Výsledky voleb jste mohli sledovat od 14 hodin ZDE.

21:10 - A my se s Vámi rovněž loučíme. Děkujeme za pozornost a těšíme se zase při dalších on-line přenosech na shledanou.

21:09 - Václav Moravec se loučí s Milošem Zemanem, první interview s novým prezidentem končí.

21:06 - Půjdete slavit? Tak se ptá Václav Moravec. „To víte, že jo. Umíte si představit člověka, který by se stal prezidentem a neslavil by to? To by byl mnich, asketa, to by nebyl normální člověk," usmál se Zeman.

21:04 - „V žádném případě nepředpokládám, že bych navrhl Jana Fischera do Bankovní rady, ale kdyby projevil zájem vrátit se do ČSÚ, tak bych proti tomu nic neměl. V žádném případě bych to nepokládal za klientelismus. Dobrých statistiků je zatraceně málo," řekl Zeman k dotazu Moravce, zda bude vracet podporu lidem, kteří jeho podpořili v druhém kole.

20:59 - V pondělí končí další člen Ústavního soudu. „V každém případě, jakmile se ujmu funkce prezidenta, udělám vše proto, abych Senátu předložil do měsíce, maximálně dvou, návrhy na takové kandidáty, kteří budou průchozí," uvedl Miloš Zeman.

20:53 - Amnestie za prezidentování Miloše Zemana nikdy nebude. Na začátku, ani na konci volebního období. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru s Václavem Moravcem v České televizi.

20:52 - Na Pražském hradě má skončit éra Jaklů, Hájků a politiků. Kancléřem by měl být člověk se zkušenostmi, má to být byrokrat, uvedl Zeman.

Miroslav Šlouf.20:49 - „Miroslav Šlouf nemluvil pravdu," řekl Zeman k dnešnímu vyjádření Miroslava Šloufa, že se podílel na volební kampani. Podotkl také, že Šlouf přecenil svoji současnou roli.

20:44 - „Je naprosto logické, že poté, co prezident složí přísahu, pronese inaugarační projev. Umíte si představit, že bych 8. března vyháněl hosty někam na nějaké náměstí? Ať si zůstanou ve Vladislavském sále, jakž takž vytopeném, a poslechnou si má slova. Bylo by neetické, abych o svém projevu informoval dříve mnou milovaná média, než tyto lidi (myšleno zákonodárce, pozn.)," řekl nový prezident Miloš Zeman na otázku, zda pronese projev jako Václav Havel na Hradčanském náměstí.

20:40 - Miloš Zeman děkuje za to, že mohl deset let odpočívat. „Tehdejší prezidentské volby jsem neprohrál. Prohrála je ČSSD, že neměla svého prezidenta. Jsem nyní pln sil. Chcete, abych vám udělal aligátora?," řekl Zeman. „Nechci, to si nechte do soukromých televizí," kontroval Moravec.

20:29 - Další otázka Václava Moravce směřovala k současné vládě. „Prezident má respektovat výsledky vzešlé ze svobodných voleb. Ale - strana LIDEM vzešla ze svobodných voleb? Vždyť ji proboha nikdo nevolil. Toto není de facto vláda, která vzešla ze svobodných voleb," poukazuje na jednu z vládních stran Zeman. „Je-li vláda držena stranou, která nevzešla ze svobodných voleb a je vlastně tvořena přeběhlíky ze strany Věcí veřejných, jsem jako občan pro to, aby byly předčasné volby. Pro vládu, která má osm procent veřejné podpory, by bylo záchranou, kdyby se konaly předčasné volby," nechal se slyšet Zeman.

20:27 - Levicový prezident musí být oponentem pravicové vlády, říká Zeman. „Pokud vláda má důvěru osmi procent populace, prezident byl zvolen přímou volbu, je tu rovněž od toho, aby vládu kritizoval, byl zvolen hlasem lidu," podotýká a vyjmenovává důchodovou reformu, daňovou reformu, církevní restituce. „V jakékoliv funkci nemá člověk popřít sám sebe, ale říct to, co si myslí," řekl Zeman. 

Ilustrační foto20:25 - „Vážil jsem si blahopřání Milana Štěcha, Bohuslava Sobotky, Jaroslava Zavadila, premiéra Petra Nečase… Skoro nejvíce si vážím blahopřání těch, kteří nejsou politiky, například Jiřinky Bohdalové. Ta Jiřina desítky a desítky let rozdává lidem úsměv, radost. Tohleto by alespoň částečně měli rozdávat politici," řekl Zeman. „Mějte to na paměti, až budete na Hradě," kontroval Moravec. Zeman se ale jen tak nedal: „Mějte to na paměti i Vy, pane Moravče, a občas se usmějte."

20:19 - „Doufám, že se Miloši Zemanovi podaří být prezidentem všech občanů. Jsem hrdý na svůj volební tým, že bojoval statečně, ale nikdy se nedopustil lží a podpásovek. Zachovali jsme si čest i v této porážce," konstatoval Karel Schwarzenberg. Václav Moravec se na lži nyní Miloše Zemana ptá - konkrétně na jeden výrok, který podle Zemana řekl Bernd Posselt a otiskly jej Britské listy. Britské listy toto popřely. „Já jsem si před dvěma dny otevřel internet, Britské listy. Na těchto Britských listech byla tato informace: 'Mluvčí sudetoněmeckého Landsmanšaftu oznámil, že v případě zvolení Karla Schwarzenberga by se otevřel prostor pro majetkové nároky sudetských Němců.' Mojí chybou bylo, že daný mluvčí nebyl Bernd Posselt, jak jsem předpokládal, ale mluvčí rakouské větve Landsmanšaftu," vysvětloval Zeman. „Jestliže každému Čechovi řeknete mluvčí Landsmanšaftu, myslí si, že je to Bernd Posselt," obhajuje stále Zeman. Moravec začíná do nového prezidenta „rýpat" - „ale při vašem vzdělání bych předpokládal, že si ověříte," říká Miloši Zemanovi. Zeman stále skutečnost omlouvá, například tím, že považuje obě větve Landsmanšaftu za stejně smýšlející.

20:17 - Miloš Zeman uvedl, že přijede na sjezd strany ČSSD. Bohuslav Sobotka mu podle jeho slov dnes volal, blahopřál mu a na sjezd jej pozval. 

20:15 - „Budu tuto stranu ale volit," uvádí ke straně SPOZ Zeman. „Abych nešel k volbám? To bych byl zbabělec. Abych volil jinou stranu, než kterou jsem založil? To bych byl zrádce," reagoval na Moravcova slova, zda to není signál voličům, koho volit. 

