Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) podotkl, že je známo, že žádný z návrhů nemá ve Sněmovně většinu. Proto se předlohy podle něho neprojednávaly. "Teď si tady hrajeme na nějakou kulturní válku," řekl Benda, který s manželstvím párů stejného pohlaví nesouhlasí.

Předseda SPD Tomio Okamura dnes uvedl, že hnutí nemá nic proti registrovanému partnerství ani proti homosexuálům. "Ale manželství je prostě svazek muže a ženy," řekl. Záležitost podle něho rozděluje společnost a jde o "spor mezi zdravým rozumem a pseudoliberálním nihilismem".

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Ministryně Benešová zvažuje odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana

Okamura nešetřil ani ostrými slovy. „Část dětství jsem vyrůstal v dětském domově a můžu vám říct, že kdyby mě adoptoval stejnopohlavní pár, radši skočím z okna,“ prohlásil.

O totální destrukci pojmu manželství mluvila v souvislosti se snahou uzákonit homosexuální svazky nezařazená Ivana Nevludová, podle ní je požaduje hrstka hlasitých aktivistů. "Chceme nadále mluvit o matce a otci, nebo o rodiči číslo 1 a číslo 2?," tázala se.

"Stavíme se na stranu stabilní rodiny definované jako táta, máma a děti," uvedl hlavní autor navrhované ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný z KDU-ČSL. Manželství není podle něho právem a jeho účelem není ošetřit vztah dvou lidí, kteří se mají rádi. "Nevedeme debatu o právu menšin, vedeme debatu o hodnotách," dodal.

"Opakujete znovu a znovu projevy od začátku," komentovala diskusi podporovatelka manželství stejnopohlavních párů Barbora Kořanová z ANO. Podle Jiřího Dolejše (KSČM) už bylo debat dost. "Pozice jsou prostě dané, a pokud se neposuneme, tak to vypadá, že tečku za návrhem někdo nechce udělat," míní. Podotkl, že času je do konce volebního období málo.

Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda lidovců Marian Jurečka vystoupili 27. dubna 2021 v Praze na tiskové konferenci koalice Spolu
Koalice Spolu chce vyslovit vládě nedůvěru. Kvůli principům

Obě předlohy čelí návrhům na zamítnutí už v prvním čtení. Pokud by je Sněmovna propustila do výborů, Výborný chce, aby měly na projednání novel delší než běžnou dvouměsíční lhůtu.

Zahájení schůze zbrzdila absence členů vlády. Musela být kvůli tomu asi na 20 minut přerušena. Pro návrh programu schůze hlasovalo 71 z 94 přítomných poslanců. Schůze je v tomto volebním období 100. v pořadí. V minulém volebním období se poslanci sešli na 61 schůzích.