Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohlédnutí: Kde je parlament? ptal se Babiš. Pak vyhrál

Praha - Devět pohledů z volebních štábů. Jak vypadá ztráta iluzí, jak radost z nečekaného úspěchu a jak zaskočení odpovědností?

29.10.2013 6
SDÍLEJ:

Andrej BabišFoto: Deník/Martin Divíšek

Hrozny hněvu a zrady

Šok, zklamání, nenávistné pohledy, propocené košile a lesklá čela. U sociálních demokratů bylo v sobotu zle nedobře. Získaných dvacet a půl procenta je průšvih, to vnímá každý. Jenže nikoliv předsedy Sobotky, ale všech zavedených stran, které voliče nudí, otravují, uspávají, rozčilují. Mimo jiné proto, že po volbách na své sliby promptně zapomínají. Ještě ve 20.00 hodin, kdy Bohuslav Sobotka odešel do České televize hájit pozice oranžových, jeho první zástupce Michal Hašek odjel do Lán za prezidentem Zemanem. Ten pak v neděli připojil ke svému seznamu 27 zrádců ČSSD z 24. ledna 2003 (prezidentská volba) novou listinu z 27. října 2013. Je na ní 20 jmen členů předsednictva sociálních demokratů, kteří na jeho popud vyzvali Bohuslava Sobotku k rezignaci a odstranili ho z vyjednávacího týmu. Vtipné je, že čtyřka sociálnědemokratických vyjednavačů v čele s Michalem Haškem možná nebude mít s kým mluvit. Pokud se Andrej Babiš nebude chtít ztrapnit koalicí s rozhádanou ČSSD, může ji s úsměvem nováčka odmítnout. Miloš Zeman sice mluvil o lidech, kteří straší předčasnými volbami, jako o hlupácích. Jeho poradce, šéf odborů a jednička ČSSD v Praze, Jaroslav Zavadil po příchodu do Lidového domu naproti tomu uvedl: „Jiné řešení si vlastně ani nedovedu představit." Kdo z obou přátel bude mít pravdu?

Z volebního štábu ČSSD - Lubomír Zaorálek a Zdeněk Škromach.

Na spoušti má prst ANO

Drahé obleky, vepřová panenka s koňakovou omáčkou, krásné ženy, slavné tváře včetně Věry Čáslavské, večerní diskotéka s Leošem Marešem nebo luxusní prostředí pražského Centra pohybové medicíny. Tohle všechno jsou ale jen pozlátka miliardáře
Andreje Babiše – krále nebo tygra voleb – říkejte mu, jak chcete. V ANO to vypadalo, jako by byli zaskočeni odpovědností. Že je teď míč na straně ČSSD? Ne tak docela. Hnutí ANO dostalo od voličů takovou sílu, že nemůže jen sedět v rohu a říkat, že to je ta parta, co nemaká. Babiš tvrdí, že sestaví tým ekonomických expertů, že klidně bude platit vyšší daně jako v Německu, ale musí tu mít spravedlivý stát bez kmotrů, zákon o státní službě a s Pavlem Teličkou vyrazí proti našemu kverulantství v EU. Slíbil také, že zůstane ve sněmovně, neutečete zpět do podnikatelské sféry a čtyři roky bude sloužit těm, kdo mu dali hlas. „Na sto procent. Já to slíbil stovkám lidí. Musel jsem přísahat, že je nepodvedu, nebudu lhát. Nic jiného si nemůžu dovolit, protože bych se totálně znemožnil a musel bych se asi vystěhovat, což neudělám," řekl Deníku. S větou „jsme nové hnutí, nemáme zkušenosti, nevíme pořádně, ani kde je parlament", naznačuje, že se nepohrne do vlády a vlastně mu ani nebude vadit několik dalších měsíců Rusnokova kabinetu.

