Zdůraznil, že jeho cílem je prosazování programu SPD, což je možné jen ve vládní konstelaci. Potvrdil ale, že nechce být součástí koalice, kde jsou lidé, kteří mají „nevyřešené kauzy.“ 

OKAMUROVY DŮVODY

Nikde přitom není řečeno, že Okamura nezmění názor a v případě odchodu ČSSD by ji SPD nenahradila i pod Babišem. Předsedovi SPD se totiž nelíbí, že současný kabinet například ustoupil od zavedení referenda, které by se mohlo týkat i vstoupení z EU, či netrval na snížení platů politiků. Odmítá také poslední Babišův nápad na obnovení armádních bojových misí.

Premiér se k Okamurovým návrhům zatím nevyjádřil. Ve strohém vystoupení se věnoval především reportáži novinářů ze Seznamu TV. „Mého syna nikdo neunesl. Byl na Ukrajině, byl i na Krymu a já myslím, že máme k dispozici dostatek fotodokumentace, která tyto sprosté, odporné lži vyvrátí,“ prohlásil. Poté sdělil, že jeho syn trpí schizofrenií, a postup reportérů nazval hyenismem. 

VEŘEJNÝ LYNČ?

„Dělají ze mě zrůdu, že jsem zneužil své děti. Větší sprosťárnu jsem nezažil,“ řekl. Premiér naznačil, že za reportáží, v níž byla použita kamera v brýlích, mohli stát bývalí rozvědčíci. „Na základě jedné lži se spustí tenhle veřejný lynč. To není Sarajevo, to je puč Palermo,“ uvedl Babiš.

Šéf KSČM Vojtěch Filip se k materiálu Seznamu TV staví podobně. Podle něj v něm nebyly žádné novinky. „Ve spisu, který měli k dispozici členové mandátního a imunitního výboru, byly všechny tyto skutečnosti obsaženy, a to včetně současného bydliště syna pana premiéra a jeho zdravotního stavu,“ konstatoval Filip. 

O postoji k hlasování o nedůvěře vládě se klub KSČM poradí až v úterý. I sociální demokraté se teprve rozhodnou, jak se zachovají. Dnes se jejich předseda Jan Hamáček sejde s prezidentem Zemanem a premiér navštíví klub ČSSD. Politické dění zřejmě ovlivní i průběh oslav výročí 17. listopadu, kdy se očekávají desetitisícové demonstrace.