To však mění jen málo na bezpečnostních rizicích, které jsou s pobytem premiérova syna ukrývajícího se na Krymu před českou policií spojena. „Je to naprosto děsivé. Nejdříve jsem nemohl uvěřit, že Babiš mladší opravdu myslí Krym, doufal jsem, že jsem se přeslechl,“ uvedl pro Deník Pavel Havlíček, analytik Asociace mezinárodních otázek, odborník na Rusko a Ukrajinu.

Krym jako okupované území je velmi střeženým místem. „Je vyloučeno, aby něco takového, jako ukrývání se syna Andreje Babiše na Krymu, ruským úřadům a ruským tajným službám ušlo. Mimo jiné proto, že v žádosti o vízum musel uvést místo pobytu. Cizinci na Krymu jsou navíc ruskými tajnými službami velice pečlivě monitorováni,“ doplnil Havlíček.

Páky na Babiše

„Krym jako úkryt pro Babiše mladšího byl v dnešní době úplně šílený nápad. Nechci ani domýšlet, jaké páky to Rusům na Babiše staršího dávalo,“ dodal.

Z hlediska dosahu české policie to ale byl téměř dokonalý úkryt. Oficiální cesta vede jen přes ukrajinské úřady, ale ty na Krymu nefungují. Na poloostrově je tak nyní pro Česko právní vakuum.

„Je to černá díra Evropy,“ potvrzuje ukrajinistka Lenka Víchová. Poloostrov je také pod sankčním režimem EU, je tam zákaz letů, kotvení lodí, pod sankcemi jsou i krymské společnosti a politici.

Tuzemské ministerstvo zahraničí dokonce varuje české občany, že se cestou na okupovaný Krym jinak než přes ukrajinské území dopouští na Ukrajině trestné činu, za který hrozí vysoká finanční pokuta či dokonce trestní postih. Také Andrej Babiš mladší Krym zřejmě navštívil z hlediska Ukrajiny nelegálně přes Moskvu, čímž přestoupil ukrajinské zákony. Celkově se pak cesta na Krym ministerstvem zahraničí nedoporučuje.