Jih Moravy je proti tomu, aby se v republice konala v roce 2016 olympiáda. Obce se bojí, že na ně zbude ještě méně peněz. Starostové nejdřív protestovali proti daňové diskriminaci obcí. Teď vystoupili i proti olympijským hrám v České republice.

„My živoříme a tady se chystá bohatá hostina za naše peníze. Je to nehoráznost,“ říká iniciátor protestu a starosta obce Suchá Loz na Zlínsku Petr Gazdík. K tomu se přidaly i obce z jižní Moravy. Kdyby bylo podle jejich, olympiáda by nebyla. Ukázala to i anketa, ve které Deník Rovnost oslovil tisícovku lidí v celém kraji. Pro je jen čtyřiatřicet procent z oslovených.

Nejvíc skeptické je přitom Znojemsko. Proti obří sportovní akci je tady skoro sedmdesát procent lidí. „Vůbec se tomu nedivím,“ uvedl místostarosta Miroslavi na Znojemsku Roman Volf. „Megalomanské projekty tady byly už v minulosti a už tehdy se ukázalo, že tak malý stát s tak obrovskými rozdíly mezi Prahou a malými obcemi si něco podobného nemůže dovolit,“ myslí si.

Nejvíc lidem vadí, že obří sportoviště, která by se kvůli olympiádě budovala, vzniknou hlavně v Praze. Peníze na jejich opravy ale půjdou i z jejich kapes. „Toto vymysleli lidé v Praze, kteří nevnímají realitu,“ řekl čtyřiatřicetiletý elektrotechnik Otto Bouda ze Znojma. „Bude problém i s využitím sportovišť,“ myslí si Karel Besedniak ze Znojma.

Jediný, kdo podle ankety olympiádu v kraji podporuje, je Břeclavsko. Pro je tady pětapadesát procent z oslovených lidí. Starosta Břeclavi Dymo Piškula si ale myslí, že je to jen náhoda. „Lidé mají totiž málo informací,“ míní Piškula. Starosta Břeclavi stojí také na straně lidí, kteří olympijské hry v zemi odmítají. „Není přece možné, aby šly největší peníze právě do míst, která jsou v republice nejbohatší a která se rozvíjejí daleko dynamičtěji, než ostatní regiony,“ říká Piškula. Také starosta Habrovan Radoslav Dvořáček si to myslí. „Malé obce na olympiádě jenom prodělají,“ tvrdí.

Jen samé výhody

Karel Tejkal z Pražské olympijské, která zastupuje Prahu je přesvědčen, že lidé v kraji jsou ovlivněni štvavou kampaní starostů ze Zlínska. „Vzali olympiádu v Praze jako zástupný problém útoku na hlavní město a na omluvu své neschopnosti zvelebovat své obce. To, že Praha kandiduje na pořádání olympijských her nestálo žádnou obec v republice ani korunu a v následujících letech to nikoho ani korunu sát nebude,“ prohlásilTejkal.

„Tomu nevěřím. Výraznou část platí stát. A když náhodou vznikne podnikatelská ztráta, kdo jiný, než vláda ji zaplatí,“ reaguje starosta Hustopečí na Břeclavsku Luboš Kuchynka.

Javorová: V Brně nevznikne město duchů

BRNO - Špičkový fotbalový stadion a multifunkční míčová hala. Dvě nové budovy. A opravit nebo spíš zcela nově postavit by se musel také cyklistický velodrom. „To vše budeme mít připraveno, ať se v Brně olympiáda bude nebo nebude konat,“ říká náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová.

Které sporty Brno chce v souvislosti s olympiádou pořádat?

Brno se uchází o pořádání fotbalových utkání . Zájem máme také navázat na tradici míčových sportů. Uvažujeme také o cyklistických závodech.

Které stadiony a haly by byly pro tuto příležitost využity?

Světovou úroveň bude mít fotbalový stadion za Lužánkami nebo multifunkční míčová hala naproti nemocnici v Bohunicích. Pokud bychom usilovali o cyklistické závody, pak musíme opravit i Velodrom v Pisárkách. V každém případě ale budeme stavět sportoviště, které využijeme i v budoucnosti. Nechceme, aby nám tady po skončení olympiády vzniklo město duchů jako například v řeckých Aténách po poslední olympiádě v roce 2004.

Kolik budou investice do případné přípravy olympijských her Brno stát?

Nedokážu přesně odhadnout, kolik peněz budeme v takovém případě potřebovat. Většina peněz ale v takové situaci musí v každém případě přijít ze státu, ze státního rozpočtu.

Olympijské hry jsou velkou akcí s mnoha organizačními nároky. Souhlasíte vůbec s tím, aby se v Brně konala?

Pokud hypoteticky Praha získá možnost tuto událost pořádat, tak budeme bojovat o to, aby se část pozornosti strhla i do Brna. Celkově však musím přiznat, že nejsem zastáncem toho, aby se tato událost v České republice pořádala. Jsme na to přece jenom příliš malá země. Olympiáda by pro nás byla velkým zásahem a velkým soustem.

Anketa osobností: Chcete olympijské hry v České republice?

Na olympiádu nezapomenu…

Moderní gymnastka Lenka Hyblerová-Oulehlová z Brna startovala na třech olympijských hrách. V Soulu, Barceloně a Atlantě. I když před patnácti lety získala ve Španělsku svůj největší úspěch - osmé místo ve víceboji, vzpomíná na všechny tři vrcholy úplně stejně ráda. Nezapomenutelné a výjimečné, takové jsou podle bývalé světové gymnastky olympijské hry.

Lenku dostala na absolutní vrchol trenérka Lenka Schinzelová. Dnes jde v jejích stopách. Připravuje v Praze malé gymnastky v oddílu Triumf, tancuje v divadle Image a pracuje také jako sportovní redaktorka v TV Prima. ,,Už je to sice poměrně dávno, ale každému sportovci bych přála, aby jednou na olympiádě startoval. Je to úžasný zážitek,“ vyprávěla absolventka hudební fakulty AMU, obor taneční pedagogika.

Lenka je také členkou pléna Českého olympijského výboru. Zastupuje v něm svůj milovaný sport, moderní gymnastiku. ,,O kandidatuře Prahy na olympiádu jsme velmi podrobně hovořili a já osobně jsem jednoznačně pro. Nejde pouze o jednorázovou nárazovou propagaci Prahy a Česka, ale o zlepšení komunikací, sportovišť a vůbec všeho, co s přípravou takové velkolepé akce souvisí,“ pokračovala bývalá sedminásobná mistryně republiky.

Olympionička chápe, že se někteří oponenti dívají na pořádání her spatra. Věří však, že nakonec mnozí z nich od přísných soudů ustoupí. ,,Jistě se v tom projevuje určitá rivalita mezi městy Praha a Brno, ale to není tolik podstatné. Jenom ti, kteří se her někdy zúčastnili, pochopí, co je to za nádherný svátek a co všechno pozitivního s sebou nese. A věřte mi, že je úplně jedno, jestli jste sportovec nebo divák. Důležité je být u toho,“ rozloučila se Lenka Hyblerová-Oulehlová.

Bývalá slavná gymnastka ale předpokládá, že Praze nevyjde hned první kandidatura. Podle ní to není zvykem. „Mezinárodní olympijský výbor nás trochu potrápí,“ myslí si.