20:11 - Obavy voličů Karla Schwarzenberga z příchodu Miloše Zemana na Hrad - přijde špatná reprezentace v zahraničí a upřednostňování jistých politických stran - to ukázal průzkum pro Českou televizi. Václav Moravec naráží i na špatnou angličtinu. „Se stovkami zahraničních delegací jsem se dobře dorozuměl, " zareagoval krátce. „Vy mě říkáte, že budu nadržovat ČSSD, jiní novináři zase píší, že budu ČSSD rozvracet, to je schizofrenie českých novinářů. Nebudu dělat ani jedno. Budu prezidentem všech občanů. Chci být prezident, který nebude nadržovat žádné politické straně," odpověděl na druhou pochybnost. Nebude se vzdávat funkce čestného předsedy strany SPOZ. „Nebudu se ale vměšovat do záležitosti této strany. V parlamentních volbách nekandiduje prezident, ale kandidují konkrétní osobnosti," dodal.

20:10 - Prezident chválí voliče, kteří přišli k volbám, i když volili jeho protikandidáta. Chce udělat vše proto, aby k příštím volbám za pět let přišlo i oněch čtyřicet procent dnešních nevoličů.

Vítězná atmosféra po volbách na prezidenta v Top Hotelu Praha a vítěz Miloš Zeman v sobotu 26. ledna 2013.20:09 - Miloš Zeman neustále naráží na vzdělanost Václava Moravce. „Jste jistě vzdělaný člověk," říká.

20:08 - „Jestliže se někým snažíte manipulovat, tak ten člověk se urazí, ten člověk se naštve. Devadesát procent českých médií vystupovaly proti mně, a jestliže jsem i přesto výrazně vyhrál, díkybohu nemají média takový význam," pokračoval Zeman.

20:06 - Miloš Zeman útočí na Schwarzenbergovu podporu médií. „Česká média vedla tak vlezlou, nechutnou a manipulativní masáž, že znám řadu příkladů, že lidé, kteří chtěli volit Karla Schwarzenberga, volili mne. V normální společnosti jsou média nestranná a objektivní. České deníky typu Mladá fronta, nebo Lidových novin publikovaly prohlášení šéfredaktorů, podporující jednoho z kandidátů. Onen zoufalý amatérismus českých médií přispěl k neúspěchu Karla Schwarzenberga."

20:05 - „Zakopnul jsem na Vašich schodech a nikdo z ochranky mě nezachránil. Jako první začátek práce nové ochranky to není nejšťastnější," řekl k ochrance nový prezident.

20:04 - „Nastoupí tvrdá práce příprav na nastoupení do prezidentského úřadu," uvedl Miloš Zeman s tím, že nejprve stráví pár dní odpočinku na Vysočině. 

20:02 - „Zlom vaz, Václave," popřál Václavu Moravcovi kolega Jakub Železný před exkluzivním prezidentským interview s Milošem Zemanem. Miloš Zeman je proslulý svým vztahem k novinářům, jak Moravec podotkl, chytí se sebemenší chyby.

19:57 - Miloš Zeman je již v České televizi, kde se uskuteční první prezidentské interview. I toto interview budeme sledovat on-line.

19:55 - Klausovi končí mandát o půlnoci 7. března, Miloš Zeman složí svůj slib teprve druhý den. Česká republika tak bude pár hodin bez hlavy státu. Ceremoniálu ve Vladislavském sále se zúčastní nejen ústavní činitelé, ale i hejtmani.

19:47 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová Milošovi Zemanovi popřála, aby svůj úřad vykonával ke spokojenosti když ne všech, tak alespoň většiny českých občanů.

19:32 - Miloši Zemanovi pomohla do funkce prezidenta republiky účinná negativní volební kampaň, ve které akcentoval otázky češství. Prospělo mu také to, že deset let nebyl politicky aktivní, takže některé aféry spojené s jeho osobou už stihl pokrýt prach. Pozitivní kampaň neúspěšného kandidáta Karla Schwarzenberga nepřinesla nic nového, a nedokázala tak zmobilizovat nerozhodnuté voliče. Shodli se na tom politologové. Podle politologa Michala Klímy vsadil Zemanův volební tým na správnou kartu, když se v kampani rozhodl vyostřit vztahy. Negativní kampaň se totiž ukázala být mnohem účinnější než Schwarzenbergova defenzivní taktika. Misky vah v neprospěch Schwarzenberga pravděpodobně převážil také jeho věk, ne zcela dobrý zdravotní stav a fakt, že jeho mluvenému projevu není vždy rozumět. K Zemanovu comebacku přispělo zdůrazňování „českých" otázek, například tematiky Benešových dekretů. „Miloš Zeman má velmi silné charisma, které společně s jeho určitou levicovostí také rozhodovalo," uvedl Klíma.

Z volebního štábu Karla Schwarzenberga v sobotu 26. ledna 2013 v pražské Lucerně.19:29 - Karel Schwarzenberg v České televizi uvedl, že zatím telefonicky neblahopřál vítězi. Věří, že do konce dne se mu povede navázat s Milošem Zemanem telefonní spojení. Ohledně spolupráce se Zemanem coby prezidententem sdělil: „Doufám, že to bude lepší, a když to bude nadále skřípat, tak pro mě aspoň nic nového."

19:24 - Předseda Evropské komise José Barroso věří, že vítěz českých prezidentských voleb Miloš Zeman pomůže Evropské unii reagovat na výzvy, s nimiž se unie nyní potýká. Barroso to uvedl v blahopřání zaslaném bývalého českému premiérovi, jenž dnes ve druhém kole první přímé volby prezidenta ČR zvítězil na šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem. „Nejvyšší státní funkce se ujímáte ve velmi důležité chvíli: Evropská unie činí zásadní rozhodnutí, která ovlivní její budoucí podobu a postavení ve světě, současně čelí vážným ekonomickým výzvám," uvedl v telegramu bývalý portugalský premiér a nynější šéf eurokomisařské­ho sboru.

Vítězná atmosféra po volbách na prezidenta v Top Hotelu Praha a vítěz Miloš Zeman v sobotu 26. ledna 2013.

19:22 - Miloš Zeman zvítězil v Plzeňském kraji ve 2. kole přímé prezidentské volby, když získal 54,36 procenta hlasů. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg dostal o 23.173 hlasů méně a získal celkem 45,63 procenta hlasů. Výsledky voleb zveřejnil Český statistický úřad. Ve 2. kole byla volební účast v kraji 58,16 procenta, to je o téměř čtyři procentní body méně než před týdnem, kdy volilo 61,97 procenta z téměř 460.000 voličů. Zeman, který zvítězil i v celé republice, porazil Schwarzenberga ve všech okresech kromě Plzně. V krajském městě pro nového českého prezidenta Zemana hlasovalo 45,84 procenta voličů, ministr zahraničí Schwarzenberg dostal o zhruba sedm tisíc hlasů více a získal 54,15 procenta hlasů. Zeman byl naopak nejúspěšnější na Tachovsku, kde získal skoro dvě třetiny hlasů – přesně 66,18 procenta.

19:21 - „Fandil jsem Karlu Schwarzenbergovi, ale v tuto chvíli je mým prezidentem Miloš Zeman. Není to můj šálek kávy, více by mi chutnala, kdyby to dopadlo opačně. Vítězi gratuluji, ale je pro mne pořád synonymem politického marasmu z minulých let. Je to monotónní a docela nudné, i když Zemanovy bonmoty jsou někdy velmi zajímavé a atraktivní. Škoda, že jsme neměli víc odvahy udělat nějakou zásadní změnu," řekl katolický kněz z Lanškrouna na Orlickoústecku Zbigniew Czendlik.

