Po dnešním jednání poslaneckého klubu ODS to ČTK řekli vicepremiér Petr Nečas a předseda klubu Petr Tluchoř.

"Samozřejmě preferujeme minimalizaci zásahů do toho vládního návrhu, nicméně nikdo si nedělá monopol na rozum a na jediný správný názor. Pokud se objeví zajímavý a dobrý podnět, jsme připraveni určitě o něm jednat," řekl Nečas. Poslanci se podle něj k reformě budou moci vyjadřovat poté, co dostanou do ruky konkrétní novely reformních zákonů. Zároveň ale zdůraznil, že případné úpravy vládního plánu nesmí zvětšovat plánovaný deficit státního rozpočtu.

Vláda minulý týden představila koncept reformy. Premiér Mirek Topolánek (ODS) hovořil o tom, že ji sněmovna dostane jako jeden provázaný balík novel. Koaliční poslance nabádal k tomu, aby zachovali jeho soudržnost a příliš do něj nezasahovali.

Vládní plán ostře kritizoval poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Vyčítal mu, že je nefunkční a neplní sliby, které ODS dala voličům. Chce proto připravit vlastní pozměňovací návrhy. Tvrdí přitom, že jestliže je kabinet do reformy nezapracuje, ve sněmovně ji nepodpoří. Za Tlustého se postavili i někteří další středočeští poslanci ODS.

Dnešní jednání poslaneckého klubu podle Tluchoře ukázalo, že se poslanci ODS shodují na nutnosti prosadit alespoň základní daňové a sociální reformy. Vládní reforma podle něj proto má podporu. Řada poslanců ale zároveň žádá, aby se již nyní začalo debatovat o dalších opatřeních, která přinesou výraznější změny a přiblíží reformu volebnímu programu ODS. "Průřezově jsme se shodli na tom, že tento zákon neznamená konec světa, že to je první třetina," řekl Tluchoř. Další reformní kroky podle něj budou následovat. "Toto je spíše taková záchranná brzda rozjetého vlaku, který by Českou republiku zahnal do propasti," dodal.