejtman Jan Zahradník.

Naopak posílit svoji pozici by mohla místopředsedkyně Miroslava Němcová, která byla hlavní tváří kampaně a získala nejvíce preferenčních hlasů. Němcová ale o možné kandidatuře na šéfku strany nechtěla mluvit. Kandidaturu nevyloučil dosavadní místopředseda Jiří Pospíšil, který jako lídr v Plzeňském kraji získal druhý nejvyšší počet preferenčních hla­sů. Podle finálních propočtů se do sněmovny dostal i Marek Benda do sněmovny. Stejně jako před třemi lety, kdy ho voliči do sněmovny poslali ze 17. místa, tak překvapil i letos: Do sněmovny se dostal až z 10. místa kandidátky. Což je při celorepublikovém výsledku ODS, která se z 20 procent propadla na necelých 8 procent, malý zázrak.