18:34 - Dnešní vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách znamená potvrzení nadstandardní úrovně vztahů mezi Českem a Slovenskem, které se zlepšily v době, kdy byl Zeman premiérem. V reakci na výsledek přímé volby nástupce Václava Klause v křesle hlavy státu to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel. Ke zvolení gratulovali Zemanovi slovenský prezident Ivan Gašparovič i premiér Robert Fico. „Do druhého kola prezidentské volby se dostaly dvě osobnosti, obě mají výborný vztah ke Slovensku. Těšíme se na spolupráci s novým českým prezidentem," uvedl Gandel.

19:04 - Kardinál Dominik Duka doufá, že nově zvolený prezident Miloš Zeman posílí jednotu národa a bude Českou republiku důvěryhodně reprezentovat v zahraničí. Podle Duky volby ukázaly, že lidé považují funkci prezidenta republiky za velmi významnou. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner doufá, že skončilo bojování a začne spolupráce. „Přeji novému prezidentovi, aby byl úspěšný ve snaze posílit jednotu našeho národa. Očekávám, že jako státník si bude vědom své odpovědnosti za naši zemi, dokáže ji důvěryhodně reprezentovat v zahraničí a bude se při svém působení opírat o morální zásady vlastní naší evropské tradici," uvedl v oficiálním prohlášení Duka.

Vítězná atmosféra po volbách na prezidenta v Top Hotelu Praha a vítěz Miloš Zeman v sobotu 26. ledna 2013.18:19 - Bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) zvítězil ve Zlínském kraji ve druhém kole prezidentských voleb. Získal 58,45 procenta hlasů. Ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, kterého v kraji volilo 41,54 procenta voličů, porazil ve všech čtyřech okresech kraje. Svůj hlas ve Zlínském kraji odevzdalo 60,03 procenta ze 483.283 voličů. Nejvyšším rozdílem zvítězil Zeman na Kroměřížsku, kde pro něj hlasovalo 65,46 procenta voličů. Naopak nejmenší rozdíl dělil oba kandidáty na Zlínsku, kde Zeman získal 54,37 procenta a Schwarzenberg 45,62 procenta hla­sů.

18:16 - V Jihomoravském kraji zvítězil ve druhém kole prezidentské volby bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ). Místopředsedu vlády a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga porazil o necelých 15 procent, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Voleb se v kraji zúčastnilo 60,96 procenta li­dí. V prvním kole prezidentských voleb zvítězil na jihu Moravy Zeman se ziskem 25,8 procenta hlasů. Schwarzenberg před 14 dny skončil druhý, hlasovalo pro něj 21,97 procenta voličů. Před dvěma týdny přišlo k urnám v Jihomoravském kraji 62,28 procenta voličů. Ze všech okresů v kraji měl Karel Schwarzenberg vyšší počet hlasů než Miloš Zeman jen v okrese Brno-město. Zemana tu volilo 46,09 procent lidí, Schwarzenberga 53,9 procent voličů.

18:15 - O pouhých deset hlasů zvítězil ve finále prezidentské volby Karel Schwarzenberg nad Milošem Zemanem v Lánech na Kladensku, kde je jedno z oficiálních sídel českých prezidentů. Jako prezident tam ale bude jezdit Zeman. V obci byla po výsledcích voleb klidná atmosféra. Podle starosty Karla Skleničky se příliš věci nezmění. Věří, že nový prezident bude pokračovat ve šlépějích svých předchůdců a obec si oblíbí.

18:07 -  Vítězem druhého kola prezidentské volby se v Libereckém kraji stal o půl procenta Miloš Zeman. Druhý Karel Schwarzenberg za ním podle údajů Českého statistického úřadu zaostal o 916 hlasů. V krajském městě naopak rozdílem asi 15 procent zvítězil Schwarzenberg. Druhého kola se v kraji zúčastnilo 56,48 procenta lidí. Přišlo 200.103 oprávněných voličů, neplatných bylo 827 hlasů.

Miloš Zeman se v sobotu 26. ledna 2013 stal vítězem druhého kola prezidentských voleb. Se svým týmem slavil ve volebním studiu v Top Hotelu na pražském Chodově.18:06 - Miloš Zeman (SPOZ) zvítězil v Jihočeském kraji ve druhém kole přímé prezidentské volby, když získal 52,65 procenta hlasů. Druhého Karla Schwarzenberga (TOP 09) podpořilo 47,34 procenta voličů. Vyplývá to z výsledků sčítání zveřejněných na stránkách Českého statistického úřadu. Voleb se v kraji zúčastnilo 60,85 procenta voličů, což je méně než v prvním kole. K urnám v pátek a dnes přišlo 312.983 lidí, z toho 1449 hlasovacích lístků bylo neplatných. Zeman ve druhém kole vyhrál v šesti ze sedmi okresů. Nejvyšší podporu získal na Jindřichohradecku, kde jej volilo přes 58 procent lidí. Schwarzenberg uspěl na Českobudějovicku. Tam jej podpořilo přes 52 procent voličů. V prvním kole získal v Jihočeském kraji nejvíce hlasů Karel Schwarzenberg (TOP 09), podpořilo jej 24,3 procenta voličů. Druhý Miloš Zeman (SPOZ) získal 23,18 procenta hlasů, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Volební účast v kraji byla před dvěma týdny 63,63 procenta. To znamená, že na jihu Čech přišlo k urnám 327.948 lidí.

18:04 - V Karlovarském kraji zvítězil ve 2. kole přímé prezidentské volby Miloš Zeman. Podle konečných výsledků získal Zeman 55,95 procenta, Karel Schwarzenberg pak 44,04 procenta, vyplývá z výsledků sčítání zveřejněných Českým statistickým úřadem. Volební účast v kraji ve druhém kole činila téměř 50 procent, nejméně ze všech krajů. K volbám přišlo ve druhém kole 119.974 voličů. Zeman v 1. kole získal 23,28 procenta hlasů, Schwarzenberg 20,11 procenta hlasů. O nové hlavě státu mohlo v regionu rozhodovat 241.799 voličů, voleb se zúčastnilo v prvním kole 52,35 procenta z nich, což byla nejnižší účast mezi kraji. Zeman vyhrál ve všech třech okresech. Na Sokolovsku získal Zeman v druhém kole 60,20, na Chebsku pak 58,93. Na Karlovarsku Zeman získal 50,92 procenta hla­sů.

17:43 - Posledním volebním okrskem v České republice, který ještě po sedmnácté hodině neměl sečtené výsledky prezidentských voleb, se stala Praha 4. Tomáš Smrček z volební komise Prahy 4 řekl, že jedna z místních komisí udělala ve výsledcích formální chybu. Sčítání v Praze se tak oproti jiným krajům zdrželo. Konečné výsledky se na webu objevily až před půl šestou. „Jedna z místních komisí se dopustila formální chyby, když prezidentské kandidáty označovala pořadovými čísly 1 a 2, místo čísly, které si kandidáti na začátku prezidentské volby vylosovali," vysvětlil Smrček. Výsledky tak musely putovat zpět do volební místnosti, kde byly opraveny a celou volební komisí znovu podepsány. 

