Už během hodiny provozu se však přibližně stovka lidí projížděla na nejdelším krytém toboganu v České republice nebo zažívala dávku adrenalinu v obrovském trychtýři.

Do zavírací hodiny navštívilo prvnídenvodníareál138lidí. Aquapark jako první vyzkoušeli školáci ze Základní školy Zeyerova. „Líbí se mi tady. Neuškodilo by, kdyby přidali ještě jeden tobogan a bylobyto trochu větší. Určitě přemluvím rodiče, abychom sem chodili pravidelně,“ svěřil své dojmy Jan Svobodník ze šesté třídy.

Výtka k velikosti stavby a počtu zábavních prvků se u lidí objevovala poměrně často. „Podle mého názoru by to tu mohlo být větší. Jsme sice zmlsaní Libercem a Prahou, ale těch atrakcí není za půl miliardy zase až tak moc, jak jsem čekala. Navíc mě mrzí, že není otevřený venkovní prostor,“ poznamenala Renáta Jochová z Prostějova.

Projekt, který se začal rodit před sedmi lety, provázely rozsáhlé debaty o tom, zda je aquapark v Olomouci potřeba. Dokonce vznikly i dvě protichůdné petice. Včerejškem radní i soukromí investoři zakončili diskuse přestřižením pásky do vchodu vodní arény.

„Otevřením areálu vodních atrakcí a relaxačních aktivit se nabídka celoročního rekreačního vyžití ve středomoravském regionu významně rozšířila,“ uvedl primátor Martin Novotný. Návštěvníci mají k dispozici 1200 metrů čtverečních vodních ploch, polovina je v zastřešené části. Vodním atrakcím vévodí nejdelší tobogan u nás, který je sjízdný 123 metrů na nafukovacích duších.

„Aquapark spojuje adrenalinové a relaxační vodní atrakce, odpočinkové zóny, masáže a solária v rámci jednoho provozu,“ popsal ředitel aquaparku Dalibor Přikryl.

„Vyzkoušeli jsme už všechno, co tady je, a jsme spokojení. Trychtýř je fakt nářez,“ popsal svou zkušenost Libor Venclík, který zavítal do aquaparku s kamarády.

Součástí vodní arény je i sauna. Pokud si lidé do ní zaplatí vstup, mohou pak navštívit i vnitřní a vnější areál. „Sauna mě zklamala. Přijde mi na aquapark úplně miniaturní. Čekal jsem saunový svět podobný jako v Rakousku. Navíc 170 korun se mi zdá hodně, za devadesát minut nestihnu nic jiného,“ postěžoval si šestatřicetiletý Milan z Olomouce.

Uvnitř areálu sleduje děj na atrakcích i v bazénu pět plavčíků. Jejich dohled doplňuje patnáct kamer, upevněných přímo na zábavních prvcích. V areálu jich je celkem pětačtyřicet. „Začali jsme raději s pěti plavčíky, ale do budoucna počítáme se třemi. Uvidíme podle provozu,“uvedl Přikryl.

Na tuto sobotu vedení přichystalo slavnostní otevření aquaparku. Programem provede Martin Dejdar.

Kompletní ceník na: www.aqua-olomouc.cz

Historie projektu:
Prvotní záměr na vybudování centra vodních radovánek v krajském městě vznikl již v roce 2002. Komplex s vodními atrakcemi vyrostl na ploše zabírající skoro 20 000 metrů čtverečních za obchodním centrem Haná u výpadovky na Brno.
Stavbu a způsob financování schválili zastupitelé v říjnu 2007, stavbaři se v lokalitě Pod Vlachovým pustili do práce v závěru téhož roku. Olomoucký aquapark za půl miliardy korun postavilo konzorcium firem Atzwanger, Gemo a Skanska, které spolu s městem založily akciovou společnost Aquapark Olomouc. Ta si na stavbu vodního ráje vzala úvěr 355 milionů korun. Ve společnosti Aquapark Olomouc má město nyní pětačtyřicetiprocentní podíl, do roku 2017 pak zbytek podílu vykoupí a bude jejím stoprocentním akcionářem.
Na provoz aquaparku bude radnice konzorciu firem přispívat dvacet let formou takzvaného služebného, které je na prvních pět let „zafixováno“ na částce 30milionů korun ročně. Projekt měl mezi Olomoučany jak své zastánce, tak i odpůrce.
Před konečným rozhodnutím radních a hlasováním zastupitelů vznikly dvě petice: v jedné z nich dva a půl tisíce lidí svým podpisem vyjádřilo odmítavý postoj k investování městských peněz do této akce. Opačný názor měli lidé, kteří se připojili k petici Ano pro aquapark.