Za porušení pravidel jednání Sněmovny to označila i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž měl být návrh na prodloužení jednání přednesen některým z poslanců, nikoli předsedajícím schůze Janem Skopečkem (ODS), a hlasovat se o něm smělo do 19:00. Schillerová si poté vyžádala dvouhodinovou přestávku na jednání své frakce. Schůze dolní komory tak má pokračovat od 22:23.

Okamura označil postup koalice za "protidemokratický puč". "Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie," prohlásil předseda SPD, podle něhož ho Skopeček měl nechat jeho vystoupení dokončit až do 21:00, kdy jednací den Sněmovny obvykle končí. Šéf SPD také kritizoval premiéra a někdejšího místopředsedu Sněmovny Petra Fialu (ODS) za to, že proti postupu nezakročil. "Vy jste normální srab," prohlásil na adresu předsedy vlády. Okamurovu námitku proti Skopečkovu postupu dolní komora zamítla.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
PCR testy zdarma zřejmě od března skončí. Záležet bude na vývoji epidemie

Koaliční většina ve Sněmovně má sílu návrhy SPD na doplnění programu zamítnout. Počátkem února se Sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu až po 23 hodinách od začátku jednání.

Okamura uvedl, že poslanci jeho hnutí navrhnou projednání svých 21 předloh a podrobně je zdůvodní čtením jejich předkládacích zpráv. Sám Okamura se rozhodl navrhnout další desítku bodů, při jejichž zdůvodňování mimo jiné obvinil vládu ze zavádění totality. Požadoval například diskusi "o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky", kterou podle něj vláda odmítá řešit. Název diskuse Okamura během své řeči změnil čtyřikrát, odmítl jej předložit písemně.

Podobně měnil předseda SPD i název debaty o situaci nízkopříjmových důchodců, ve své řeči se několikrát opakoval. Chystaná valorizace penzí podle Okamury není zásluhou vlády, ale zákonnou povinností. "I kdyby byli ve vládě Marťani, tak se ten důchod o 8,2 procenta zvedne," prohlásil Okamura, čímž připomenul výrok někdejšího předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, který kdysi prohlásil, že by byl ochoten vládnout i s Marťany.

Předseda SPD požadoval projednat také například zmrazení platů politiků, zvýšení příspěvků na péči pro zdravotně postižené a daňových slev na poplatníka, jmenování bývalého předsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo dohodu týkající se dolu Turów. Okamura uvedl, že cílem jeho hnutí je zabránit přijetí nejen novely pandemického zákona, ale také zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta nebo doplnění rad České televize a Českého rozhlasu. Obvinil vládní koalici ze snahy politicky ovládnout obě veřejnoprávní média. "To je neuvěřitelný, to je totalita," prohlásil.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
PCR testy zdarma zřejmě od března skončí. Záležet bude na vývoji epidemie

Okamura odmítl výtky, že nemluví k věci, i když hovořil například o rušení cukrovarů. Protestoval proti tomu, aby se ve vlastní debatě k pandemickému zákonu omezila řečnická doba na maximálně deset minut na jednoho řečníka. Požadoval, aby Sněmovna projednala "umlčování politických oponentů". Vládní koalici obvinil šéf SPD z arogance moci, kabinet podle něj odmítá řešit zdražování, a naopak zdražuje potraviny. "Jediné, co děláte, že jste poštvali celníky proti občanům, kteří si šli nakoupit levně do Polska,“ prohlásil. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil Okamura za bezskrupulózního člověka, který se chce SPD mstít a zneužívá svůj úřad pro politický boj, neboť hnutí má být ministerstvem údajně zařazeno mezi dezinformátory.

Novelu pandemického zákona chce koalice prosadit k počátku března, aby mohla pokračovat některá omezení kvůli epidemii koronaviru. Pokud ji Sněmovna neschválí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu. Podle Okamury tím vláda podvedla voliče a Válek by měl rezignovat nebo být odvolán. Sněmovna se musí novelou znovu zabývat kvůli tomu, že ji těsným poměrem hlasů zamítl Senát. Podle SPD i opozičního hnutí ANO je novela zbytečná a omezuje základní práva a svobody, zatímco v jiných zemích EU se protikoronavirová opatření rozvolňují. Předchozí schvalování vládní novely ve Sněmovně trvalo zejména kvůli obstrukcím SPD více než 35 hodin.