17:35 - Výsledky voleb jsou definitivní. Miloš Zeman získal 54,8 procenta hlasů. Vicepremiéra a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, který získal 45,19 procenta, porazil téměř o půl milionu hlasů. Volit přišlo 59,11 procenta li­dí.

17:26 - Jako demokraticky a legitimně zvoleného prezidenta ČR respektuje Miloše Zemana ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jen na něm bude podle ministra záviset, zda si v průběhu času získá i neformální morální autoritu. Vláda podle ministra bude spolupracovat s novým prezidentem v souladu s českou ústavou. „Já mu velmi přeji, aby se mu to podařilo," poznamenal Kalousek poté, co jeho stranický šéf a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uznal svou porážku ve finále prezidentské volby.

17:15 - Václav Klaus okomentoval výsledky voleb. Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, řekl s odkazem na prezidenta Havla. Projevil hrdost na národ. Informaci přinesl server iDnes.cz. Více čtěte ZDE.

17:12 - Ve štábu Karla Schwarzenberga je ponurejší nálada, především mezi jeho příznivci. Karel Schwarzenberg před malou chvílí odešel, do této doby procházel mezi nimi, byl nad věcí. Stoupenci mu při jeho příchodu zpívali chorál „Svatý Václave".

17:07 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pogratuloval vítězi a poděkoval voličům. Výsledek prezidentské volby znamená podle něj porážku koalice a snížení legitimity pravicové vlády. Vítězovi volebního finále Miloši Zemanovi nabídl spolupráci „ve prospěch občanů".

16:55 - „Pokud o to bude Miloš Zeman stát, jsem připraven mu radit," odpověděl Miroslav Šlouf na otázku Deníku.cz. Ten zároveň uvedl, že v předvolební kampani přímo Miloši Zemanovi nepomáhal, ale komunikoval s jeho volebním týmem. Na jeho kampaň prý nepřispěl, ale nevyloučil, že například někomu zapůjčil vozidlo pro účely zajištění kampaně.

Miloš Zeman v den svého vítězství v prezidentských volbách, Praha, 26. ledna 201316:50 - Příznivci Miloše Zemana z řad sociálních demokratů nepochybují, že jeho zvolení pomůže i ČSSD a levici jako celku. „Pročistí se také vedení strany, je to asi konec Dienstbiera, možná i sobotka," řekl jeden z nich. Na své první tiskové konferenci Zeman uvedl, že bude podporovat profesionály na každém místě. Z toho lze vyčíst, že například Lubomíra Zaorálka, jehož nazval „doktorem Cvachem" české zahraniční politiky, by šéfem diplomacie nejmenoval. Na dotaz Deníku Miloš Zeman potvrdil, že vývoj v ČR směřuje „doleva".

16:48 - „Jsem rád, že to takhle dopadlo. Nemám rád velká slova, ale myslím, že tohle je dobrá volba pro Českou republiku. A taky pro levici, konečně se to trochu vyváží ve státě," řekl Deníku.cz první československý kosmonaut Vladimír Remek.

16:42 - „Jsem přesvědčený, že Miloš Zeman je logickým kandidátem na prezidenta republiky. Řekl bych, že z těch, kteří kandidovali, je nejpřirozenějším kandidátem, protože polistopadová éra české politiky vygenerovala tři nejsilnější osobnosti, což byl Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman," řekl novinářům premiér Petr Nečas. „Přestože jsme v řadě otázek, především těch sociálněekono­mických, na opačné straně politického spektra, jsem přesvědčen, že ta spolupráce bude fungovat naprosto standardně a běžně," uvedl premiér s tím, že s oběma kandidáty hovořil a Miloši Zemanovi poblahopřál.

16:39 - Schwarzenberg nedokáže odhadnout, zda politika bude sjednocena. „Přál bych Miloši Zemanovi, aby se mu podařilo být prezidentem všech občanů," uvedl s tím, že se bude ucházet o post předsedy TOP 09 a zůstane ministrem zahraničních věcí.

Tiskové středisko kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga v kavárně pražského kina Lucerna16:35 - „Ten velký rozdíl byl výsledek kampaně posledních dní," uvedl Karel Schwarzenberg pro Českou televizi s tím, že volby rozhodly opakující lži. „Ze životní zkušenosti vím, že se proti některým pomluvám nedá bránit," řekl s poukazem na falešné interpretace ohledně Benešových dekretů.

16:34 - Daniel Hůlka začal zpívat českou hymnu. Miloš Zeman pobrukuje.

16:32 - „Podle mého názoru jsou neseriózní jsou ty deníky, jejichž šéfredaktoři vyzvou k podpoře jakéhokoliv prezidentského kandidáta, a to i v případě, že by vyzývali k podpoře mě. Kodex žurnalistiky spočívá v tom, že deníky mají objektivní, nezávislé a vyvážené," odpověděl na dotaz, které deníky a média považuje za seriózní. 

16:26 - Manželka Miloše Zemana sleduje výsledky doma u televize. „Věřím, že mi bude blahopřát," řekl. Se svým štábem bude slavit. „Na několik dní odjedu na Vysočinu, se mnou přijde zákon a budu se připravovat na nástup do funkce."

16:25 - Podle redaktora Deníku.cz chtěli při nástupu prezidenta Miloše Zemana začít zpívat „Ach synku, synku", ale nepodařilo se jim to.

16:24 - První zahraniční cesta Miloše Zemana povede na Slovensko.

16:22 - „Desetiprocentní rozdíl je obdivuhodný a děkuji všem občanům, kteří mě volili. Byl bych poněkud zaražen, pokud by mě volilo 103 procent oprávněných voličů," pokračuje Miloš Zeman a Mladou frontu Dnes nazývá bulvárním deníkem. „Doufám, že z našeho polibku na rozloučenou (pozn.: s Jiřinkou Bohdalovou) neudělají sexuální aféru," říká další z bonmotů.

Tým Miloše Zemana sledoval výsledky hlasování z volebního studia v Top Hotelu na pražském Chodově.16:21 - „Chtěl bych poděkovat těm českým médiím, která stála na straně mého protikandidáta. Jejich mírně řečeno poněkud zaujatá kampaň přesvědčila nerozhodnuté voliče, aby volili mne," řekl Zeman.

16:20 - Podle Zemana kampaň nebyla přes míru, ale je už nutné nyní zklidnit situaci. Teď podle něj nastupuje hra za národní mužstvo České republiky. Doteď to byla hra mezi Spartou a Slavií.

16:18 - „Chci být prezidentem dolních deseti milionů. Mezi těmito dolními deseti miliony jsou jak voliči Miloše Zemana, tak voliči Karla Schwarzenberga. Nechci být prezidentem kmotrovských mafií, které parazitují na této společnosti a vysávají z jejího těla krev," pokračuje Zeman.

