Senát Krajského soudu v Ostravě uznal všechny vinnými z pokusu o rasově motivovanou několikanásobnou vraždu. „Jednalo se o velmi brutální a neobvyklý útok,“ uvedl předseda senátu. Obžalovaní se proti verdiktu odvolali. Výší trestu byli zaskočeni i obhájci. „Je to sociální poprava těch mladých hochů,“ řekl Ladislav Myšák, obhájce Václava Cojocaru.

Soudní síň praskala ve švech

Vyhlášení rozsudku provázel velká zájem veřejnosti. Vzhledem k tomu, že by se všichni přítomní nevešli ani do největší síně justičního paláce, předseda senátu výjimečně zpřístupnil i balkon.

Pravicoví radikálové z Opavska a Bruntálska (22 až 26 let) se zodpovídali ze žhářského útoku na dům romské rodiny z Vítkova na Opavsku. V noci z 18. na 19. dubna loňského roku do něj vhodili zápalné lahve. Oheň se v objektu rozšířil rychlostí blesku. Uvnitř se v té době nacházelo devět lidí. Tři z nich byli při následném požáru zraněni. Nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla. Jako zázrakem přežila, následky si však ponese po zbytek života.

Vynesení rozsudku se zúčastnila i matka Natálky, Anna Siváková. „Rozhodovala jsem se, jestli mám přijít. Pak jsem si řekla, že tu musím být. Nechci, aby si někdo myslel, že máme strach. Musíme ukázat, že se nebojíme,“ prohlásila Siváková, která byla s rozhodnutím soudu spokojena. „Jsem ráda, že to tak dopadlo. Myslím, že je to spravedlivý trest,“ řekla Siváková.

Milionové odškodné

Soud také určil, že obžalovaní musí Natálce zaplatit 9,4 milionu korun, dalších více než 7,4 milionu korun budou muset uhradit zdravotní pojišťovně. Část nároků ale soud zamítl s tím, aby tak bylo učiněno v rámci občanskoprávního řízení, Týká se to například požadavků otce Natálky – Pavla Kudrika. Ten si mimo jiné nárokoval škodu na oblečení. Jak ale předseda senátu konstatoval, soud má pochybnosti o tom, že si jen několik týdnů před žhářským útokem pořídil desítky kalhot, triček či bund.

Důkazy

Jedním z důkazů, které obžalované usvědčují, byly odposlechy. V nich zazněly rasové a neonacistické projevy, s obdivem se v nich hovořilo o brutálním útoku na Romy v Maďarsku, k němuž došlo zhruba ve stejné době. Zajímavostí je, že v odposleších Vaculík vyjádřil své podezření, že by Lukeš mohl být udavač. Mluvil dokonce o jeho případné likvidaci.

Podle obžaloby žhářský útok naplánoval Vaculík s Lukešem, který vybral dům. Molotovovy koktejly drželi v rukou Vaculík, Műller a Cojocaru. Lukeš čekal ve vozidle, kterým přijeli.

Likvidační útok

Státní zástupkyně Brigita Bilíková uvedla, že útok byl likvidační, s jediným cílem – obyvatele domu připravit o život. „Udělali vše pro to, aby lidé na místě požáru uhořeli,“ řekla Bilíková, podle které obžalovaní akci delší dobu připravovali. „Nechtěli jen usmrtit romskou rodinu. Svůj čin povýšili na ideologický záměr,“ doplnila Bilíková, podle které se obžalovaní hodlali zviditelnit v rámci neonacistické scény na Opavsku a v okolí. „Chtěli dojít uznání,“ dodala Bilíková s tím, že obžalovaní čin naplánovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera. Soud jí dal zapravdu.

Při ukládání trestu soud přihlédl k minulosti obžalovaných. Pouze Cojocaru neměl dosud problémy se zákonem, navíc se ke žhářské skupině přidal až na poslední chvíli. Proto dostal o dva roky méně než ostatní.

Obhájci se k rozhodnutí soudu příliš vyjadřovat nechtěli. Všichni obžalovaní se na místě odvolali. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu k vyjádření. O odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

VYHLÁŠENÍ ROZSUDKU ON-LINE SLEDUJTE ZDE