Patrně nejnapjatější situace nyní vládne u křesťanských demokratů, kde už někteří členové žádají změnu dosavadního vedení strany. Naposledy v neděli se k těmto hlasům přidal europoslanec a bývalý Olomoucký hejtman Jan Březina.

„S výměnou vedení strany se nesmí otálet, má-li být zachována šance na odvrácení pohromy v dalších volbách,“ napsal v tiskové zprávě novinářům. Později ale své prohlášení zmírnil. „Můj asistent se unáhlil, zprávu jsem chtěl zveřejnit až po reakci z vedení,“ řekl Deníku Březina.

Na svých výtkách nicméně stále trvá: „Strana se svoji politikou nevymezovala dostatečně razantně a neměla stanovené priority. Například si osobně myslím, že regulační poplatky rozhodně neměly mít formu, jakou mají. Měly to být regulační poplatky, ale nevím co je regulačního na poplatcích pro kojence. Tady jsme se měli na vládní úrovni vymezit, a to je chyba vedení,“ zdůraznil Březina.

Voliči nechtějí drobit hlasy

Deník se v neděli snažil získat také reakci šéfa lidovců Jiřího Čunka, celé odpoledne však měl vypnutý telefon.

Podle politologů byl neúspěch menších stran ovlivněn především vypjatou kampaní mezi ODS a ČSSD. „Voliči mají pocit, že určující je politika dvou stran, takže nechtějí svoje hlasy drobit,“ míní politoložka Vladimíra Dvořáková.

Kromě lidovců neuspělo ve druhém senátních voleb ani Sdružení nezávislých kandidátu – Evropští demokraté ani Nezávislí. Vládní Strana zelených (SZ) dokonce zůstala bez jediného zástupce už po první kole. Také u ní se nedají vyloučit změny v případě rekonstrukce kabinetu.

„Vláda to musí výrazně reflektovat a musí se dohodnout na programových prioritách, teprve pak bud následovat personální složení,“ uvedl ministr školství za SZ Ondřej Liška.