16:16 - Co uděláte ve své funkci jako první, zní první otázka. „Jako první věc složím prezidentskou přísahu. Nejsem zde jako prezident, jsem zde jako občan Miloš Zeman. Druhou věcí, kterou udělám po složení přísahy, bude inaugarační projev, třetí věcí bude navštívení vlády. Děkuji Petru Nečasovi, že mě před chvíli telefonicky blahopřál. Další věcí budou projevy před jednotlivými komorami Parlamentu, kde se dozvíte vše podstatné."

16:11 - „V první řadě bych rád poděkoval všem občanům České republiky, kteří mi dali svůj hlas. Dovolte mi, abych ocenil výsledek pana Karla Schwarzenberga a blahopřál mu k čestnému druhému místu. Vážím si i těchto voličů, protože svojí volební účastí projevili své aktivní občanství. A to je to, o co by nám všem mělo jít. Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů, se budu snažit být hlasem všech občanů. Dovolte mi, abych poděkoval svému skvělému týmu, bez jehož pomoci bych tyto volby nemohl vyhrát. A dovolte mi, abych v zastoupení všech těch, kdo mně vyjádřili před volbami svoji podporu, poděkoval napravo stojící Jiřině Bohdalové a nalevo stojící Kateřině Zemanové za to, že mi umožnili tyto volby vyhrát," vyjádřil ve svém projevu Miloš Zeman. „Teď očekávám dotazy inteligentních novinářů," řekl a požádal tiskovou mluvčí o moderování tiskové konference. Ozývají se fanfáry, blýskají fotoaparáty.

Tým Miloše Zemana sledoval výsledky hlasování z volebního studia v Top Hotelu na pražském Chodově.16:10 - Miloš Zeman přichází před novináře, za obrovských ovací přítomných. „Ať žije Zeman," ozývá se sálem. Přichází s dcerou Kateřinou a herečkou Jiřinou Bohdalovou.

16:08 - „Především bych se rád poděkoval u těch, kteří mě navrhli a po celou dobu věrně podporovali, tedy jak moje strana TOP 09, tak s námi spojení Starostové a nezávislí. Samozřejmě jsem byl překvapen nesčetnými nadšenými pomocníky, kteří se dali statečně do boje. Doufám, že se Miloši Zemanovi podaří být prezidentem všech občanů," řekl Karel Schwarzenberg, který uznal prohru. „Zachovali jsme si čest i v této porážce," doplnil za mohutného potlesku Schwarzenberg. "Všem voličům opravdu musím vyjádřit svou úctu a dík a uvidíme se v lepších časech," uzavřel. Více čtěte ZDE.

16:07 - Karel Schwarzenberg vyhrál v druhém kole prezidentské volby v domovské Sýkořici na Rakovnicku nad Milošem Zemanem o 51 hlasů. Při sčítání se zaplnila místní hospoda Hájenka, kde u stejného stolu vedle sebe zasedli příznivci obou kandidátů. „Chlapi se určitě večer nepoperou, i když se jejich názory rozcházejí. Myslím si, že je to normální a při jakémkoliv výsledku to tady proběhne v klidu," řekla vedoucí restaurace Martina Jíslová.

16:05 - Na sociálních sítích již vznikla událost „Den v černém", kdy mladí lidé touto akcí vyzvali co nejvíce lidí, aby dali najevo svůj odpor k Miloši Zemanovi. „Na protesi si oblékněte oblečení černé barvy," vyzývají na pondělí.

16:00 - „Naše kampaň byla založena na tom, že o novém prezidentovi nerozhodují jen umělci a média v Praze. Bude to silný prezident a určitě se můžeme těšit na jeho nové bonmoty. Obdivuji jak Miloše Zemana, tak Karla Schwarzenberga, že tu kampaň dali. Já bych ve svém věku takto vyhrocenou kampaň nezvládl," uvedl pro Deník.cz režisér Filip Renč.

15:56 - Karel Schwarzenberg na svém facebookovém profilu vydal následující prohlášení: „Především bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili a dále pak straně TOP 09 a Starostům a nezávislým, kteří mě podpořili. Druhý dík patří dobrovolníkům, kteří projevili velké nadšení při práci v můj prospěch v celých Čechách i na Moravě. Hrdý jsem na to, že nikdo z mého týmu nepoužíval lži a podpásové údery. Vítězi Miloši Zemanovi gratuluji a doufám, že se mu podaří býti prezidentem všech občanů."

15:51 - Oslavit Zemanovo vítězství přišel i Karel Březina, kdysi nejmladší ministr v Zemanově vládě, nyní významný pražský sociální demokrat. Přivedl s sebou i dceru Bibi, která má se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou.

15:50 - Na nového prezidenta Miloše Zamana čeká v Top Hotelu Praha chumel fotografů.

Chumel fotografů čeká na Miloše Zemana.

15:49 - V Praze zvítězí ve druhém kole prezidentské volby přesvědčivě ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Bývalého premiéra Miloše Zemana (SPOZ) porazí o víc než třicet procent hlasů, vyplývá z údajů Českého statistického ú­řadu. Schwarzenberg zvítězil v hlavním městě s velkým náskokem i v prvním kole voleb, a to ziskem 43,2 procenta hlasů. Na druhém místě skončil před dvěma týdny Zeman se 17,09 procenta hla­sů. V prvním kole voleb hlasovalo v metropoli 65,1 procenta voličů, o nástupci Václava Klause mohlo rozhodovat přes 935.000 lidí. Ve 2. kole byla účast 62,7 procenta.

15:48 - V Karlovarském kraji zvítězí ve 2. kole přímé prezidentské volby Miloš Zeman. Podle propočtů za ním Karel Schwarzenberg zaostává asi o deset procent, vyplývá z dosavadních výsledků sčítání zveřejněných Českým statistickým úřadem. Volební účast v kraji ve druhém kole činila necelých 50 procent. Zeman v 1. kole získal 23,28 procenta hlasů, Schwarzenberg 20,11 procenta hlasů. O nové hlavě státu mohlo v regionu rozhodovat 241.799 voličů, voleb se zúčastnilo 52,35 procenta z nich, což je jedna z nejnižších účastí v krajích.

15:41 - V Pardubickém kraji zvítězí i ve 2. kole přímé prezidentské volby Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg na něj ztrácí asi 16 procent. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání zveřejněných Českým statistickým úřadem. K volbám přišlo přibližně 62 procent lidí. Zeman získal v prvním kole voleb v kraji 24,6 procenta hlasů. Druhý Schwarzenberg dostal 20,11 procenta hlasů. Volební účast v kraji dosáhla před 14 dny 64,86 procenta, volit mohlo asi 415.000 lidí.

15:40 - Druhé kolo prezidentské volby ovládne v Královéhradeckém kraji Miloš Zeman. Druhý Karel Schwarzenberg získá asi o tři procenta méně, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. V samotném Hradci Králové zvítězí Schwarzenberg. Ve druhém kole byla volební účast 61,3 procenta. V 1. kole přímých prezidentských voleb zvítězil v Královéhradeckém kraji Schwarzenberg, který získal 23,38 procenta hlasů voličů. Druhý skončil Zeman s 20,84 procenty hlasů. V kraji před 14 dny dorazilo k volebním urnám v 940 okrscích 64,65 procenta voličů. V seznamech bylo celkem zapsáno 449.235 voličů.

