Právo na hotovost ustavujeme jako součást širšího práva být osvobozen od povinného využívání digitálních prostředků,“ uvedl za předkladatele v tiskové zprávě místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). Podotkl, že s původním návrhem se Senát neztotožnil rozdílem jediného hlasu.

„Naším cílem je chránit menšinu, která odmítá z různých důvodů elektronizaci anebo jen některé její projevy,“ uvedla k ambicím novely senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09. Novela podle ní vytvoří „ostrov pro elektronické neplavce“.

Kartou, nebo hotově? Jak je to s různými druhy platby: 

Nikdo podle senátorky nesmí být zákonem nucen používat různé elektronické sítě a úložiště, včetně internetu, mobilu nebo platební karty. Stejně tak by občané měli zůstat chráněni před zřizováním datových schránek nebo plošnou elektronickou evidencí tržeb. Návrh podle předkladatelů obsahuje jasné vymezení situací a výjimek, kdy je elektronizace logická a žádoucí, například u elektronických obchodů.

Ochrana svobodné volby

Zastánci platby v hotovosti již dříve vyzvali ministerstvo financí, aby navrhlo příslušnou změnu zákona o oběhu mincí a bankovek, avšak neúspěšně. Senátoři proto navrhli úpravu, která podle nich zaručí lidem svobodu před zbytečným usměrňováním a vnucováním moderních technologií.

„Navrhovaná úprava lidskou svobodu chrání, rozhodně ji nesvazuje. Nové technologie se ale mají do praxe prosazovat svou kvalitou, spolehlivostí a přitažlivostí, nikoli státním donucením,“ dodala senátorka.

Senátoři se obávají o budoucnost plateb v hotovosti:

Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 uvedl, že zakotvení ochrany hotovosti je spjato se svobodou volby a práva na soukromí každého občana. Poukázal na tendence omezovat hotovostní platby pod různými záminkami. „Pokud chceme zachovat svobodnou společnost, nesmíme těmto snahám podlehnout,“ dodal.

Situace v zahraničí 

Právo platit v hotovosti si v červnu uzákonilo Slovensko, podobná úprava se chystá v Rakousku. V rámci Evropské unie se řeší právo na odpojení, které má chránit zaměstnance v jejich pracovním volnu a dát jim možnost odpojit se od telefonu nebo počítače.

Právo na digitální integritu bylo zase na základě referenda zakotveno do švýcarské ústavy.

O lepší ochranu práv před nucenou digitalizací usilují také spotřebitelské organizace a další nevládní organizace, které se zabývají ochranou lidských práv nebo digitálním vyloučením.