Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kongres ODS: Voliči Topolánkovi vzkázali, aby odešel

Praha - /SLEDUJEME/ V Praze pokračoval druhým dnem ostře sledovaný kongres ODS. Delegáti si během víkendu zvolí nové vedení, zaujmou stanovisko k prohraným volbám i Lisabonské smlouvě.

6.12.2008 19
SDÍLEJ:

Předsedu ODS Mirka Topolánka Klausovo prásknutí dveřmi nepřekvapilo.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Politická debata na 19. kongresu ODS stále pokračuje. Po ní delegáty čeká společenský večer. Jak tvrdí mnozí znalci, právě během něj budou mít zastánci obou kandidátů na post šéfa ODS, Mirka Topolánka a Pavla Béma, poslední šanci na zisk přízně volitelů.

V neděli v 9.00 začínají volební projevy kandidátů. Na předsedu jsou nominováni dva politici, na prvního místopředsedu pět mužů. Volební maratón může skončit až v odpoledních hodinách.

20.00 Poslanec Jan Schwippel: Do soutěsky smrti, s tebou, Mirku, nepůjdu

S velmi promyšleným projevem vystoupil rebelant Jan Schwippel. Tento středočeský poslanec vystoupil z klubu ODS 17. září. Přirovnal Topolánka ke sparťanskému králi Leonidasovi, který při bitvě u Thermopyl nepodlehl lákání soupeře, jeho nabídkám a slibům, že za ústup ho nechá nejen žít, ale zahrne ho navíc bohatstvím. „Leonidas nepřijal a bojoval. Sparta tehdy prohrála, ale uchovala si hrdost a éthos. Mirek Topolánek je jistě charismatický muž, možná i schopný manažer, ale chybí mu kvality vůdce. Dlouho jsem šel za ním, až do Thermopyl. Do soutěsky smrti už ale nevejdu. Možná do ní spadnu jako první. Ale ne s tebou, Mirku,“ uzavřel za potlesku sálu Schwippel.
19.50 Poslanec Vlastimil Tlustý: Topolánek nás úspěšně zavedl do soutěsky smrti

Dlouho očekávaný projev přednesl rebelant Vlastimil Tlustý. „Dnes je evidentní, že s Mirkem Topolánkem ODS nebude dominantní, ani pravicová,“ uvedl.

Uvedl, že poslanci jsou tlačeni, aby podpořili antidiskriminační zákon a prolomili tak presumpci neviny a stejné to zřejmě bude i s Lisabonskou smlouvou. „Ta je ovšem konečným vítězstvím Socialistické internacionály v celé Evropě,“ pravil Tlustý.

Poté se věnoval svému životnímu tématu. „Je pravda, že rovná daň byla zavedena. Ale na Slovensku. Nedivte se, že u nás to nefunguje. Nemůže, když nic nebylo uvedeno v život. Kalouskova antireforma pro 90 procent lidí znamenala příjmový mínus,“ konstatoval Tlustý.

Připomněl Topolánkovi, že objížděl celou republiku s Tlustého kolečkem o daňové reformě. „Topolánek úspěšně proměňuje pravicovou ODS ve středovou Unii svobody. Jenže se to nedaří. Opuštění a zklamaní buď nechodí k volbám, nebo volí jiné,“ řekl Tlustý.

Podotkl, že Topolánek ODS slíbil soutěsku smrti. „A byl úspěšný, už jsme v ní,“ pravil za smíchu delegátů. Apeloval na přítomné, aby o tom uvažovali při zítřejší volbě a pokud by si s tím nevěděli rady, ať vhodí do urny prázdný lístek.
19.15 Poslanec Jan Klas

