Na tom, z jakých prostředků bude částka uhrazena, se ve čtvrtek dohodl hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník s ministryní školství Danou Kuchtovou, starostou obce Cizkrajov Vítem Krušinou a zástupcem ministerstva financí Jiřím Kubínkem.

„Jihočeský kraj zaplatí pět milionů korun, ministerstvo financí také pět, ministerstvo školství tři miliony a obec Cizkrajov další tři miliony,“ uvedl hejtman.

Soud přiřkl rodině Filipa Němce, který se před čtyřmi lety málem utopil na školním výletě, odškodné ve výši převyšující 15 milionů, s úroky se blíží 16 milionům. Částku má zaplatit obec, na její účet také peníze přijdou. Ministerstva uvolní peníze koncem srpna, nejpozději začátkem září, částku od Jihočeského kraje a obce Cizkrajov musí ještě schválit zastupitelé.

Krajští zastupitelé o tom budou jednat 18. září. „Je třeba pomoci postiženému chlapci co nejdříve,“ dodal hejtman. S dohodou je spokojena Dana Kuchtová. „Zvítězila spravedlnost. Událost je velký precedens a školy si musí uvědomit, jaká rizika nesou. Je třeba, aby se každá škola proti podobné události pojistila a učitelé prošli školením, zaručujícím jejich stoprocentní dohled nad svěřenými žáky,“ řekla.

Menší školy, které nemají na pojištění, by se měly podle ní sdružovat a uzavřít hromadné pojištění škol.

Radost, že částka bude rozpočtena mezi více plátců, neskrýval starosta Cizkrajova Vít Krušina. „Máme pětimilionový rozpočet, a částka tři miliony je k nám vlídná. Věřím, že ji zastupitelé schválí a Filip Němec dosáhne na peníze, které potřebuje k léčbě,“ uvedl starosta. „Držím mu palce a věřím, že se jeho stav zlepší.“

Filip Němec se málem utopil v červnu 2003 na školním výletě, když učitelé zanedbali pedagogický dohled a nedodrželi bezpečnostní předpisy. Chlapec se nachází ve stavu bdělého bezvědomí, rodina doplácí na jeho léčbu měsíčně 35 tisíc korun. Šancí na zlepšení stavu je finančně náročná léčba pomocí transplantace kmenových buněk, která se provádí v zahraničí.