15:35 - Zpěvák Daniel Hůlka, podporovatel Miloše Zemana, řekl Deníku: „Jsem moc rád, že to takto dopadlo. Zklamala mne ta kampaň, která zasahovala často i do mezilidských vztahů mezi umělci. Doufám, že do čtrnácti dnů budou všechny příkopy zakopány a ta vyhrocená atmosféra se uklidní."

15:34 - Už je to tady! Skandování v Zemanově táboře nezná hranic. Euforie ovládla pražský TOP Hotel. Miloš Zeman sleduje volby v prezidentském apartmá, mezi novináře přijde, až budou všechny hlasy sečteny.

Volby v Bělé nad Svitavou

15:33 - V Jihomoravském kraji zvítězí ve druhém kole prezidentské volby bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ). Místopředsedu vlády a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga porazí asi o 16 procent, vyplývá z propočtů. Voleb se v kraji zúčastnilo přibližně 61 procent lidí. V prvním kole prezidentských voleb zvítězil na jihu Moravy Zeman se ziskem 25,8 procenta hlasů. Schwarzenberg před 14 dny skončil druhý, hlasovalo pro něj 21,97 procenta hla­sů. Před dvěma týdny přišlo k urnám v Jihomoravském kraji 62,28 procenta voličů. K volbám mohlo v regionu dorazit více než 950.000 lidí.

15:32 - Miloše Zemana volili v druhém kole hlavně komunisté, příznivci ČSSD a voliči Jiří Dienstbiera, Jany Bobošíkové a Jana Fischera z prvního kola. Karla Schwarzenberga volili příznivci ODS a jeho TOP 09, získal také hlasy voličů Táni Fischerové a Přemysla Sobotky. V těchto propočtech se vychází z údajů za první a druhé kolo volby zveřejněných na webu ČSÚ www.volby.cz.

15:23 - V Olomouckém kraji zvítězí ve druhém kole prezidentské volby bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ). Místopředsedu vlády a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga porazí o téměř 30 procent, vyplývá z propočtů dělaných podle údajů Českého statistického ú­řadu. V prvním kole prezidentských voleb zvítězil v Olomouckém kraji Zeman se ziskem 27,23 procenta hlasů. Schwarzenberg před 14 dny skončil čtvrtý, získal 16,98 procenta hlasů. Předstihli ho expremiér Jan Fischer a senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). V prvním kole se voleb v Olomouckém kraji zúčastnilo 60 procent lidí z 523.000 opráv­něných voličů. Nyní je účast asi 59 procent.

15:19 - Zeman na Hrad, nadšené skandování se ozývá od obrazovky. Sečteno už je 70 procent hlasů a Zemanovo vítězství je téměř jisté. Z hloučku se ozval ojedinělý hlas: „Šlouf na Hrad!" A vzápětí pískot. „Lepší než Kalousek!" Začíná se slavit, bouchají první špunty od šampaňského.

15:14 - Jeden z největších sponzorů Miloše Zemana, brněnský právník Jiří Jestřáb stojí opodál hloučků novinářů a Zemanových příznivců. „Dal jsem mu finanční dar, protože ho znám jako souseda z Vysočiny, ale hlavně věřím jeho schopnosti pomoci českému průmyslu. My potřebujeme vyvážet do Číny a do Ruska. Tam nám Schwarzenberg nepomůže, Zeman ano," říká Jestřáb.

Ilustrační foto

15:08 - Ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku, nejrozsáhlejším volebním okrsku v zemi se třemi registrovanými voliči, získal ve 2. kole prezidentské volby převahu Miloš Zeman. Volili dva z místních voličů, přidalo se k nim 19 lidí s voličskými průkazy. Zeman dostal 12 hlasů, jeho protikandidát Karel Schwarzenberg devět.

15:05 - „Zatím přicházejí výsledky z menších měst, budu spokojenější, až budou sečtena i větší města včetně Prahy," reagoval na průběžné výsledky exministr zahraničí Jan Kavan.

15:03 - V Paláci Lucerna již zaznívají slova jako zklamání, škoda, na mnoha podporovatelech je vidět skutečně smutek. Jsou zde stovky
lidí, mezi nimi například Ladislav Špaček, Michael Kocáb či Helena Illnerová. Ta se Deníku svěřila, že je znechucena závěrem kampaně Miloše Zemana. 

15:00 - Z veřejného prostoru je potřeba vyvětrat odér estébáckých lží, xenofobie a náckovství vypuštěný do něj před druhým kolem prezidentské volby, myslí si první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. V pražském Lucerna Music Baru, kde čeká na výsledky prezidentské volby, novinářům řekl, že ačkoliv už absolvoval mnoho voleb, nikdy nebyl tak napatý jako teď, kdy se o křeslo hlavy státu uchází jeho stranický šéf Karel Schwarzenberg.

14:59 - Volební účast bude podle všeho nižší než v prvním kole přímé volby prezidenta. Zatím se pohybuje kolem 59 procent.

14:54 - Podle propočtu ČTK zřejmě zvítězí v druhém kole prezidentské volby Miloš Zeman nad Karlem Schwarzenbergem. Pokud bude zachován současný trend, měl by získat kolem 55 procent hlasů. ČTK vycházela z údajů zveřejněných na volebním webu ČSÚ www.volby.cz.

Miloš Zeman14:53 - Lidé, kteří byli před druhým kolem prezidentské volby rozhodnuti volit kandidáta Miloše Zemana, mu dali přednost především proto, že je Čech a že ho pokládají za vzdělaného. Na Karlu Schwarzenbergovi oceňovali jeho příznivci především prestiž v zahraničí a reprezentativní vystupování. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou televizi provedla agentura STEM/MARK.

14:51 - V Bruselu, kde sídlí hlavní instituce Evropské unie a kde žije několik tisíc Čechů, přišlo ke druhému kolu českých prezidentských voleb zhruba 700 Čechů. To je přibližně o stovku více než v prvním kole, řekla dnes konzulka v Belgii Hana Pešková.

14:50 - Po sečtení třetiny okrsků vede Miloš Zeman nad Karlem Schwarzenbergem.

14:42 - Mezi hosty Miloše Zemana je i bývalý místopředseda jeho vlády Miroslav Grégr. „Miloš Zeman je zkušený politik a výborný ekonom, byl by dobrým prezidentm," řekl Deníku. Je tu i profesor Jan Kříž, který by Zemanovi externě radil v právní oblasti. Nechybí ani saxofonista Felix Slováček. Výsledky zatím napovídají, že jejich favorit bude úspěšný.

14:40 - Miloš Zeman by s nadsázkou mohl sestavit dnes vládu. V jeho volebním štábu se sešli další ministři - Jan Kavan a Jaromír Schling.

14:36 - Ve volebním štábu Miloše Zemana je přítomen i exhejtman Jaroslav Palas a bývalý ministr zdravotnictví Ivan David.