Uvedl, že momentálně neexistuje osobnost, která by byla schopna zakopat hluboké příkopy stojící mezi dvěma tábory občanských demokratů. „Zřejmě si budeme muset počkat do voleb roku 2010, které totálně prohrajeme, abychom se vzpamatovali a konečně něco udělali,“ řekl Klas. Zopakoval několikrát vyslovenou myšlenku, že koaliční kompromisy se zelenými a lidovci ODS velmi poškozují a v očích voličů z ní dělají nedůvěryhodnou stranu. „Když se to koaličním partnerům nelíbí, ať z vlády odejdou, nenechme se jimi vydírat jen proto, že se chceme podílet na moci za každou cenu,“ uzavřel Klas.
19.05 Starosta Prahy 19 Pavel Žďárský

Pronesl emotivní filipiku proti Lisabonské smlouvě a EU. Ta je podle něj plná „socanů“ z Německa a komunistů z Francie. Popsal průběh páteční televizní debaty s europoslanci, kteří byli v Praze na návštěvě. „Oni se nestyděli vyhrožovat Lisabonskou smlouvou, že prý ji máme hned podepsat. Chovali se v Praze jako doma. Tomu musíme zabránit,“ hřímal Žďárský. Je přesvědčený, že pokud Česko ratifikuje tento dokument, stane se zemí v područí Německa, Francie a Anglie „A že to Topolánek podepsal? No to pan Daladier taky v roce 1938 cosi v Mnichově podepsal. Právě proto bychom ratifikaci neměli připustit,“ pravil Žďárský.
18.45 Bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan

Přednesl snad nejostřejší projev, útočný vůči Mirku Topolánkovi. Řekl, že zklamal nejen jeho, ale řadu občanských demokratů a hlavně voličů. „Mirek Topolánek je všechno, jenom ne milý a vážený,“ uvedl exhejtman. Myslí si, že Topolánek obviňuje všechny, jen ne sebe. Na jeho adresu vzkázal: „Není ti, Mirku, divné, že když předáváš ceny na tenisových turnajích, tak lidé pískají? Že při tvých projevech nikdo netleská?“ A pokračoval: „Nejprve jsi vyměnil své přátele za Dalíky, pak za Bursíky a teď nás voláš k loajalitě. Ale opak je namístě – my tě voláme k loajalitě. Ty nás nemáš co vyzývat, abychom odešli. To voliči ti vzkázali, abys odešel, lépe řečeno, aby odešel tvůj styl. My máme dost odvahy udělat vše pro rehabilitaci naší strany.“
18.35 Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský

Dlouho očekávaný projev bývalého šéfa Asociace krajů Evžen Tošenovský nijak výrazně nezaujal. Jen zopakoval to, co už před ním řekli mnozí. Pojmenoval příčiny volební prohry, například aroganci stranického vedení. „Mirku, zasloužil bys mokrým potěhem na holou,“ konstatoval Tošenovský před poloprázdným sálem. Pak ale připomněl, že kongres volí nejen předsedu, ale také lídra do příštích voleb. „Proto navrhuji, aby kongres přijal usnesení, že nejpozději do září příštího roku se uskuteční taktický předvolební sněm, který stanoví jasnou linii k volbám,“ uzavřel Tošenovský.
18.20 Poslanec ODS Boris Šťastný:Na reformu zdravotnictví nemáme sílu

Příznivec Václava Klause Šťastný vyzval ministra zdravotnictví a vládu, aby přiznali, že na zdravotnickou reformu nemá ODS ve sněmovně dost síly. „Koaliční partneři nám neumožní prosadit to, co chce Tomáš Julínek prosadit. Proto se staňme realisty a předložme zákony, které mohou projít, například zákon o zdravotních službách,“ pravil Šťastný a dodal, že prozatím ODS protlačila jenom poplatky, ale se skutečnou reformou zdravotnictvíještě vůbec nezačala.
17.10 Náměstek pražského primátora Rudolf Blažek

Konstatoval, že dříve voliči představitelům ODS tleskali, ale nyní se obracejí zády. „Noblesa byla nahrazena gesty, právo bylo nadřazeno morálce, nikdo nám nevěří, protože jsme své sliby rozmělnili v koaličním vládnutí,“ řekl Blažek. „My jsme nedokázali říct jasné ne nedůvěryhodnému Čunkovi, který by v každé civilizované zemi dávno skončil,“ dodal. Podle něj není ODS nic platné, že dokáže prosadit dobré věci, když je neumí vysvětlit. Napadl i ministra Julínka a jeho mluvčího Cikrta za předvolební kritiku pražského kandidáta do Senátu, ředitele záchranky Zdeňka Schwarze.

