Okamura se v dopisu pozastavuje nad postupem britských soudů, které podle něj poslaly Robinsona do vězení "bezprecedentně rychle". Vyjadřuje také obavy, že Robinson bude ve věznici v ohrožení života ze strany muslimských spoluvězňů. Mayovou žádá, aby mu sdělila, jak britské úřady zajistí Robinsonovu bezpečnost.

Podle britské zpravodajské stanice BBC byl Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, odsouzen za pohrdání soudem už podruhé. Poprvé mu soud uložil podmínečný trest, tuto podmínku ale Robinson porušil a dopustil se stejného prohřešku.

Předseda SPD Tomio Okamura
SPD je větší hrozba než extremisté, píše vnitro. Metnar zveřejnění odkládá

Podle BBC Robinson před soudní budovou v Canterbury a podruhé před soudní budovou v Leedsu natáčel videa s účastníky sporu a vyzýval k jejich šíření, což mohlo ovlivnit nezávislost poroty a mohlo vést k nespravedlivým procesům. V Leedsu šlo o proces s údajnými členy pákistánských gangů, kteří podle obžaloby znásilňovali mladé dívky. Za natočení videa v Canterbury dostal Robinson podmíněný trest a soudce ho tehdy varoval, že pokud se opět dopustí podobného prohřešku, skončí ve vězení.

Britská média o případu informovala až se zpožděním několika dnů. Soudce jim publikování zpravodajství o Robinsonově odsouzení zakázal, protože se obával, že by tato informace mohla ovlivnit porotu, která posuzovala případ, jehož účastníky Robinson natáčel.

Nyní pětatřicetiletý Robinson byl v roce 2009 jedním ze zakladatelů EDL. Skupina se dostala do veřejného povědomí pořádáním demonstrací a protestních pochodů proti muslimům, opakovaně se dostávala do násilných konfliktů s levicovými aktivisty. Robinson v roce 2013 vedení EDL opustil.

Předseda SPD Tomio Okamura
Nenávistná kampaň, kritizuje SPD rozhodnutí ČSSD o zákazu spolupráce