Odvolací senát se ztotožnil s názorem pražského městského soudu, že se Ševcov dopustil pomoci k poškození cizí věci. Dvouletý trest vyhoštění ale soudci označili za příliš přísný. "Zatím zde má povolený pobyt, řádně studuje vysokou školu a je hodnocen jako velice dobrý student. To je samozřejmě podstatná okolnost. Pokud by mu byl uložen trest vyhoštění, představovalo by to velmi významný zásah do jeho života a studia," uvedl předseda senátu Petr Píša.

Jedenadvacetiletý Ševcov ve svém odvolání poukazoval mimo jiné právě na to, že by kvůli vyhoštění pravděpodobně nemohl dostudovat etnologii na Univerzitě Karlově. Upozornil také na to, že má v Česku sociální vazby, které by vyhoštěním ztratil. Na dnešní zasedání ho přišla podpořit početná skupina přátel a kolegů.

Kamera, s níž Ševcov loni v květnu natočil neohlášené shromáždění anarchistů a nasprejování nápisů "Smrt státu" a "Touhu po svobodě represe nezastaví", propadne státu. Tříletý zákaz účasti na anarchistických akcích se vztahuje na "manifestace, demonstrace, pochody a veřejná shromáždění". Druh trestu se obecně nazývá "zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce", uložit ho lze až na deset let. "Česká země mi zakázala účastnit se demonstrací a běžeckých maratonů, pravděpodobně. Podle mě je to docela vtipný," řekl Ševcov novinářům při odchodu ze soudní síně. Po poradě s advokátem zváží podání dovolání.

Tři měsíce ve vazbě

V souvislosti s původně uloženým vyhoštěním se studenta zastali někteří učitelé včetně rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy, který trest označil za nepřiměřeně tvrdý. S rozhodnutím prvoinstančního soudu vyjádřili nesouhlas také europoslanec Jaromír Štětina, filozof Jan Sokol či některé lidskoprávní organizace, které upozornily na možnou perzekuci Ševcova ze strany Ruska. Například Člověk v tísni vyzval české soudy, aby vyloučily možnost vyhoštění lidí, "kterým v cílové zemi hrozí represe za jejich občanské a politické postoje". Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na své twitteru reagoval tak, že "proti pravicovému extremismu tzv. elity burcují, levicový extremismus jim voní a brání ho".

Mladík po svém zatčení strávil tři měsíce ve vazbě, shodou okolností právě v ruzyňské věznici. S loňským incidentem u Stropnického ho pojila pachová stopa nalezená na jedné z lahví, další důkazy nebyly. Proto ho v dubnu pražský městský soud v tomto bodě obžaloby zprostil viny. Ševcovův právník Pavel Kožoušek dnes uvedl, že pokud by v čin u věznice nefiguroval Rus a anarchista, věc by se vůbec nedostala k soudu.