17.05 Senátor Jiří Oberfalzer

ODS podle něj nemůže přijmout zcestný závěr, že za drtivou prohru strany mohou voliči. „Bylo to referendum o vládě? No ano, asi bylo, tak stím něco dělejme,“ pravil senátor. Ostře kritizoval lobbyistické praktiky ve straně, nevyšetření korupčních afér minulosti, odchod plukovníka Kubiceho, podivné státní zakázky. „Co je třeba dělat? Rehabilitovat zdravotní reformu, pokračovat vté daňové, vrátit se k myšlence státního sociálního úřadu, omezit přerozdělování peněz a hlavně neustále mluvit slidmi, vysvětlovat jim své záměry,“ řekl Oberfalzer.
17.00 Člen Výkonné rady ODS Jiří Kadrnka

Ostře vystoupil proti Lisabonské smlouvě a sdělil, že podpoří jakékoli usnesení zavazující hlasovat proti tomuto dokumentu. „Chci být hrdým občanem České republiky, nikoli druhořadým členem Evropské unie,“ konstatoval.

16.30 Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bürgermeister

Připomněl, že Mirek Topolánek se plně přihlásil k Tlustého koncepci rovné daně, nijak ho nekritizoval. „V otázce daní jsme se stali zcela nedůvěryhodnou stranou. Sklízíme plody z nezvládnutého konfliktu premiéra s člověkem, který se stal jednou z tváří volební strategie ODS,“ pravil Bürgermeister. Za další chybou pak označil Topolánkovo selhání při koncipování kampaně před krajskými volbami, kdy rezignoval na celostátní témata. „Vláda musí udělat inventuru a otevřeně přiznat, co je ještě schopna z reformních kroků prosadit,“ sdělil pražský poslanec. Přimluvil se za to, aby ODS šla do voleb v roce 2010 s novým elánem i novým týmem.

16.20 Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř

Přednesl přehled úspěchů ODS vposlední době. Podle něj neprošel sněmovnou jediný vládní návrh, podařilo se zvolit Václava Klause prezidentem a jediným dluhem je schválení smluv o americkém radaru. „Jsme jedinou stranou, která je schopna zabránit návratu bolševiků do vlády, to je naše největší odpovědnost. Nenechme si vnutit blbou náladu. SMirkem to zvládneme,“ uzavřel Tluchoř.
16.00 Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Uvedl, že tato vláda je první, která činí systematické kroky v oblasti justice. V oblasti elektronizace je dokonce Česko na evropské špičce. Podle něj se za Topolánkovy vlády také zkrátila doba soudního řízení o dva měsíce, zaměstnáno je padesát procent vězňů a to nejdůležitější, jen krůček před přijetím je zcela nový trestní zákoník.

15.50 Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek obhajoval poplatky

Debata se podle něj zvrtla v hledání viníků a kdo je větší pravičák než ten druhý. Přiznal jen neschopnost prosadit na celostátní i krajské úrovni mohutnou marketingovou kampaň. Tvrdil, že občané poplatky přijali bez problémů, ale zkazili to starostové a hejtmani za ODS, kteří náhle začali podporovat ČSSD v jejím úsilí platby zrušit.

„David Rath ani nesnil o tom, že svými lživými argumenty přesvědčí nejen levicové voliče, ale také některé funkcionáře ODS. Paroubek je odpudivý typ postkomunistického veksláka, ale nelze mu upřít jistou hrdost,“ řekl Julínek v narážce na koaliční krajské vlády ČSSD a ODS s programem rušení regulačních poplatků v nemocnicích. Sklidil bouřlivý potlesk.

