Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ombudsman: Je to o pravidlech v sobě. Některý věci se prostě nedělaj

Praha /ROZHOVOR/ - Ten pocit jsem zažila jen párkrát. Při rozhovoru se státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem, místopředsedkyní Ústavního soudu, nyní senátorkou Eliškou Wagnerovou či ministrem školství Petrem Fialou. U těchto lidí je vám po pár větách jasné, že to jsou na svém místě, kompetentní, vyzrálí, znalí pojmu služba veřejnosti. Nepochybně k nim patří i ombudsman Pavel Varvařovský.

12.1.2013 15
SDÍLEJ:

Ombudsman Pavel Varvařovský.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Rtuťovitý muž nevelkého vzrůstu, ale s obrovskou pozitivní energií a odhodláním. Chrání-li v České republice práva občanů ve styku s úřady on, nemohou si přát nic lepšího.

Když se podíváte na sumu stížností, které k vám přicházejí, lze říct, že se vědomí nespravedlnosti a ponižování lidí zvyšuje?
Nárůst stížností je zapříčiněn hlavně tím, čemu se říká sociální reforma, poněvadž nejvíc z nich připadá na sféru sociálního zabezpečení – důchody, dávky, pomoc v hmotné nouzi.

Vadí lidem to, že se jich nemohou domoci, jsou špatně propočítané, nebo že jsou nízké?
Je tam všechno. To velké číslo stížností – loni jich bylo osm a půl tisíce – je dáno i tím, že se na nás lidé obracejí ve věcech, které nám nepříslušejí. My ovšem i ty, které nenáležejí do naší působnosti, do koše neházíme. Posíláme jim návod, na koho se obrátit, třeba na Českou obchodní inspekci nebo Sdružení na ochranu nájemníků, ale sdělíme jim, že je to věc soukromoprávní, na niž nedosáhneme. Jak říkal Felix Holzmann, pláčou dobře, ale na špatném hrobě. Zhruba 60 procent žádostí o pomoc, tedy asi 5400 věcí, nám patří a ty my prošetřujeme, spočítáme a vyřídíme. U mnohých z nich zjistíme, že úřady postupovaly správně, tedy nejde o porušení právo.

A co když počítaly špatně?
Pak s nimi jednáme, a pokud je tam skutečně chyba, v drtivé většině dojde k nápravě. Někdy to trvá dlouho, ale poškození v takovém případě dostanou nejen nový výměr, ale i doplatek, třeba čtvrt milionu korun, někdy je to hodně peněz.

Ombudsman Pavel Varvařovský.To si vás pak lidé možná z vděčnosti věsí v rámečku na zeď.
No, občas i někdo poděkuje. Když ale napíšeme, že stěžovatel víc dostat nemůže, neboť jako živnostník si platil jen minimální sociální pojištění, tak vděk opravdu nečekáme.

Kolik stížností je oprávněných?
Přesné číslo vám neřeknu, ale těch oprávněných je méně než neoprávněných, ze strany úřadů to není taková katastrofa. My ale posuzujeme nejen jejich nesprávný postup, ale také nečinnost. Ta bývá velmi častá, a jestli se námitky týkají jí, bývají většinou na místě.

Funkce ombudsmana byla zřízena nejen kvůli ochraně občanů před zlovůlí úřadů, ale také jako hráz proti neumětelství vlády a zákonodárců při tvorbě legislativy. Vy jste byl velmi slyšet při kritice sKaret a veřejné služby. Jak jste přijal, když vám dala nakonec vláda, respektive Ústavní soud za pravdu?
Veřejný ochránce práv by měl být vybírán z lidí, u nichž není pochybnost o jeho odborné výbavě, ale hlavně nestrannosti a nezaujatosti. V zákoně je to podrženo tím, že nesmí být členem žádné strany a politického hnutí. To jsem si vždycky vykládal tak, že jím není a nikdy nebyl. Ne že byl partajníkem až do volby a po ní to členství pozastaví. To já těžko skousnu – teď mi navrhují takové zástupce…

Stanislav Křeček, kterého navrhl prezident Klaus, skutečně je členem ČSSD. Druhá kandidátka – Renata Vesecká – je sice bezpartijní, ale zase ji provází pověst ženy, která posvětila konec kauzy Čunek.
Spíš jsem chtěl říct, že oba ti nominovaní by poškodili v očích veřejnosti důvěryhodnost úřadu ombudsmana, která je nyní vysoká. Jeden z důvodu stranické příslušnosti, druhá z jiných.