Do sněmovny se v Babišově dresu dostala řada bývalých novinářů. Mimo jiné investigativní reportérka Jana Lorencová, Stanislav Berkovec známý z Rad ptáka Loskutáka, bývalý ředitel pardubického studia ČRo Martin Kolovratník, či krajský zpravodaj ČT ze západu Čech Zdeněk Soukup. Když jsem se v sobotu ptal libereckého lídra a exnovináře Martina Komárka, jaký by dal výsledku voleb titulek, odpověděl: „Na spoušti má prst Babiš." Trefa. Nemá cenu bavit se s rozháranou ČSSD, ale říct si v květnu ještě o silnější mandát od lidí?

Z volebního štábu ANO

U komunistů jako vždycky

Nejklidnější volební štáb. Čokoládoví čertíci, pivečko, klídek. Komunisté jako jediná tradiční strana posílila. Získala proti roku 2010 sedm mandátů navíc, ve sněmovně je napevno usazená. Na vládu nebo větší vliv to nevypadá, ale pozice jsou uhájeny. První ohlasy na dění v ČSSD naznačují, že KSČM bude jednat v součinnosti s Milošem Zemanem.

Z volebního štábu KSČM - Marta Semelová

Vítěz voleb: Iniciativa Rekonstrukce státu
Protikorupční legislativní kroky, které shrnuli a popsali aktivisté z několika neziskových organizací, slíbilo podpořit 140 nově zvolených poslanců čili ústavní většina. „Rekonstrukce státu nabízí všem stranám, které zasednou v parlamentu, maximální možnou spolupráci na rychlém prosazení potřebných zákonů," uvedl za iniciativu Jiří Boudal.

Navrhuje, aby se začalo se zákony, které byly již důkladně prodebatovány: o registru smluv, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, o státní službě.

Modří ptáci dolétali. Potřebují nové peří

Ve všech dosavadních volbách do sněmovny měli alespoň dvacet procent hlasů. Tentokrát občanští demokraté nedosáhli ani na dvouciferné číslo. Přesto ODS zoufalství nepropadla. Naopak se zdá, že se během pobytu v opozici konečně rozkmotří s kmotry a vykročí k lepším (rozuměj volitelnějším) zítřkům.

Odpovědnost za tragický volební výsledek na sebe (na rozdíl od ČSSD) vzalo celé vedení strany a k datu příštího kongresu, který bude 17. nebo 25. ledna, oznámilo rezignaci. Na šéfa bude kandidovat Miroslava Němcová – ta totiž v Praze získala 27 tisíc preferenčních hlasů, a stala se tak po Karlu Schwarzenbergovi druhým nejkroužkovanějším politikem. Naopak úřadující předseda strany Martin Kuba o tom, že by se ucházel o vedení, neuvažuje. Přesto svůj výsledek v Jihočeském kraji, kde kandidoval jako lídr a voliči ho vykroužkovali, takže ve sněmovně již nezasedne, za debakl nepovažuje. Údajně se za „krásné druhé místo" po Janu Zahradníkovi nemusí stydět.

Křeslo ve sněmovně na další čtyři roky bylo překvapením pro Marka Bendu. Ten totiž už před vyhlášením definitivních výsledků voleb prozradil, že se vrací do advokacie a má už i zařízenou kancelář. Plány mu nakonec překazili voliči – z desátého místa na pražské kandidátce ho dostali na čtvrté, a poslali ho tak opět do parlamentu. Naopak středočeského lídra Petra Bendla, který kvůli preferenčním hlasům spadl na druhé místo, odchod z politiky ani nenapadl. Na otázku, zda by neměl odstoupit, se jen zasmál a zkonstatoval: „Já? Ne, nevím, proč bych měl." Přesto je právě odchod podle některých zástupců středočeské ODS přesně tou cestou, kudy by se teď Bendlovy kroky měly ubírat.