15.40 Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman

Připomněl, že nebyl pro vstup Česka do EU, ale nyní nechce kvůli blokaci Lisabonské smlouvy otevřít dveře levici. „Jste na to připraveni? Vy možná ano, ale občané? Na to, že z Bruselu přestanou přicházet peníze? Že republika zůstane na okraji unie?,“ ptal se Říman. Podle něj by hrozilo, ODS se stane nevýznamnou menšinovou stranou, Česko na dlouhou dobu levicovou zemí a zatímco Lisabonská smlouva by byla ihned po změně kabinetu podepsána, radar už nikdy.
15.15 Místopřed­sedkyně sněmovny Miroslava Němcová

Dojatě přiznala, že se těžko vypořádává s odchodem Václava Klause ze strany. Pak ale velmi přesně pojmenovala současné problémy ODS, včetně personálních problémů vlády: „Ministr Čunek v ní zůstal, Vlastimil Tlustý odešel,“ poukázala Němcová na dva neuralgické body současného Topolánkova vládnutí.

13.30 Místopředseda ODS Petr Nečas: Pilířem ODS musí být vzdělání

Petr Nečas uvedl, že ODS podpořila v říjnu jen polovina voličů z roku 2006, desetina přešla k socialistům. Dvě pětiny lidí ale zůstaly doma a k urnám nepřišly, a ty jsou pro příští volby pro ODS nadějí.

„Máme nejvyšší poměr voličů s minimálně jedním dítětem, ale připomínám i to, že 85 procent našich příznivců jsou vzdělaní lidé. Ty někdy urážíme tím, jak se někdy chováme – povýšeně, nadutě, arogantně,“ řekl Nečas. Připomněl ale, že pouze deset procent voličů se označuje za jednoznačně pravicové. „S tímto elektorátem nevystačíme, musíme se obrátit i k liberálně zaměřeným lidem, kterých je asi třetina. Tím víc musíme dbát na vysvětlování naší politiky, záměrů,“ pravil Nečas.

Pochválil vládu za snížení nezaměstnanosti, úsporu sociálních dávek a viditelný pokles daní. „Díky zavedení rovné daně lidem zůstalo v kapsách 80 miliard korun a do roku 2010 jim ještě přibude dalších 45,“ konstatoval Nečas.

Pozor na propojení s byznysem

„Jsme příliš okatě spojeni s byznysem, což nás poškozuje. Všichni víme, co to dělá s ODS. To je slepá ulička, kterou se řítíme do betonové zdi. Před tímto problémem nesmíme zavírat oči, ale řešit ho,“ pravil Nečas, za což sklidil velký aplaus. Volal po tom, aby se ODS zbavila nálepky strany, které nejde o obyčejné lidi, pilířem její politiky podle něj musí být prorodinné zaměření a vzdělání. „Silueta malého dítěte se musí stát jednou z ikon naší strany,“ míní Nečas. Plédoval za vytvoření efektivního vzdělávacího systému. „Tohle téma si nesmíme nechat ukrást levicí, ani naší nelevicovou konkurencí,“ uzavřel Nečas.
13.15 Místopředseda ODS Ivan Langer: Lidé chtějí normálně žít

Zahájil razantně: „Nevím, proč jste tady vy, ale já proto, že chci vyhrát příští volby.“ Poté pustil video, v němž obyčejní lidé vysvětlovali, proč nyní nevolili ODS, ačkoli před dvěma roky ano.

Vysvětlil, že od ODS lidé chtějí jenom prostor pro normální život, chtějí svůj bezpečný život, dobrou práci, plat.

„Oni to nechtějí zabalit a my máme povinnost jim zajistit podmínky pro životy normálních lidí, hrdinů všedního dne,“ pravil Langer.