Kdyby jeden z nich ve sněmovně uspěl, zvažoval byste rezignaci?
Nikdy jsem nikomu nevyhrožoval. Je pravda, že za dva a půl roku svého působení jsem asi dvakrát řekl, že kdyby mi vláda a zákonodárci nechtěli nadále naslouchat, tak tam nemusím být. Novináři se mě dokonce ptají, jestli to není tak, že mě zvolením takového zástupce dorazí. Vyloučit to nemohu. Nejsem ale paranoidní, nevidím za běžnými věcmi spiknutí. Prostě říkám, co si myslím.

Ombudsman Pavel Varvařovský.Jenže, jak jste poznamenal, ne vždy vám naslouchají.
Právě. Přitom si mě zvolili, abych je na přešlapy upozorňoval. Měli by si logicky říct, že když už jim něco vytýkám, tak na tom asi něco bude. Ve sněmovně jsem loni podával zprávu o činnosti za rok 2011 a informoval, že vláda s mými připomínkami nic moc nenadělala a skoro v ničem mi nevyhověla, zatímco rok předtím to bylo docela dobrý. Trochu jsem se namlsal, ale pak to šlo od deseti k pěti a pánům poslancům jsem říkal, že došlo na má slova: veřejnou službu zrušil Ústavní soud, ačkoliv na něj nemuselo dojít, pana ministra Drábka jsem několikrát varoval. Od sKaret vláda odstoupila sama, ale i jí jsem to říkal předem. No a DONEZ, čili hlášení nezaměstnaných na poštách, kritizuji dlouhodobě. S novou paní ministryní jsem si o tom popovídal, chtěla měsíční odklad, který teď v lednu uplyne, tak uvidíme. Můžu i podat žalobu na ochranu veřejného zájmu. To ale dělám nerad, protože ombudsman má být jakýsi smírčí soudce. Jde vlastně o zpětnou vazbu, jestli něco nepřepískli. Vládě třeba píšu, že mám odezvy od lidí, na které dopadla sociální reforma tak, že jejich příjem od Nového roku poklesl o šest tisíc korun. Tak se jí ptám: Tohle jste chtěli? A jestli jste to nechtěli, tak to opravte.

Jde vám někdo naproti?
V poslední době moc ne, ačkoliv na moje slova většinou dojde. Jestli vidí, že se až tak nepletu, proč mi, proboha, nevěří? I panu premiérovi jsem říkal, že se mýlí, pokud si myslí, že mu posílám všechno, co od lidí dostanu. Já to třídím a vyřazuju – todle ne, todle ne, todle ne. Já jsem dobrej filtr, ale když už řeknu – todle jo, tam vláda střelila vedle, mohli by mi věřit.

Pohybujete se ve veřejném prostoru řadu let, byl jste ústavním soudcem. Jak si vysvětlujete, že politici, kteří před volbami slibují modré z nebe, jsou po nich k potřebám a strastem lidí slepí a hluší?
Vysvětlení po ruce nemám. Víte, ta rádoby elita nemůže být jiná, než je ten lid. Lidi často na ty nahoře nadávaj, ale já říkám, to jste vy, my všichni, nedovezli jsme si sem žádné obyvatelstvo odjinud. Společnost dosti zhrubla, možná i proto, že mladí nemají vzory. Všimněte si třeba, jak politici na sebe podávají bezostyšně trestní oznámení ve věcech, kdy by jim osoba trochu znalá věci napověděla, ať neblázněj a podaj třeba žalobu na ochranu osobnosti, ale trestní oznámení, to je ultima ratio, úplně poslední věc.