Z volebního štábu ODS - Martin Kuba

TOP 09 přišla o třetinu voličů, na pravici ale zvítězila

Po volbách se pravicové strany stěhují do opozice, navíc donedávna nejsilnější pravicovou stranu ODS o víkendu TOP 09 porazila o 212 tisíc hlasů. „Není podstatné, jestli jsme mohli mít o dvě procenta více nebo méně. Důležité je, že jsme prokázali, že všechny hlasy, které o nás prohlašovaly, že jsme jen výkřikem na jedno volební období, neměly pravdu," řekl Deníku místopředseda strany Jaromír Drábek. Třetinovou ztrátu voličů přitom Karel Schwarzenberg očekával. S faktickým vítězem voleb Andrejem Babišem TOP 09 s necelými 12 procenty hlasů do vlády nepůjde. „Moje matka mi vždycky říkala, abych se vyvaroval špatné společnosti," řekl lídr strany na adresu Babiše. Z voleb na rozdíl od ODS vychází TOP 09 se vztyčenou hlavou a s tím, že být občas v opozici je normální, ba dokonce správné. Dalším malým vítězstvím je, že se středočeským voličům přes obavy nepodařilo vykroužkovat Miroslava Kalouska. Ten se teď usmívá na fotografii s upraveným heslem SPOZ. Poražení zemanovci slibovali, že zastaví Kalouska. Nakonec ale stopku dali voliči jim.

Z volebního štábu TOP 09

Z volebního štábu Úsvitu - Tomio Okamura

Čtrnáct poslanců za pět měsíců

Suši ze syrových ryb zapíjené rýžovou pálenkou? Nikoliv. Vepřová panenka, kuřecí ve slanině a guláš. Úspěch politika s japonskými kořeny se slavil ryze česky. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury mělo do vlády nejblíž ze všech politických stran, nikoliv výsledkem, ale umístěním volebního štábu. V Občanské plovárně, která je necelých 50 metrů od Strakovy akademie, se připíjelo pivem a vínem. Zisk více než 342 tisíc hlasů (6,88 procenta) na vstup do sněmovny bohatě stačil. Otázkou je, co 14 poslanců v dolní komoře zmůže. Základní podmínkou, aby „okamurovci" komukoliv vyjádřili podporu, je schválení zákona o obecném referendu, ovšem bez výjimek. „Je to klíčová podmínka, ze které my nikdy nemůžeme ustoupit," zopakoval Tomio Okamura v prvním povolebním rozhovoru pro regionální Deník. Ostatní politické strany sice rovněž chtějí zákon o referendu, ale s vyloučenými otázkami. Hnutí Úsvit by chtělo být jazýčkem na vahách, do kabinetu nechce, ale zbylých šest politických stran se k jednání zatím příliš nemá. Okamuru považují za populistu a hnutí, které vzniklo teprve před pěti měsíci, je podle nich slepenec. Na kandidátkách se totiž objevovali zástupci různých uskupení: třeba Strany Moravané nebo Věcí veřejných. Předseda véčkařů Vít Bárta se do sněmovny těsně nedostal. Budou tam ale další véčkaři: zvoleni byli třeba David Kádner, Karel Pražák či Olga Havlová.

Chvála bohu! Lidovci slaví zmrtvýchvstání

Jedinou stranou, která se v historii ČR vrátila zpátky do parlamentu, jsou po těchto volbách lidovci, což také šťastní členové KDU-ČSL nyní neváhají při jakékoliv příležitosti připomenout. Zatímco pro nováčky bývá odchod mimo parlamentní lavice posledním hřebíkem do rakve, pro stranu existující bezmála století to byla příležitost k regeneraci. KDU-ČSL ji vzala po personální stránce z gruntu, mezi novými poslanci je jen minimum těch, kteří mají s parlamentem zkušenosti. Platí to i pro nepříliš výrazného předsedu Pavla Bělobrádka, který při vší úctě není zřejmě hlavním důvodem lidoveckého zmrtvýchvstání. Části voličů se spíš zastesklo po někom, kdo zastává dlouhodobě konzistentní politiku a zároveň se dokáže s ostatními domluvit – což je kladná stránka často kritizované lidovecké ohebnosti. Přes zisk 6,78 procenta hlasů se bez KDU-ČSL neobejde koalice ČSSD a ANO ani teoretické pravicové spojenectví ANO, TOP 09 a ODS, ale lidovci se do vlády nehrnou. Pokud by podruhé přišly podobné aféry, jaké kdysi pronásledovaly expředsedu Jiřího Čunka, nemusel by už být návrat tak snadný. „Máme jednoduchý desetibodový program v oblasti morálky a korupce, který funguje už několik tisíc let," prohlásil nedávno lídr pražské kandidátky Daniel Herman. Budoucnost lidovců bude z velké části záviset na tom, jak pevně se desatera budou držet.

