Po diskusi ve sportovním prostředí by ho ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mělo na podzim předložit vládě, konečnou podobu by měl zákon získat v průběhu příštího roku.

Na renty se předběžně počítá s částkou 20.000 korun měsíčně. „Je to pro generaci, která neměla možnost se během své sportovní kariéry zajistit na budoucnost," řekla na dnešní veřejné rozpravě olympijská šampionka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, členka komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV). Podle předsedy ČOV Jiřího Kejvala by se roční náklady měly pohybovat kolem 20 až 25 milionů korun.

Pokusy o zavedení renty pro bývalé úspěšné sportovce se objevily už v minulosti, ale neuspěly. Finanční podporu někdejším reprezentantům přitom poskytují například v Polsku nebo v Rumunsku a aktuálně se zavedení této renty řeší rovněž na Slovensku, uvedla Neumannová.

Podpora "druhé kariéry"

V novém zákoně by měl být zakotven také systém, který vrcholovým sportovcům na konci kariéry usnadní přechod do běžného života. Projekt na podporu „druhé kariéry" sportovců už má ČOV zpracovaný a podle Neumannové by jím od září v rámci pilotní studie mělo procházet zhruba deset sportovců. Vrcholoví sportovci by měli získat podporu při vzdělávání, ale také pomoc při uplatnění na pracovním trhu.

Nový zákon by se však měl věnovat podpoře sportu komplexně. V první řadě by měl stanovit jasná pravidla pro jeho financování včetně podpory velkých sportovních akcí na českém území.

Měl by také definovat sport jako veřejně prospěšnou aktivitu a spojit ho s podporou zdravého životního stylu. Zdravotní pojišťovny by měly povinně zřizovat fond prevence, který je v současné době dobrovolný, a prostředky z něj věnovat na podporu sportu. Ministr školství Marcel Chládek zopakoval návrh na zavedení třetí hodiny tělocviku do škol.

Doping

Zákon by měl rovněž ošetřit problematiku dopingu, jehož pravidla se řídí mezinárodním kodexem Světové antidopingové agentury WADA, a boj proti násilí na stadionech a ovlivňování sportovních utkání především v souvislosti se sázkami. Nově by měla být stanovena pravidla pro dobrovolnictví, protože dobrovolníci se podílejí nejen na organizaci sportovních akcí, ale především pracují v klubech jako trenéři dětí a mládeže.

Vzhledem k tomu, že současný zákon vznikl v roce 2001, bude muset nová úprava reagovat rovněž na změny, k nimž od té doby došlo. Jedná se především o vstup České republiky do Evropské unie a vznik krajů.

Podklady pro debatu jsou k dispozici na webu Českého olympijského výboru. Připomínky se mohou podávat prostřednictvím e-mailu na adrese zakonosportu@olympic.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Kejval: Nejvíce peněz do sportu jde od samotných sportovců