Naznačil cestu k příštímu úspěchu. „Věda, výzkum výroba a prodej,“ to je náš recept.
13.05 Místopředseda Petr Gandalovič chce jít dál i po Klausově odchodu

Vyjádřil osobní lítost nad obsahem i formou Klausova rozchodu s ODS. „Musím říct za sebe i za vás: My jdeme dál,“ řekl Gandalovič.

12.45 Místopředseda ODS Petr Bendl chce pokračovat v trojkoaličním vládnutí

Uvedl, že je v ODS od podzimu 1991, a od té doby nepamatuje tak hluboké rozpory a dělítka uvnitř strany.

„Naše nejednota je bezpochyby jednou z vážných nemocí, která nás před volbami srazila na kolena,“ řekl Bendl, bývalý středočeský hejtman. Odmítl, že kampaň měla být vedena negativně a ostře. Připustil naopak, že se do ní měla zapojit celostátní témata. Podle něj ODS naprosto nedokázala lidem vysvětlit reformní kroky ve zdravotnictví.

„Dovedu si představit, že v této oblasti uděláme jisté úpravy, abychom občany zbavili obav, ale nikoli chuti přijímat další reformy,“ pravil Bendl.

Východisko vidí v dobré spolupráci vedení ODS s regiony, komunikaci s novináři a ve stabilizaci pozice vlády. Ačkoli není nadšený trojkoaličním projektem, soudí, že to je nejlepší ze všech špatných řešení. „Máme to ve svých rukou a já věřím, že nový tým, který odtud odjede, to dokáže,“ uzavřel Bendl.
12.00 První místopředseda ODS Pavel Bém

Zahájil překvapivým přihlášením k projevu Mirka Topolánka. „Mirku, já stebou ve všem sjedinou výjimkou souhlasím.
A přitom se ptám: Jak je možné, že netleskáme, když jsi mluvil o radaru, o zavedení rovné daně, snížení složené daňové kvóty, že pevně vězíme vmodrých kořenech, když jsi tvrdil, že jdeme pravou cestou?,“ ptal se Bém.

Zastavil se u té jediné výjimky, pro níž nemůže sTopolánkem souhlasit. „Čas od času jsme postaveni před zásadní rozhodnutí. Tím je nyní stanovisko kLisabonské smlouvě. My musíme říct buď ano, nebo ne, obojí nelze,“ uvedl Bém. Dodal, že kongres musí zhodnotit, proč se Klaus zachoval, jak se zachoval.

„Vše, co Mirek Topolánek řekl, by přece měl Václav Klaus podepsat, ale přesto po Topolánkově projevu přišel a řekl, že trhá pupeční šňůru sODS, protože nesouhlasí stím, jak ODS vládne, co dělá. Nedivme se. Dochází totiž u nás kzmatení slov. Vzdálenost mezi postojem a konkrétním chováním nás dostává do neskutečně složitého politického prostoru,“ pravil Bém.

Ztráta důvěryhodnosti, legitimizace KSČM

„Náš hlavní problém se jmenuje ztráta důvěryhodnosti. Přestaly nám věřit ekonomicky aktivní slupiny, vzdělaní lidé, ale také senioři,“ řekl primátor. Podle něj ODS tyto lidi zklamala a u části voličů tento pocit přetavila ve lhostejnost. Uvedl, že volební havárie připravila ODS o stovky exekutivních pozic vkrajích, které ovládají dennodenní život. Což je zdrcující i proto, že tím otevřela cestu převlečeným i skutečným komunistům. „Pokud budeme zárukou, že zabráníme návratu komunistů kmoci, nikdy nemůžeme prohrát. Jenže my jsme udělali zásadní krok klegitimizaci KSČM. Touto pojistkou tedy už nejsme, a bude hůře,“ pravil Bém.