14:29 - Pokud se stane prezidentem, nerezignuje ministr zahraničí a první místopředseda vlády Karel Schwarzenberg (TOP 09) na své vládní funkce okamžitě. Při příchodu do pražské Lucerny, kde sleduje s příznivci výsledky druhého kola volby hlavy státu, řekl novinářům, že by se v takovém případě ještě jel ve funkci šéfa diplomacie v úterý rozloučit se svými kolegy, ministry zahraničí EU.

Daniel Hůlka ve volebním štábu Miloše Zemana14:25 - Do štábu Miloše Zemana dorazil zpěvák Daniel Hůlka. 

14:12 - Ve svém volebním štábu je i Karel Schwarzenberg. Při příchodu do Lucerny Schwarzenberg poznamenal, že v případě jeho vítězství se oslavy v paláci protáhnou. Výsledky čeká s napětím. „Díkybohu jsem se dneska dobře vyspal," prohlásil kandidát. Těsnému výsledku podle něho vše nasvědčuje. Když prohraje, bude prý muset utěšovat své stoupence.

14:11 - V Zemanově volebním štábu se scházejí bývalí ministři jeho vlády. Dorazil Miroslav Grégr či Eduard Zeman. Miloš Zeman je rovněž na místě, novinářům se zatím vyhnul. 

14:09 - Příznivci Miloše Zemana přinesli prezidentskému kandidátovi dort.

Dort pro Miloše Zemana

14:02 - Ve štábu Karla Schwarzenberga mají novináři vyhrazenou celou kavárnu. Je tu plátno s přenosem České televize, k jídlu saláty, chlebíčky, štrúdl. Všechny novinářské stoly jsou obsazeny. O patro výš mají vyhrazený sál televize, které pomalu připravují první výstupy. Přítomni jsou i někteří umělci, například zpěvák David Bárta, režisér Jan Hřebejk, zpěvačka Marie Rottrová nebo grafik David Černý.

14:01 - Do štábu Miloše Zemana dorazil známý železničářský odborářský předák Jaromír Dušek, šéf odborářů Bohumil Dufek a senátor Vladimír Dryml. Scházejí se zde také krajští předsedové SPOZ, je zde i předseda strany a šéf Zemanova volebního štábu Vratislav Mynář. „Všichni věříme, že to dopadne Milošovým vítězstvím, ale jist si nejsem. Bude to velmi těsné," řekl Mynář. Na otázku Deníku, jak hodnotí nepravdivý inzerát v Blesku, řekl: „Vnímám to jako provokaci proti Miloši Zemanovi". Mezi hosty Miloše Zemana jsou i významní podnikatelé, například Arnošt Brož, spolumajitel firmy Aktiva.

14:00 - Volební místnosti byly uzavřeny. Historicky první přímá volba prezidenta skončila.

Miroslav Šlouf13:57 - Do štábu Miloše Zemana právě dorazil lobbista Miroslav Šlouf. Po otázkách novinářů, zda se necítí odpovědný za zločiny minulého režimu, před nimi „prchnul". Odešel do střeženého salonku, kam již média nesmí. 

13:54 - Účast ve druhém kole prezidentských voleb v některých jihočeských obcích už prý překonala hranici 100 procent. Jsou to především místa v blízkosti lyžařských středisek, kde počet voličů zvyšují rekreanti s voličskými průkazy. Komise byly na nebývalý nápor připraveny a všude měly dostatek hlasovacích lístků.

13:49 - Pražský palác Lucerna, kde čeká na výsledky volební tým Karla Schwarzenberga, se rovněž zaplňuje.

13:46 - Novináři již čekají ve volebním štábu Miloše Zemana, v sále Top Hotelu v Praze. Podle našich reportérů se zatím v poklidu obědvá, k dispozici jsou řízky, guláš a zapékaný losos. Jsou zde připraveny bedny s šampaňském, v případě neúspěchu prezidentského kandidáta se bude pít černé pivo.

13:38 - Podívejte se na reprezentační prostory, kde se odehrává veškerý ceremoniální život prezidentského úřadu. Zde hlava státu přijímá zahraniční hosty, jmenuje ministry, soudce a generály, případně pořádá státní večeře či kulturní akce. Stačí kliknout ZDE.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Prezidentské volby.

13:36 - Ani k dnešnímu poledni ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo v průběhu 2. kola přímé volby prezidenta žádný falešný voličský průkaz. Potvrdil to mluvčí úřadu Pavel Novák. Na možné kopírování voličských průkazů upozornil v pátek volební tým prezidentského kandidáta Miloše Zemana, který spolu s komunisty požadoval po vnitru statistiky voličských průkazů. Okrskové komise mají proto nově spočítat, kolik voličských průkazů obdržely. „Jediné, co jsme dnes nově chtěli, ale bylo to na základě těchto požadavků bez samozřejmě jakékoli zákonné opory, jsme řekli volebním komisím, aby spočítaly počty voličských průkazů, které vyberou," uvedl Novák. Více čtěte ZDE.

13:26 - Po extrémním pátečním zájmu voličů je dnes ve volebních místnostech v šumavských horských střediscích klidněji. Voliči do místností stále přicházejí, v porovnání s pátkem je jich ale výrazně méně. Na Šumavě je dnes jasné slunečné počasí a volební komisaři odhadují, že lidé toho využili a šli raději na běžky a na sjezdovky. Zvýšený zájem očekávají většinou kolem poledne, řekli ve volebních komisích. Komise také stihly doplnit zásoby volebních lístků, takže nemají strach, že jim lístky nevystačí.

12:59 - Komentář Deníku k proběhlé kampani před druhým kolem první přímé volby prezidenta České republiky si můžete přečíst ZDE.

12:32 - U Deseti českých prezidentů. Takový název by mohla nést hospoda 
U Hasiče v Haklových Dvorech, místní části Českých Budějovic. Stěny hostince totiž zdobí portréty všech deseti státníků, kteří od roku 1918 až do současnosti stáli v čele našeho státu. Více se můžete dočíst ZDE.

12:22 -  Češi volí nástupce prezidenta Václava Klause s poměrně velkým zápalem. Kolem 11. hodiny dosáhla volební účast přibližně 50 procent. Více čtěte ZDE.

12:14 - Pokud druhé kolo prezidentské volby vyhraje Karel Schwarzenberg, budou mít dva Jihočeši, kteří ve středu zamířili do sázkové kanceláře Tipsport, hodně zkažený víkend. Jeden z nich si totiž na vítězství Miloše Zemana vsadil v Českých Budějovicích 318 tisíc korun, další pak 272 tisíce korun.

12:13 - Herec Jiří Mádl odvolil na jihu Čech. Své volební aktivity spojil s pracovními. Více o volbách v jižních Čechách se dočtete ZDE.

Volit prezidenta mohli i pacienti ústecké Masarykovy nemocnice. Kvůli chřipkové epidemii je zde zákaz návštěv, volební komise proto musela použít ochranné roušky. 12:09 - Volit prezidenta mohli i pacienti ústecké Masarykovy nemocnice. Kvůli chřipkové epidemii je zde zákaz návštěv, volební komise proto musela použít ochranné roušky. Více se dozvíte ZDE.

