Zejména starší generace pamatuje doby, kdy někteří řidiči přilévali do nádrže k naftě použitý olej na smažení. Z výfuku se poté linula „vůně“ podobná připalujícím se řízkům na pánvi. V blízké budoucnosti se použitá surovina možná stane dokonce nedílnou součástí fosilních paliv.

Litvínovská rafinérie již v současné době dokáže zpracovat přečištěné kuchyňské oleje na bezkyslíkaté vysokocetanové biopalivo známého pod zkratkou HVO, tedy hydrodeoxygenovaný rostlinný olej. „Biopalivo má lepší stabilitu než klasické MEŘO (látka vyráběná z řepkového oleje s podobnými vlastnostmi jako motorová nafta, pozn.red.) a vyšší cetanové číslo než motorová nafta. Při jeho výrobě i spalování navíc vzniká méně emisí oxidu uhličitého,“ sdělil generální ředitel výzkumně vzdělávacího centra Orlen UniCRE Jiří Hájek.

Sběr použitého kuchyňského oleje začne i na benzínkách.
Sběr použitého kuchyňského oleje začne i na benzínkách. Poslouží k výrobě plastu

Odborníci z litvínovského Chemoparku spolu s experty z pražského Českého vysokého učení technického a České zemědělské univerzity nyní hledají způsob, jak efektivně přeměnit použitou surovinu z kuchyně na biopalivo a petrochemikálie. Pomoci tomu má nový pilotní projekt, díky kterému jí chtějí získat dostatečné množství pro zkoumání. Motoristé mohou použitý olej vozit na čerpací stanice Benzina Orlen do konce roku 2024. Ovšem ne na všechny. Možnost zatím nabízí jen šestice čerpacích stanic v Ústeckém kraji – konkrétně v Litvínově, Mostě, Chomutově, Ústí nad Labem a Teplicích.

Jak správně třídit použitý olej?

Zdroj: Youtube

V budoucnu by se mohlo jednat o celorepublikovou záležitost. „Chceme nyní pilotně ověřit vyvinutou technologii čištění a úpravy použitého oleje na produkty vhodné pro další zpracování v rafinérských a petrochemických procesech a připravit dokumentaci pro automatizovaný sběr a zpracování oleje ve velkém měřítku,“ nastínil Hájek.

Sběrná místa? Brzy snad po celém Česku

Olej firma sbírá kontejnerově a lidé jej slévají doma do speciálních nádob, které jsou opakovaně použitelné. Kvůli kuchyňskému oleji tak nejsou znehodnocovány PET lahve. „Vytvořili jsme dostupnou síť sběrných míst, jejíž ambicí je rozšíření po celém Česku. Chceme změnit přístup široké veřejnosti a přimět ji tak k dalšímu, systematickému sběru odpadu,“ podotkl zástupce vedoucího katedry chemie České zemědělské univerzity v Praze Vladimír Hönig.

Smažený řízek, sýr nebo hranolky. To jsou jídla, která dlouhodobě patří u strávníků v českých restauracích mezi nejpopulárnější. Teď si na oblíbený pokrm posvítí stát
Stát zpřísní pravidla pro smažáky, hranolky i řízky. Kvůli zdraví Čechů

Skupina ORLEN Unipetrol chce být nejpozději do roku 2050 emisně neutrální. Podnik dokáže nyní zpracovat až pět tisíc tun odpadního rostlinného oleje, ovšem kapacita se má v budoucnu zásadně navýšit až na 100 tisíc tun ročně.

I když od ledna roku 2020 mají obce povinnost umožnit lidem odevzdat vytříděný použitý kuchyňský olej, stále se najdou tací, kteří si s jeho likvidací příliš starostí nedělají. Bez ostychu jej vylévají do dřezů či toaletních mís. To ale může způsobit problémy. Tuk totiž ztuhne a zanáší potrubí, které se může i ucpat.