Jenže na rozdíl od civilní žaloby nic nestojí a v novinách se to dobře vyjímá.
Já vím, ale to se nedělá. Advokát by měl říct klientovi, aby to zvážil, protože se to může otočit proti němu. Když totiž nemá důkazy, může jít o urážku na cti. U nás je to ale všechno hrr, dovoleno je cokoliv. Když učím neprávníky, vždycky jim říkám, že pravidla o provozu na silnicích jsou v celé Evropě v podstatě stejná. Já mám dceru dvacet let provdanou v Holandsku, jsem tam každou chvíli. Ne že by vás tam nikdy na dálnici občas nepřefrčel nepovolenou rychlostí, ale respekt k pravidlům evidentně převažuje, zatímco u nás když se chováte podle pravidel, tak jste za idiota. Ještě jako soudce jsem vezl kamaráda a on se mě ptal, proč jedu na dálnici 120, když mám imunitu. Odpověděl jsem mu – no tak na tohle ji nemám. Ono je to o pravidlech v sobě, nemusej ty věci bejt v rozporu s právem, ale nedělaj se.

Budete mít po vyhlášené amnestii víc práce?
To ne, spíše méně. Do oblasti trestního práva a rozhodování soudů vůbec nesmím zasahovat.

Ombudsman Pavel Varvařovský.Měla jsem na mysli spíš lidi, kteří opustili věznice a najednou si s tou svobodou nevědí rady, jsou bez prostředků, bez zaměstnání.
My jsme vydali poučení, kam se mají propuštění obracet, jaké dávky mohou dostat. Ombudsman ale také plní od roku 2006 roli národního preventivního mechanismu, takže dohlížíme na všechna místa, kde jsou lidé nesvobodní, jako jsou věznice, psychiatrické léčebny, detenční ústavy. Na to má tým deseti lidí.

Co říkají na Klausovu amnestii?
Jim by překvapivě v důsledku amnestie mělo stížností ubýt, protože nejvíc se jich týkalo přeplněnosti věznic, hygienických podmínek, zdravotní péče. Kapacita je dejme tomu 19 tisíc a bylo jich tam 24 tisíc, takže teď se to dostane do normálního stavu.

Nečekáte nápor zoufalých dopisů od obětí tunelářů a podvodníků, které Václav Klaus omilostnil, čímž fakticky přišly o možnost náhrady za utrpěné škody?
Tam bych zase nedosáhl. Ale v tomto hodnocení bych byl trošku zdrženlivý. Tunelářské kauzy jsou velmi složité, je v nich žalováno víc skutků, jsou to stohy papírů. Myslím, že ne všechno, o čem se hovoří, do té amnestie spadne. To bude sisyfovská práce soudců, kteří na tom budou dělat, aby zhodnotili, na co se to vztahuje.

Tak třeba lidé z kauzy Union banka už jsou z toho venku.
Já bych to ještě pořád říkal s rezervou a dal bych tam kondicionál. Pokud to ale tak dopadne, postavení poškozených se jistě zkomplikuje, i když jejich nároky se nevynulují. Když pan prezident argumentoval rozhodnutím štrasburského soudu, nebylo to příliš korektní. Nicméně – když pominu tuneláře – každý soudný člověk si musí říct, že když byl někdo před dvanácti lety obviněn v trestní věci, žije s tím, nespí kvůli tomu, má pocit, že je nevinen a ta mašinérie to nedokáže celou dobu zúřadovat, tak svým způsobem už postižený byl a po letech by ho měli přinejmenším potrestat mírněji, poněvadž kdyby to státní zástupce či soudce měl důkazně v kapse, dávno by si to už odseděl.

