Spolupracuje s laboratořemi, které vyhodnocují zhruba pětinu všech denně prováděných testů. Převládnutí omikronu do deseti dní predikoval v pondělí také Státní zdravotní ústav (SZÚ) a počty odpovídají i predikcím Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že vlna bude vrcholit na přelomu ledna a února.

Covidové oddělení v litoměřické nemocnici.
PŘEHLEDNĚ: V čem je omikron zrádný a co na něj (ne)zabírá

„Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl k 4. lednu padesáti procent, což znamená až 5000 případů omikronu za den v celé ČR. Nevidíme už ani jednu laboratoř s podílem omikronu pod 20 procent, a naopak v Praze některé dosahují až 75 procent," uvedl vědecký ředitel DIANA Biotechnologies Václav Navrátil.

Případy se zdvojnásobí

Počet nových případů se podle něj zdvojnásobí zhruba za dva a půl dne. „Dle aktuálních dat předpokládáme, že pokud se nic nezmění, tak tato vlna může dosáhnout maxima již kolem 25. ledna, kdy by denní počty nových případů mohly dosahovat až 200 tisíc denně," dodal. Předpokládá ale, že při současné denní kapacitě testů nebudou všichni nově nakažení pozitivně otestovaní, přibude tak zřejmě kolem 50 tisíc pozitivních za den.

Počet nově nakažených variantou omikron se podle aktuálních dat každý den zvyšuje o 30 procent. Pokud by se nárůst podařilo snížit o pět až 10 procent za den, vlna epidemie se zpozdí o pět až deset dní a počet nakažených v maximu klesne na polovinu až třetinu.

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran (vlevo),  imunoložka Zuzana Krátká a právník Jindřich Rajchl vystoupili 4. ledna 2022 v Praze na tiskové konferenci Iniciativy 21, která představila petici proti povinnému očkování vybraných profesí.
Petice proti povinné vakcinaci má 80 tisíc podpisů. Iniciativa 21 jedná s Válkem

Varianta omikron je podle odborníků nakažlivější a nákaza má zřejmě mírnější klinický průběh. „Navíc při takto rychlém průběhu kritická situace potrvá kratší dobu a už začátkem března by se měl počet případů pohybovat maximálně v jednotkách tisíc, ale spíše stovkách denně," uvedl finanční a provozní ředitel firmy Martin Dienstbier.