Nyní má covid-19 v Česku podle epidemiologů jen lokální ohniska, momentálně v Praze a na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. Právě v těchto regionech bude i po 1. červenci zřejmě dál platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě a stále tam budou restaurace otevřeny jen do 23:00, zatímco ve zbytku republiky se tato omezení zruší.

První "bezrouškový" den v Olomouci, 25. května 2020
Češi odloží roušky. Od července budou povinné jen v lokálních ohniscích

Hygienici v hlavním městě nyní mimo jiné řeší kontakty náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), u kterého se nákaza potvrdila v úterý večer. V karanténě je celé vedení města i desítky dalších politiků, úředníků či hasičů, s nimiž se radní setkal. V okrese Karviná je ohniskem nákazy Důl Darkov, v souvislosti s ním hygienici evidují zhruba 500 nakažených. Krajská hygienická stanice v Ostravě nařídila plošné testování zaměstnanců společnosti OKD, v níž pracuje asi 8400 lidí.

V Praze se od začátku března do dnešního večera prokázal koronavirus u 2371 lidí, Moravskoslezský kraj hlásí dohromady 1923 nakažených. Většina z nich už se vyléčila. Na 100 tisíc obyvatel připadá v hlavním městě 179 nakažených, následuje Karlovarský kraj s téměř 166 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejlépe na tom jsou jižní Čechy, kde je na 100 tisíc obyvatel skoro 30 případů nákazy. Nejvíce úmrtí, téměř stovku, zaznamenalo ministerstvo v hlavním městě.

Náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.
Koronavirus na pražském magistrátu: do karantény půjde až 50 lidí

Laboratoře ve středu provedly 3499 testů, zhruba o pět stovek méně než v úterý. Poměr nakažených k počtu testů činil ve středu 1,46 procenta, v úterý to bylo 1,17 procenta a v pondělí 1,1 procenta. O víkendu se pohyboval kolem tří procent, což bylo ovlivněno výrazným poklesem provedených testů.