Z volebního štábu KDU-ČSL - Pavel Bělobrádek

Konec prezidentovy strany

A divadlo pokračuje. Název kavárny, kde sídlil volební štáb Strany práv občanů Zemanovci, jako by po víkendu přestal platit. Po výsledku 1,51 procenta by bylo trefnější označení „Hra skončila". Zemanovci získali podporu od 75 113 lidí. V roce 2010, kdy v čele strany stál Miloš Zeman, to bylo 226 527 hlasů (4,33 %) a ani tehdy to na vstup do sněmovny nestačilo. „I piráti jsou před námi," znělo tuto sobotu hned po začátku sčítání mezi několika málo členy SPOZ, kteří měli odvahu sejít do kavárny za novináři. Většina členů strany totiž byla v horním patře nad kavárnou, kde SPOZ sídlí.

Ve tři hodiny odpoledne bylo jasno: totální debakl. „Měli jsme nějaké vnitřní spory, které jsem nechtěl ventilovat v médiích," uvedl mimo jiné předseda strany Zdeněk Štengl, kterého většina novinářů viděla poprvé v životě. Navenek totiž za stranu vystupovali místopředseda strany Martin Nejedlý a hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten má od neděle nůž na krku. Prezident Miloš Zeman v České televizi potvrdil, že buďto si Mynář udělá bezpečnostní prověrku, nebo na Hradě končí. A tristní výsledek ve volbách? Pro většinu voličů nebyla strana čitelná: personálně, ale i programově. Nebyla ani levicová, ani pravicová. Český volič navíc bývá citlivý na to, pokud strana (v tomto případě SPOZ) tají sponzory nákladné kampaně.

Z volebního štábu SPOZ - Martin Pecina

Trumf pro příště?

Nápaditá a věcná kampaň, zajímavé osobnosti, úspěch Ondřeje Lišky v televizní předvolební superdebatě (a také v získaných preferenčních hlasech) či překročení tříprocentní hranice pro nárok na stálý roční příspěvek jsou pro Stranu zelených vkladem do budoucna. Pokud ještě hlouběji budou sázet na témata jako rodina, kvalitní život a výrazněji vystrčí růžky nejen v Praze, kde měli přes šest procent hlasů, mohou se příště do sněmovny dostat.

Autor: Redakce

29.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
5

Národ krabičkářů. Čeští zaměstnanci si nejčastěji nosí k obědu jídlo z domova

Podzim, ilustrační foto.
3

V Česku pátý den v řadě padly teplotní rekordy, hlavně na východě

AKTUALIZOVÁNO

Ke stávce se připojilo na sedm tisíc ordinací. Zavřely i některé lékárny

Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren, které byly půl hodiny mimo provoz.

Úmrtí europoslance Ransdorfa prošetřila policie. Nic protiprávního nezjistila

Pražská policie odložila prošetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) s tím, že nezjistila nic protiprávního. Dnes to uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Ransdorf náhle zemřel loni v lednu ve věku 62 let. O prošetření smrti usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

V Amazonii se zřítilo letadlo Greenpace, zahynula jedna žena

Malé letadlo využívané mezinárodní ekologickou organizací Greenpeace se zřítilo v úterý ve státě Amazonas v severní Brazílii. Zahynula devětadvacetiletá Švédka, pilot a tři další cestující byli zraněni. Příčina nehody zatím není známa.

Úroky hypoték v září vzrostly. Za celý rok se čekají rekordní objemy

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom častěji větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. V devátém měsíci letošního roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení