Předseda poslanců SPD Radim Fiala označil hrozbu odvolání Okamury za politický boj ze strany KDU-ČSL, jehož smyslem je oslabit případnou podporu SPD a KSČM menšinové vládě ANO v čele s Andrejem Babišem. S Okamurou na jednání klubu ANO pobyli jen krátce a nechali na poslancích nejsilnější parlamentní frakce, aby vše sami zvážili.

Okamura uvedl, že řekl poslancům ANO jen tři věty. "Řekl jsem, že za nepřesné výroky jsem se omluvil a vysvětlil jsem, že jsme nezpochybňovali hrůzy holokaustu," řekl.

Tomio Okamura.
Okamura se před poslanci ANO omluvil za výroky o Letech

Fiala poukázal na předchozí vyjádření SPD. "Chtěli jsme říct, co si myslíme a mít jistotu, že naše zprávy budou interpretovány správně. Řekl jsem, že je to politický boj vyvolaný KDU-ČSL, že se snaží oslabit SPD, ANO i Babiše," uvedl Fiala.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek oznámil, že podpisů bylo 86. Zařazení návrhu do programu ale podpořilo 70 ze 169 přítomných poslanců. Rovněž 70 jich bylo proti.

Okamurovi kvůli výrokům hrozilo odvolání, což prosazovali lidovci. Aby mohl být návrh případně zařazen na schůzi dolní komory, která začala dnes odpoledne, potřebovali shromáždit podpisy 80 poslanců, tedy dvou pětin z jejich celkového počtu. To se lidovcům sice povedlo, ale následně nedošlo k podpoře zařazení návrhu do programu. 

Lidovcům vadí Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu. Poukazují i na slova dalších zástupců SPD v těchto záležitostech. Okamura se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust, ohradil. Už dříve řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech za protektorátu, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti.

Předseda SPD Tomio Okamura
Sněmovna Okamurovi referendum odpíská. Dojde i na něj?

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.