12:07 - Volební místnost v brněnské základní škole na Vranovské ulici rozhodně zájmem nepraská. Lidí nechodí málo, ale trousí se. Volit chodí zejména senioři. Důchodkyni z ulice Jana Svobody přesvědčil až poslední duel na televizní obrazovce. „Doslova se mě dotklo, jak se pan Schwarzenberg příkře zachoval při zodpovídání dotazu válečného veterána, generála Pavla Vranského. Takto se k hrdinům nechová," naznačila svou volbu vitální žena, které táhne na osmdesátku.

12:00 - K drobnějším konfliktům vyjížděli v pátek brněnští strážníci. V gymnáziu ve Vejrostově ulici v Bystrci například řešili hádku voliče, který přišel o hodinu dříve, a školníka, který ho nemohl nechat na volby čekat v budově. „Po příjezdu hlídky se situace uklidnila," informovala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Další lidé jim volali, když zaznamenali propagaci jednoho z kandidátů v blízkosti volebních místností. Na billboardu a také na placce na svetru školníka. Ani v jednom případě však strážníci pochybení nezaznamenali.

11:59 - Občas musely komise některé voliče odmítnout. „Měli jsme tu například ženu, která zde nemá trvalé bydliště a přišla pouze s pasem. Bez vyřízeného voličského průkazu jsme ji museli odmítnout," sdělil člen komise v budově brněnského magistrátu Jan Písařík.

11:56 - Větší účast než při prvním kole prezidentské volby hlásí jižní Morava. V sobotu v deset hodin volební komisaři účast naposledy sčítali. Zatím k urnám přišlo 49,3 procenta voličů. Před dvěma týdny to za stejnou dobu bylo přitom jen 48,6 procenta. Volby končí ve dvě hodiny odpoledne. Sčítání by mělo být rychlé a výsledky se lidé dozvědí brzy poté. Politologa Lubomíra Kopečka větší účast překvapila. „Při senátních volbách, které jsou také dvoukolové, chodí podruhé vždy méně lidí. Je těžké je ale srovnávat, protože prezidentská volba je ojedinělá a médii mnohem víc sledovaná," okomentoval Kopeček.

11:54 - Augustin Andrle je baronem a také komturem Řádu sv. Lazara Jeruzalémského. V posledních komunálních volbách byl jedničkou na kandidátce Zemanovců (složené ovšem ze samých nestraníků) ve Vysokém Mýtě. Dnes, při druhém kole prezidentské volby, má tedy určitě o čem přemýšlet. Více čtěte ZDE.

11:47 - Osada Lhotka spadající pod obec Vojkov má ve 2. kole prezidentských voleb stoprocentní účast. Včera po 18. hodině odvolila jediná, dvaaosmdesátiletá volička. Čí lístek do urny vhodila neprozradila, ale v dobré náladě si popovídala s komisí. Více čtěte ZDE.

Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg? Žleb, Kuzina, Brána, Ve třešních nebo pojmenovat ulice? Volba hlavy státu rozdělila republiku na dva tábory. Obecní anketa zase Drnovice na Blanensku. 11:44 - Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg? Žleb, Kuzina, Brána, Ve třešních, nebo pojmenovat ulice? Volba hlavy státu rozdělila republiku na dva tábory. Obecní anketa zase Drnovice na Blanensku. Místní totiž souběžně s prezidentskými volbami rozhodují v anketě o tom, zda v obci chtějí ulice se samostatnými názvy nebo zůstanou u pojmenování současných částí obce. Co člověk to jiný názor. „Pojmenovat ulice? To je nesmysl. Hlasoval jsem v anketě proti. Zbytečně vyhozené peníze a spousta papírování a starostí pro lidi," říká mi zamračeně a na půl úst Pavel Kopeček. S novinami v podpaží prochází kolem hloučku místních hasičů do kulturního domu. Více čtěte ZDE.

11:32 - Bývalá moštárna se proměnila ve volební místnost. Hlas pro Miloše Zemana nebo Karla Schwarzenberga tu do urny vhazují obyvateké Horní Jasenky ve Vsetíně. Včera se v této netradiční volební místnosti dveře skoro netrhly. Dnes to nevypadá jinak. „Volební účast je slušná, mohla by překonat i první kolo prezidentských voleb," řekl jeden z členů volební komise. Komu dali hlas, nechce většina obyvatel vsetínské místní části prozradit. Pár lidí se ale svěřilo. „Dala jsem hlas Zemanovi, protože mi vadí, že je Schwarzenberg zednář," vyznala se volička středního věku Jana. „Já bych viděl na hradě knížete, protože je více reprezentativní než bývalý premiér a sociální demokrat," řekl důchodce Libor.

11:05 - Ministerstvo vnitra zatím nezaznamenalo žádný falešný voličský průkaz. Dnes to řekl mluvčí úřadu Pavel Novák. Vyvrátil tak i podezření o hlasování na neplatný voličský průkaz, který údajně odhalila volební komise v Havlíčkově Brodě. Na možné kopírování voličských průkazů upozornil v pátek volební tým prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Podezření na zkopírované voličské průkazy bylo podle Nováka od pátku poměrně hodně, ale zatím se žádné nepotvrdilo. „Je to důkaz i toho, že naše upozornění berou okrskové volební komise opravdu vážně a opravdu každý voličský průkaz kontrolují," řekl Novák. 

11:01 - Neplatný hlasovací lístek koluje po sociálních sítích. Lístek, na který můžete napsat jméno svého kandidáta, je určen právě pro druhé kolo volby. „Jsem si plně vědom, že můj hlas nebude platný, ale bude mým svobodným vyjádřením, že žádný z oněch dvou kandidátů druhého kola, neodpovídá mé představě prezidenta tohoto státu! Dále se nehodlám, jako občan, zapojit do pomyslné války, probíhající již mnoho dní, který ze dvou neakceptovatelných kandidátů na prezidenta je menší zlo, zda-li to levicové, či pravicové," píše se na lístku.

10:57 - Staly se facebookové stránky Karla Schwarzenberga terčem hackerů? Jeho volební tým tvrdí, že byla zablokována událost „Jdu volit a volím Karla i v druhém kole" a přerušilo se i propojení mezi facebookovým profilem a webovými stránkami prezidentského kandidáta. Více čtěte ZDE.

10:55 - Volební komise v horských obcích v Beskydech zaznamenaly výrazně vyšší účast voličů s voličským průkazem. Rekreanti přišli k urnám i ve vsích, kde se většinou u voleb nikdo takový neobjeví. Nejvýrazněji se počet voličů zvýšil v Bílé na Frýdecko-Místecku, kde k 264 místním voličům přibylo v pátek 128 s voličskými průkazy.

ILUSTRAČNÍ FOTO: Prezidentské volby.

10:49 - K urně v sobotu vyrazil i Jiří Šmirk z Olomouce, který se při prvním kole volby zdržel, v závěrečném