Ceremoniální stánek pro pražské hry má podle představ města stát v Letňanech. Plány na budoucí podobu prostoru včerejší rozhodnutí MOV nemění.

O stavbě stadionu se totiž stejně rozhodne až v případě, pokud Praha získá pořadatelství olympiády.

„V Letňanech vyroste bez ohledu na neúspěch uchazečství Prahy o olympiádu 2016 moderní výstaviště, které bude v případě budoucího pořádání olympiády snadno konvertováno do stadionu a zpět,“ popsal mluvčí organizace Praha olympijská Karel Tejkal.

Výstaviště chce postavit společnost SPG Group. Její majitel Pavel Sehnal už představil jednu z možných variant stadionu.

Podle něj by například stadion mohl být postaven tak, aby pro letní olympijské hry pojal až 65 tisíc diváků. Odebráním svrchní kovové konstrukce by se jeho kapacita po hrách dala snížit na 30 až 35 tisíc lidí.

Stavby se využijí i po skončení her

Z olympijské vesničky by se zase mohl později stát rezidenční projekt. „Některé byty bychom chtěli využít pro sociální účely,“ navrhl radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS).

Podle Sehnala by kryté prostory nového výstaviště, které má v Letňanech vyrůst dlouho před možným konáním olympiády, sloužily jako sportovní haly. To by umožnila speciální konstrukce střech. Ta připomíná plachtu a nevyžaduje uvnitř stavby žádné podpůrné sloupy.

Další sportoviště a jejich zázemí by se vystavěly na pozemcích, které dnes patří hlavnímu městu. Investorova vize pro přeměnu těchto míst počítá se stavbou kongresového centra ve tvaru koule, olympijské vesničky nebo stadionu, kde by se odehrál zahajovací a závěrečný ceremoniál. „Stavby jsou koncipovány tak, aby našly využití i po konání her,“ ujistil Sehnal.

Olympiádě plánuje město přizpůsobit ještě dvě nová sportoviště: velodrom na Třebešíně a plavecký areál na Šutce. Ostatní sporty by se konaly v již existujících areálech.

PETR KUPEC, HANA VÁLKOVÁ

Nejvíce se líbilo Tokio

Závod o olympijské hry 2016 je v poločase. Ze sedmi kandidátských měst zbyla jen čtyři. Ve středu 4. června jejich jména oznámil výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru.

A Praha mezi nimi podle očekávání není. Stejně jako Baku a Dauhá.

Po posouzení kandidátských nabídek zůstaly Tokio, Madrid, Chicago a Rio de Janeiro. V tomto pořadí se umístily v pomyslném žebříčku komise MOV, Praze patřilo 6. místo.

„Od počátku jsme deklarovali, že naše první olympijské kroky budou sice sebevědomé, ale přitom seznamovací,“ přijal vyřazení pražský primátor Pavel Bém.

Od začátku kandidatury pražská nabídka uvadala. Tým ztrácel podporu veřejnosti. Proto Praha neměla šanci postoupit do dalšího kola – to se píše na stránkách gamesbids.com, které se zabývají hodnocením kandidatur jednotlivých měst.

Největšími favority pro rok 2016 zůstávají Tokio a Chicago. Madrid naráží na fakt, že olympiáda 2012 bude také v Evropě. O to větším favoritem však může být v roce 2020.

Praha patrně i proto bude také za čtyři roky patřit spíše mezi outsidery, zvlášť když do hry vstoupí opět Paříž, Moskva, Berlín a další silná evropská města.

MARKÉTA HŮRKOVÁ