Pokud to záměrně nezdržoval.
To je jiná věc, samozřejmě. Znám ale ze své praxe věci, kdy v podstatě jednoduchý pracovně právní spor trvá osm let. Pak se ptám předsedy soudu, jak vykonává svou agendu, což mi ze zákona přísluší.

Ombudsman Pavel Varvařovský.Jaká je odezva?
Ale jo. Urychlí se to, ba i nějaká poděkování mám, že když jsme se do toho vložili, věci se hnuly.

Dnes končí první kolo první přímé prezidentské volby. Jedna z pravomocí hlavy státu je navrhovat Senátu ústavní soudce. Letos končí mandát osmi z nich, dvě místa jsou neobsazena. Jak by měl nový prezident vybírat?
Rozhodně by se do toho neměly příliš plést politické strany – jako že my dáme tři, vy čtyři a nějak to odmáváme. Ústavní soudci by podle mne neměli být straníky, ani bývalými. Ne že by to byl nějaký cejch, ale spíš by to tak mělo platit ze zásady.

Ovšem neplatí. Předseda ÚS Pavel Rychetský byl členem ČSSD, Dagmar Lastovecká ODS, Miloslav Výborný KDU-ČSL.
Ano, ale za mne to tak nebylo. Dnes je doba jiná a mělo by se hledat mezi lidmi, kteří svou lidskou i profesní dráhou skýtají záruku nestrannosti. Podle mého se to musí udělat tak, že prezident předjedná návrhy v Senátu, aby mu nepředhazoval lidi bez předchozích konzultací. Pokud na nic nebude hledět a šup tam s nimi, senátoři se urazí, všechny odmítnou a časem do toho žádná právnická osobnost nepůjde. Ještě dva tři zaříznou a už tu kandidaturu nikdo nepřijme. Takový proděkan právnické fakulty, kterého mají študáci rádi, si rozmyslí tam jít, aby ho zpovídali, jestli byl v Pionýru trubačem, nebo bubeníkem.

Je mezi devítkou prezidentských kandidátů člověk, který splňuje vaši představu?
Aby tam byl někdo, o němž bych bez mrknutí oka řekl – jasně, ten to je, tak to ne. Já jsem nikdy moc nedal na průzkumy veřejného mínění a nevolil jsem největší favority, takže stejně se zachovám i teď.

KDO JE JUDr. PAVEL VARVAŘOVSKÝ

Ombudsman Pavel Varvařovský.

• Narodil se 16. října 1945 v Českých Budějovicích.
• Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, pracoval jako podnikový právník, například ve Státních lázních Jeseník a Ingstav Brno.
• V roce 1993 byl jmenován do Nejvyššího soudu ČR a v letech 1994 – 2004 byl soudcem Ústavního soudu ČR.
• V září 2010 byl zvolen Veřejným ochráncem práv místo zesnulého Otakara Motejla.
• Je autorem knihy Základy práva a řady odborných statí.
• Není a nebyl členem žádné politické strany či hnutí, je ženatý, má dvě dospělé děti.

Autor: Kateřina Perknerová

12.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nespavost je nejčastější poruchou spánku. Spánkový dluh se s věkem splácí hůře

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.
3

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Zfetovaný Němec na silnici a strom, kterého se majitel bál: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 22. listopadu 2017.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Mise Djokovič. Štěpánka čeká ožehavý úkol

/VIDEO/ Radek Štěpánek je muž mnoha překvapení. Ještě začátkem listopadu hýřil optimismem a dušoval se, že se co nevidět vrátí do kolotoče tenisových turnajů. V polovině měsíce pak místo toho oznámil definitivní konec kariéry zhuntované tělo mu řeklo „už dost“. Bulvárněji naladěné publikum pro změnu zaujal návratem k ex-manželce Nicole Vaidišové, se kterou si užívá romantiku na plážích v Abú Zabí.

Sedm způsobů, jak provonět byt bez chemie

Není to jen teplo a vkusné doplňky, co činí náš domov v zimě útulným. Na lidské smysly výrazně působí i vůně. Vůně příjemná, uklidňující, vánoční.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT