„Pan ombudsman nejel do Litvínova za účelem šetření, ale chtěl vidět reálný život na sídlišti Janov. Poté navštívil i sídliště Chanov, kde je podle informací, které má, podobné složení obyvatelstva, ale zprávy v médiích jsou spíše kladné,“ uvedla mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Ombudsman chtěl podle slov starosty Litvínova Milana Šťovíčka podrobně seznámit se situací v Janově.

Autoři petice, kterou v září odeslali veřejnému ochránci práv byli zklamáni tím, že jim dosud nedorazila odpověď. Ombudsman chtěl však podle vyjádření mluvčí celou věc prošetřit osobně. Jakmile dorazil do Litvínova, telefonicky se spojil i s Patrikem Cmorejem, který byl v petici za občany podepsán.

„Bylo nám sděleno, že se touto problematikou pan ombudsman zabývá a také se nám omluvil, že vyjádření trvalo delší dobu. Se stanoviskem prý budeme okamžitě seznámeni,“ sdělil Deníku Patrik Christian Cmorej.

Dárek, jaký dostal při jednání, však asi nečekal. „Darovali jsme mu dekret, tedy smlouvu o nájmu, který je napsaný přímo na jeho jméno a klíče od bytu 1+4 v Janově v Guckově ulici. Byt je zamřížovaný, ale pokud si to bude pan ombudsman nebo jeho zástupkyně přát, mříže na náklady města odstraníme,“ uvedl starosta Milan Šťovíček. Vedení tímto gestem chtělo reagovat i na kritiku zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové, která se zabývá vyplácením sociálních dávek formou stravenek. Ta totiž při návštěvě Litvínova návštěvu Janova odmítla.

Podle Jitky Seitlové Litvínov jedná nezákonně a vyplácí stravenky plošně. Požaduje tedy okamžité zrušení stravenek. Litvínovský úřad však tvrzení, že by k vyplácení stravenek přistoupil plošně, odmítá. Již od začátku března, kdy se s tímto pilotním projektem na území Litvínova začalo, se ke všem příjemcům přistupuje podle slov starosty Milana Šťovíčka individuálně.

Lidé v evidenci úřadu práce by podle plánů města a dalších institucí ani nadále neměli dostávat dávky v hotovosti. Litvínov plánuje i zavedení čipových karet.

„Způsob výplaty není preventivním, natož sankčním opatřením za dlouhodobou evidenci příjemce dávky na úřadu práce. Dlouhodobá evidence pouze na základě dlouhodobých a objektivně existujících poznatků nasvědčuje tomu, že je zpravidla spojena s nevyužíváním dávky k určenému účelu. To však neznamená, že orgán pomoci v hmotné nouzi přistupuje k věci paušálně, situaci občana posuzuje na základě poznatků známých z úřední činnosti individuálně,“ uvedl před časem ve svém vyjádření starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Kritika Seitlové byla jednou z věcí, která radnici na nápad s věnováním klíčů od janovského bytu přivedla. „Už máme dost rad od paní Seitlové. Pokud má zájem může si sama zkusit bydlet v Janově. Ať načichne atmosféru, která zde panuje,“ vyjádřil se starosta.

Vedení města také požádalo ombudsmana o pomoc při řešení problémů v Janově a to hlavně u legislativních změn, o které Litvínov usiluje.