Reformy jako fetiš

„Vytvořili jsme si náboženství, zaklínadlo a fetiš zreforem. Některé znich ale žádnými kroky vpřed nebyly,“ řekl Bém. Jmenoval především zavedení patnáctiprocentní daně, která ve skutečnosti představuje 23procentní zdanění. Neztenčil se ani počet ministerstev. „My možná nevíme, ale věříme. Třeba věříme vzázrak, že to neexistující může pokračovat. Že když neuděláme nic, získáme ztracené preference, což je ale nesmysl. My jsme dokonce přestali mezi sebou mluvit, vnitrostranická diskuse chybí. Místo zdravé diskuse jsme porodili jakýsi elitářský diktát. Vytvořili jsme atmosféru, kdy názorová odlišnost byla vnímána jako otevřený projev nepřátelství. I já jsem si vysloužil nálepku okopávače kotníků. Sami jsme se stali oběťmi demagogie, siláctví, podezřívavosti. Ale tam, kde chybí diskuse, přichází slepá víra, neřízené autonomní jednání jednotlivců nebo nespokojené remcání. Takovou partu ale není jednoduché řídit, každý chybějící hlas pak může být smrtícím šípem,“ pravil první místopředseda ODS Bém.

Obhajoba národních zájmů

Na závěr řekl, že cesta kjednotě je možná. Varoval, že ODS může ztratit Senát, velká města a prezidentský post. „Bojím se i o sebe, bojím se, že občanský demokrat začíná být ohroženým druhem. My ale máme jasný, pevný základ, osvědčený recept, jak jít správným směrem. Vyústění dnešní krize musí být jiné než vroce 1997. Dnes jde o ideový střet, ne o personální štěpení strany. Jsem přesvědčen, že jedině jednota nás může dovést kvítězství vroce 2010. Musí být ale postavena na čtyřech poděbradských artikulech včetně obhajoby národních zájmů. Nic nekončí, jdeme dál,“ uzavřel Bém.
11.00 Naděřda Kavalírová na kongresu ODS

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová připomněla závazek ODS k nekompromisnímu boji s ideologií komunismu. Odmítla též snahy o zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů
11.10 Čtyři potlesky na otevřené scéně si vysloužil ministr financí za KDU-ČSL Miroslav Kalousek

Nejprve sdělil, že cena pro nejlepšího ministra financí, kterou převzal v USA, je vlastně oceněním poslanců, senátorů i ministrů za ODS. Další frenetické odezvy se dočkal po této výzvě: „Přál bych si, aby delegáti tohoto kongresu a hlavně vaši voliči jasně pochopili, že hlavním soupeřem ODS je rudá, nikoli ten či onen systém modré.“ Odmítl mohutnou kampaň socialistů celého světa, kteří volají po větších zásazích státu do ekonomiky, vyšších výdajích. „Musí se zkonsolidovat politické síly, které všemohoucím rozhodně nemyslí stát,“ řekl ministr financí a přivedl delegáty k davovému nadšení, když svou zdravici uzavřel slovy: „Je mi ctí spolupracovat s poslanci a senátory ODS. Je mi mimořádnou ctí říkat Topolánkovi šéfe.“
10.45 Vystoupení předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka

Předseda koaliční strany delegátům kongresu ODS vzkázal, že přirozenou reakcí na prohrané volby je volání po výměně lídra. „Jak vím z vlastní zkušenosti, taková zbrklá výměna ale nic neřeší,“ řekl Čunek. Myslí si, že konzervativní chování, včetně poděkování partnerům i soupeřům. Dodal, že koaliční vláda musí reagovat na horšící se podmínky ve společnosti. „My nesmíme připustit, aby se rapidně zhoršovala situace rodin s dětmi, nelze jen tak přihlížet, jak stoupají ceny elektřiny a zisky ČEZ rostou,“ varoval Čunek. Na závěr si pak dovolil narážku na vztah mezi Mirkem Topolánkem a Václavem Klausem. „Ti, kterým jsme nejvíc pomohli, si toho nejméně váží. Já ale za snahu domluvit se, uznat kompromis, zavést reformy, si tě, Mirku Topolánku vážím a děkuji ti za to,“ uzavřel Čunek.
10.55 Vystoupení předsedy zelených Martina Bursíka

Připomněl důležité období, které Českou republiku čeká příští půlrok. „V něm musíme obstát,“ uvedl Bursík. Podle něj by reakcí na prohru v říjnových volbách by rozhodně neměla být panika a vytvoření menšinového kabinetu.„Koaliční projekt je smysluplný a má šanci na úspěch,“ řekl Bursík.
10.15 - Klaus se vzdal funkce čestného předsedy

Prezident republiky, zakladatel a čestný předseda ODS Václav Klaus delegátům 19. kongresu ODS oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy strany.

„Nechci sledovat, jak se strana pravicová, kterou jsem zakládal, mění ve středovou stranu s jiným zaměřením,“ řekl Klaus. Poděkoval za společně prožitých 18 let a odešel.
10:00 - Topolánek: Ztratili jsme jednotu, srozumitelnost a důvěryhodnost

Druhý den kongresového jednání občanských demokratů začal netrpělivým čekáním na prezidenta Václava Klause a projevem předsedy Mirka Topolánka.

Topolánek zahájil jednoznačným konstatováním, že ODS nemá žádnou alternativou a sdělil delegátům, že vminulosti nebrali jeho dobré rady na vědomí.
Zpočátku po jeho zvolení vroce 2002 se podle něj dařilo být jednotní, srozumitelní a věrohodní. „Měli jsme tým, který dal lidem novou naději a oslovili jsme i ty, kteří nás dříve nevolili,“ řekl Topolánek.

Posléze se ale kormidlo začalo otáčet doleva, evropští politici se počali přiklánět kpopulismu, nalévají do ekonomiky miliardy eur. „Přišli jsme o opoziční bonus právě ve chvíli, kdy lidé ztráceli ochotu kreformám. Již vpolovině roku 2007 se preference občanů obrátili doleva," řekl.

"V roce 2006 už ČSSD začala čerpat ztradičně silného levicového potenciálu. Negativní kampaň byla účinným nástrojem koslovení levicových voličů,“ uvedl Topolánek. Pak se prý promeškal počátek vládnutí, kdy ještě jakž takž existovala ochota lidí kutažení opasků.

Důvody prohry

Místo oslovování lidí ODS dle Topolánka nabízela tiskové konference a barvotiskové brožůrky, nedokázala objasnit a vyšetřit aféry socialistů.

„Reformy jsem rozmělnili koaliční spoluprací a boj skorupcí nechali na papíře. Lidé získali dojem, že kryjeme socialisty, aby vbudoucnu po změně vlády kryli oni záda nám. Na tomto selhání se podíleli jak vláda, tak ministři ODS. Propagaci reforem jsme se věnovali jen zdeseti procent. Členská základna reformy nepochopila, nebo se dokonce od nich distancovala,“ pravil předseda ODS.

Pokračoval: „Zapomněli jsem, že bez masivního marketinku se ani dobré zboží neprodá. Lidé uvěřili prázdným tlachům bez reálného obsahu. Scházel nám člověk, který by se věnoval kampani a straně, abych se mohl věnovat vládnutí.“

Kritizoval i kampaň před říjnovými volbami: „Špatně jsme zvolili taktiku, když jsme rezignovali na celostátní kampaň, protože nové silnice nejsou modré, oranžové ani rudé.

Mlčeli jsme, neměli jsme vlastní téma, neuměli jsme vysvětlit, včem je naše plus. Rozhádali jsme se, nebyli jednotní a předvedli se řadou skandálů. Aféra sdiktafonem a vířivkou byla definitivní tečkou. Nepředvedli jsme srozumitelné zkratky, ikony, něco jako ODS plus.“

Přiznal vinu, omluvil se

„Přijímám svůj díl viny za prohru, byl jsem nedůsledný, neprosadil celostátní kampaň, byl jsem nedisciplinovaný, neodděloval svou práci od rodiny. Já se za své chyby omlouvám,“ sebekriticky uznal Topolánek.

Soustředil se i na analýzu příčin prohry. Oznámil, že ODS ztratila středové voliče, lidi sprůměrnými a lehce nadprůměrnými příjmy, kvalifikované dělníky, středoškoláky i vysokoškoláky, občany ve věkové skupině 30 – 40 let, část žen.

„Naše země se obrátila doleva, nehrajme si na pravicovou stranu bez přívlastků. Čili znovu opakuji, vraťme se kmé vizi tvrdého jádra a měkkého obalu. Jinak spadneme do totální bezvýznamnosti. Pokud chceme získat zpět popularitu a vyhrát, musíme se vrátit nikoli ke kořenům, ale kvoličům,“ oznámil Topolánek.

Vládu čeká rekonstrukce

Premiér předznamenal i očekávanou rekonstrukci kabinetu.

„Po změnách ve vládě se ministři budou muset soustředit na vylepšení komunikace slidmi,“ řekl.

Zeptal se poslanců Tlustého, Schwippela a Ranince, co budou mít zneúspěchu a trvalé prohry. „Rebelové bez příčiny mají smysl jen na stříbrném plátně,“ konstatoval Topolánek.

Svým koaličním partnerům vzkázal, že i vbudoucnu mohou pomýšlet na účast ve vládě, jen poté, když současný kabinet bude úspěšný. Poté vyjmenoval všechny reformní kroky, které jeho ministerský tým udělal. Mezi jednoznačná pozitiva zařadil zavedení rovné daně, pokles složené daňové kvóty, nezaměstnanosti a též regulační zdravotní poplatky.

Prosadili jsme klíčové reformy

„Udělali jsme nejzásadnější reformní kroky za posledních deset let, všechny reformy fungují a na jejich základě lze úspěšně dovládnout,“ podtrhl premiér. Dodal, že finanční krize ve světě je velmi vážná a její důsledky se nás nepřímo, ale silně dotknou. „Jsou ohrožena pracovní místa a lidé mají právem obavy o budoucnost. Není divu, že se ČSSD do vlády nehrne a uvítala by kabinet odborníků, který by řídila zpovzdálí,“ řekl Topolánek. Ke spolupráci s Paroubkovou stranou je podle něj nutné získat mandát kongresu. „Nejvyšší prioritou není vládnutí za každou cenu, ale jednota ODS a vítězství vpříštích volbách,“ uzavřel Topolánek.

Vzahraničněpolitické části proslovu premiér sdělil ,že po volbách do Evropského parlamentu bude usilovat o vznik silné, liberálně-konzervativní pravicové frakce vtomto orgánu. Přihlásil se ktransatlantické vazbě, výstavbě radarové základny a vyzval kratifikaci Lisabonské smlouvy, která Česku otevře možnost vEU prosazovat nutné změny. Předsednictví unie, které nás čeká od Nového roku, je podle Topolánka výzvou, které se je nutné důstojně zhostit.

Na závěr projevu konstatoval, že ODS musí oslovit jak jádro pravicových voličů, kterých je asi 15 procent, tak středopravicově orientované občany, jichž je asi 30 procent. Volební střety budou stále tvrdší, o lidi se bude svádět tvrdý boj. Nikdo ODS nenechá si hrát na pravicovém písečku, aby pak sní ochotně utvořila koalice. Křesťanští demokraté jsou dle Topolánka přirozenými spojenci ODS, ale někdy o voliče také soupeří. Totéž platí o zelených. ODS, jak míní Topolánek, si musí udržet široký volební potenciál a zaplnit celé politické spektrum od středu doprava. Většinový volební systém by nic nevyřešil, zůstaly by tu jen tři strany: ČSSD, KSČM a ODS. To by byla cesta dle něj do pekel, k trvalé levicové převaze.

„Nesmíme mít jen pevné kořeny, ale také nové výhonky,“ naznačil další směr vývoje ODS Topolánek.

Autor: Kateřina Perknerová

6.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT