Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ondřej Liška: Když berete pár tisíc měsíčně, nemáte šanci dovolat se práva

Praha – Jednatřicetiletý absolvent Masarykovy univerzity Ondřej Liška se do čela Strany zelených postavil loni v létě po neúspěchu zelených v eurovolbách. V Topolánkově vládě zastával post ministra školství. Nyní vede pražskou kandidátku zelených.

17.4.2010 62
SDÍLEJ:

Ondřej LiškaFoto: DENÍK/Tomáš Škoda

Za šest týdnů půjdeme volit. Platí, že Stranu zelných vede nezkušený, nevýrazný a nepevný muž, jak vás popsal váš předchůdce Martin Bursík?
Cítím se jako dostatečně zkušený, poučený a dobrý lídr, protože mám podporu lidí, kteří věří, že to, oč se snažím jako předseda zelených, je správné. Bursíkova slova byla motivována spíš osobními než politickými věcmi, a proto jsem je ani nijak veřejně nekomentoval.

Myslím, že o pevnosti mých postojů a mém charakteru si mohli udělat obrázek všichni, kdo mě sledovali v posledních čtyřech letech. Například se mi při velmi tvrdých vyjednáváních povedlo prosadit navýšení platů učitelů o 4,5 miliardy korun, když se všude jinde škrtalo. Nebo když celá vláda hlasovala pro americký radar a já jediný byl proti.

Nikdo vám nemůže odepřít pevnost postojů při odmítání radaru. A když jste si to mohli vychutnat při podpisu smlouvy START mezi Obamou a Medveděvem, tak se pro vás na Hradě nenašel dostatečně dlouhý stůl.
To beru jako neuvěřitelnou parodii, kdy nějaký snaživec měl zájem na tom, aby na Hrad nebyli pozváni dva zástupci strany, která není Václavu Klausovi názorově blízká. Připadá mi zvláštní, že pan prezident a jeho kancelář si ve chvíli, kdy Prahou kráčejí dějiny, dělají takové starosti s tím, kdo bude mezi desítkami hostů. Možná ale pan prezident jen došel k závěru, že když se názory na klimatické změny a odzbrojení mezi zelenými a Barackem Obamou výrazně shodují, potkáme se pravděpodobně při jiné příležitosti.

Radar a platy učitelů, budiž. Cestou za vámi jsem se ale málem udusila zplodinami z výfuků, na severní Moravě se nedá dýchat, prolomení limitů je na spadnutí. Opravdu máte dojem, že jste v Topolánkově vládě něco ze zeleného programu prosadili?
Rozhodnutí účastnit se vlády nelituji, i když jsme za něj zaplatili obrovskou cenu. Nicméně podařilo se nám dosáhnout mnohem více, než by odpovídalo síle šesti mandátů. Podařilo se prosadit program Zelená úsporám, kde už se z 20 miliard korun dvě vyčerpaly.

Jenže voliči zelených především chtěli, aby o víkendech zmizely kamiony ze silnic a větší část dopravy se přesunula na koleje. Skutek utek, že?
To byl jeden z klíčových programových bodů. Přestože jsme to prosadili do vládního prohlášení a naši ministři na omezení trvali, naši koaliční partneři návrh ve sněmovně zablokovali, prostě nás podrazili.

MÁME PODMÍNKY PRO VLÁDNUTÍ

Vždyť říkám, že jste v ní byli jako páté kolo u vozu.
Pro mne z té zkušenosti plyne velké ponaučení. Do žádné budoucí vlády zelení už nevstoupí ani nebudou jednat o podpoře nějakého uskupení, pokud hned na začátku se potenciální koaliční partner nepřihlásí k několika nepřekročitelným principům.

S povděkem kvituji, že Paroubkova metoda jasných předvolebních podmínek se v politických luzích zabydluje. Jaké jsou tedy ty vaše?

Vláda s naší účastí nebo podporou by musela do jednoho roku schválit a prosadit tvrdá protikorupční opatření. Bez osekání chapadel korupce nelze demokraticky vládnout. Vždyť dnes premiér a ministři nakonec nemohou svobodně rozhodovat, protože jsou spoutáni a manipulováni různými skrytými zájmy svého okolí.

Jako ti, kteří poslali 25 milionů ze státního rozpočtu na projekt poradce šéfa sněmovny Vlčka?
To je jedna z desítek kauz, které stejně vyšumí a zametou se pod koberec. A právě tím politici vysílají lidem vzkaz: Dělejte si, co chcete, pokud jste bohatí a mocní. Když berete pár tisíc měsíčně a poctivě živíte rodinu, nemáte šanci dovolat se práva. To je otřesná vizitka pro demokracii dvacet let po jejím obnovení.

Co s tím? Zavedeme agenty provokatéry a korunní svědky?
Ti to rozhodně nevyřeší. Nejhorší, co se u nás děje, je české rozkrádání v malém. Malé zakázky do dvou milionů nikdo nekontroluje, i když při nich se krade nejvíc. Přitom objem těchto tzv. malých zakázek je na chlup stejný jako těch velkých.

MINISTERSTVA NEMAJÍ BÝT KOŘISTÍ STRAN

A co s tím chcete dělat? I když se okolnosti přiklepnuté zakázky zveřejní na internetu a stanoví se finanční stropy, nikdo nezaručí, že ji nedostane starostův známý.
Určitě bude ještě trvat nějakou dobu, než se česká politika a veřejná správa zkultivuje, abychom nebyli svědky takhle trapné korupce. Na druhou stranu můžeme okamžitě zpřísnit zákon o veřejných zakázkách a přijmout zákon o státní službě. U nás to zatím funguje tak, že každý nový ministr si může přivést celý nový tým a všechny původní úředníky vyházet. Velké politické strany vnímají resorty jako svou kořist.

Zažil jste to na vlastní kůži?
Jasně. Na ministerstvu školství jsem se chtěl rozloučit s jedním úředníkem, který nepracoval dobře. Jenže to byl lidovec, takže jsem okamžitě narazil na obrovský povyk u koaličního partnera, že na něj nesmím sáhnout, protože je pod ochranou KDU-ČSL. To je absurdní. Dokud tu nebude kariérní řád, nic se nezmění.

Možná by pomohlo začít u sebe a zaříct, že poslanci budou respektovat nález Ústavního soudu a neprosazovat nesouvisející přílepky zákonů jako to udělal pan Polanský se zákonem o soudech a soudcích.
My samozřejmě pro to nebudeme hlasovat. Polanského návrh ale považuji za absolutně skandální malou domů, kdy si neúspěšná ministryně spravedlnosti připravuje cestičku do instituce,, kde bude moci pokračovat až do důchodu.

Vy ale přece nevíte, zda přílepek o změně jmenování šéfů Nejvyššího soudu iniciovala ministryně Kovářová.
V kuloárech se o těchto ambicích paní Kovářové hovoří už dlouho, akorát že pro tento post nemá kvalifikační předpoklady. Pak není nic snazšího, než ty podmínky změkčit, aby se do nich vešla i paní ministryně. To se děje za bílého dne a mne šokuje, že se ODS formou přílepku o něco podobného může snažit. A je to absurdní, i kdyby nešlo o změnu na objednávku ministryně. To, že paní Kovářová jde systematicky na ruku justiční mafii.

To jest komu?
Lidem kolem pana Němce, kteří se podíleli na kauze Čunek, paní Vesecké, která jmenovala náměstky Nejvyššího státního zastupitelství dva bývalé asistenty. To je přece výsměch všem, kteří stále věří, že žijeme v právním státě. To je nepotismus, dosazování spřízněných lidí do úřadů. Tohle je v absolutní rozporu se vším, co velká většina lidí po Listopadu 89 očekávala. Já jejich frustraci rozumím a sdílím ji. Čtyři roky jsem strávil v kalných vodách politiky a snažil jsem se alespoň o to, aby zelení mohli říct, že se v nich nenamočili a nejsou spojeni s žádnou korupční kauzou a nezapletli se do klientelistických sítí.

Což v republice, o níž se říká, že je ČEZká, není zrovna málo. Jenže mohou být politici něco víc, než jen loukami v rukou mocných byznysmenů?
Bohužel řada věcí, které jsme zažili, skutečně padá na vrub různým lobbistickým tlakům. Mnozí možná očekávali, že překlenovací vláda bude v tomto směru odolnější. Ve skutečnosti se odehrávají mnohem brutálnější věci

Neděste mne. Co se ještě chystá, kromě Prunéřova a zamítnuté novelizace horního zákona?
Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v pondělí předloží vládě audit všech ekologických zákonů, které prý brání konkurenceschopnosti České republiky.

Navrhuje, aby se z registru toxických látek vyňaly některé firmy a látky. Lidé by tím pádem nevěděli, co se vypouští do řek. Má umožnit vlastníkům silnic bez zábran kácet aleje, navrhuje zrušení či změkčení 96 ekologických norem.

To abyste začal hledat provaz, když ještě připočtu, že ve čtvrtek prezident Klaus jmenoval ministryní životního prostředí Rút Bízkovou, bývalou mluvčí ČEZ.
Tak to je výsledek tlaku uhelné lobby, která bude tlačit, aby dal souhlas s modernizací Prunéřova, která nevyužije nejúčinnější technologie. Tohle a návrh na zrušení 96 zákonů je opravdová sladká tečka za Fischerovým vládnutím. Na něco takového neměl žaludek nikdo před ním a je tudíž namístě otázka, komu ti lidé vlastně slouží a pro koho pracují.

Zřejmě si myslí, že ekonomické prosperitě země.
Ale každý přece ví, že ekologická politika není v rozporu s ekonomickým rozvojem. Ve Finsku či Dánsku to pochopili a získali tak obrovskou konkurenční výhodu. To, co se vyrobí v ČR, je za cenu dvojnásobného množství spotřebované energie ve skandinávských zemích. Náš průmysl je zastaralý a špinavý. Když to změníme, můžeme vytvořit mnoho pracovních příležitostí. V Dánsku například při obrovském ekonomickém růstu ani o píď nezvýšili spotřebu energie.

Asi tam nemají pana Romana či Tykače.
No, asi nemají. Vždyť poslední kapkou byly poslední akvizice ČEZ, které jsou vysoce nadhodnocené a připomínají krádeže za bílého dne. To se člověk fakt ptá, kam ty peníze plynou.

DO TOSKÁNSKA LETOS POJEDE 180 POSLANCŮ

Co takhle do Toskánska?
Já vám dokonce mohu dát seznam 180 lidí, kteří letos pojedou do Toskánska. Budou to všichni, kdo byli proti zrušení přílepku, na jehož základě 68 miliard za emisní povolenky místo do státního rozpočtu putovaly přímo do pokladny ČEZ. Tedy do společnosti, která každý rok ohlašuje rekordní zisky a jejíž ředitel, pan Roman, dává stomilionové dary škole prezidentova syna. Letos ty výdaje ČEZ tedy budou vyšší, protože těch 180 poslanců bude nutné ubytovat v pronajatých vilách, nakrmit, zabavit.

Peníze se prostě ujaly vlády nad lidmi. Vezměte si prolomení limitů na severu Čech. Zdá se, že sami starousedlíci nakonec kývnou na vystěhování, když jim Mostecká uhelná vyplatí třeba pět nebo deset milionů odškodného.
Ale ono se opravdu nedá všechno koupit. Každý pochopitelně uvažuje o tom, jak uživit vlastní rodinu. Když takovému člověku bohatá firma nabídne slušnou kompenzaci, obtížně lze jejich souhlas odsoudit. Proto my nechceme, aby k takové situaci došlo. Tohle je politické rozhodnutí, které řekne, zda má Česká republika vytěžit půdu pod nohama, spálit ji a vyvážet elektřinu. A to za cenu vlastního zdraví a zničení krajiny. Ústecký region potřebují novou perspektivu, a ta není v uhlí, které jednou dojde.

V čem tedy?
V Ústeckém kraji je nejnižší vzdělanost v republice a pokud se mají někam investovat peníze, pak ne do škodlivých jezů na Labi, ale do univerzitního kampusu a ústeckých škol. Jedině vzdělanost vytvoří nové pracovní příležitosti a umožní rozvoj regionu. Pro zelené je vedle boje proti korupci, za čisté životní prostředí, ekologickou ekonomiku právě vzdělanost a investice do ní nejdůležitějším tématem. Navíc jsem přesvědčen, že mým nástupcům na ministerstvu školství nakonec nic jiného nezbude. Veřejnost si ty kroky vynutí. Rodiče budou tvrdě vyžadovat, aby stát za jejich daně poskytl dětem kvalitní vzdělání. Učitelé budou víc stávkovat, protože budou chtít, aby jim stát k tomu vytvořil podmínky. Já prostě věřím, že vzdělání je klíč k naší budoucnosti. Proto naší podmínkou bude zásadní změna rozpočtových pravidel, která navýší prostředky do školství

10 OTÁZEK PRO LÍDRY POLITICKÝCH STRAN

Odpovídá ONDŘEJ LIŠKA, předseda Strany zelených

1. Měly by daně z příjmu fyzických osob zůstat na současné výši? Pokud ne, jak je chcete změnit?
Současná rovná daň je fakticky degresivní a tudíž nespravedlivá vůči občanům s nižšími příjmy, proto nutně potřebuje další úpravu. Nebráníme se progresivnímu zdanění, které by mělo být ve výši cca 30-31% u lidí s šestinásobkem průměrného příjmu.

2. Za jakých podmínek by se měla proplácet plná výše podpory v nezaměstnanosti?
Na podporu mají mít nárok pouze ti, kteří skutečně práci hledají. Prosazujeme proto tzv. zónové poradenství, v rámci kterého budou úřady práce schopné rozlišovat mezi různými případy nezaměstnaných a podle toho k nim přistupovat.

3. Jste pro větší volnost zaměstnavatelů při dávání výpovědí z práce?
Jsme pro kombinaci vetší volnosti při dání výpovědi z práce zaměstnavatelem s vyšším sociálním zajištěním propuštěného zaměstnance a prodloužením doby podpory.

4. Chcete vázat platy politiků na stav veřejných financí?
Jednoznačně ano. V našem programu navrhujeme, aby ministři a vyšší státní úředníci byli pokutováni, pokud dopustí překročení limitů na straně výdajů.

5. Jaké výše by měl v roce 2015 dosáhnout průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu? Kolik z této částky by mělo činit soukromé spoření na důchod?
Současný způsob výpočtu důchodů vede k tomu, že jejich výše v poměru k průměrnému příjmu klesá. Úspěchem bude, pokud se v roce 2015 podaří zachovat současný poměr. Soukromé spoření bude v roce 2015 ještě bezvýznamné.

6. Jste pro zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví?
Ano, poplatky se osvědčily, i když menší korekce - např. u plateb za recept - bychom podpořili. Dnes vidíme, že jejich zavedení vedlo k omezení plýtvání prostředky ze systému zdravotního pojištění. Domnívám se, že dnešní výše spoluúčasti je sociálně citlivá, a že dostupnost lékařské péče zůstala zachována pro všechny občany.

7. Na jaké úkony ve zdravotnictví by si měl pacient připlácet?
Na ty, které jsou nadstandardní. Dobré nastavení toho, co je a není standard - na základě diskuse s odbornými sdruženími a Českou lékařskou komorou - je dnes zásadní úkol, bez jehož splnění nemůže dojít ke komplexní změně ve zdravotnictví.

8. Chcete zavést školné na VŠ?
Odmítáme jednat o školném dříve, než bude dokončený nový systém finanční podpory studentů. Bez systému podpor hrozí, že by školné mohlo být překážkou pro studium nemajetných studentů.

9. Prosadíte po volbách přímou volbu prezidenta a kdo je vaším osobním kandidátem?
Přímou volbu prezidenta dlouhodobě prosazujeme. Naším kandidátem bude opět osoba typu a formátu Jana Švejnara.

10. Podporujete udělení státního vyznamenání bratrů Mašínovým?
Útěk bratří Mašínů z komunistického Československa na západ byl pro ně otázkou přežití. Svůj vlastní život si uchránili za vysokou cenu - zabíjení . Přestože jejich jednání respektuji, udělení státního vyznamenání považuji ale za sporné.
BRIGITTE LIŠKA LUGGIN: Cítím se jako šťastná pracující matka

„Moje manželka je prostě Výborná,“ říkával s úsměvem bývalý významný lidovec a nyní ústavní soudce Miloslav Výborný. A Ondřej Liška zase může hrdě poznamenat: „Moje žena je prostě zelená.“

Náklonnost k tomuto politickému směru je také dala dohromady. Seznámili se v Evropském parlamentu, kde tehdy oba pracovali pro skupinu zelené europoslance. „Považuji zelené za jedinou politickou sílu, která se dívá dále než na příštích pár let, je nezávislá na různých podezřelých zájmech a zasazuje se za čisté prostředí a zdraví lidí,“ sdělila Deníku Brigitte Liška Luggin.

Vnitřně bohatý člověk…

Na budoucím manželovi ji zaujal především entusiasmus a vášeň pro všechno, co dělá, ať už je to jeho práce, rodina nebo umění. „Ondřej je vnitřně bohatý člověk, nebojí se nových výzev a je podle mně obdivuhodné, že jej ani život v politice nijak zásadně nezměnil,“ svěřila se. Jedenatřicetiletý Liška reprezentuje novou polistopadovou generaci. A týká se to i výběru partnerky. Nejen že si vybral Italku, ale také přirozeně emancipovanou ženu s diplomem za politologii na univerzitě v Bologni a za evropskou politiku na London School of Economics.

Ačkoli mají dvě dcerky, tříletou Stellu a roční Miriam, paní Brigitte dál pracuje, a to na zastoupení Evropské komise v Česku. „Působím v oblasti práce s veřejností. Mám částečný úvazek, abych mohla trávit co nejvíce času s dcerami. Právě děti mi pomohly pochopit, co je skutečně podstatné a myslím, že se to pozitivně projevilo i na mé práci. Cítím se jako šťastná pracující matka,“ prozradila.

Doma vaří, protože je Italka

V manželovi má ale oporu. „Pomáháme si navzájem, máme hodně rovnoprávný vztah. Ondřej vodí Stellu do školky, já ji většinou vyzvedávám. O domácí práce se dělíme. Jen vaření je moje věc, ale to mnohem více souvisí s mým italským původem než s faktem, že jsem žena,“ směje se sympatická Brigitte.

A protože si už brala politika a porodila dceru ministrovi, úspěch zelených ve volbách by její život nijak nezměnil. Paní Liška Luggin ale neplánuje ani stěhování, kdyby to třeba nedopadlo. „Žijeme už čtyři roky v Praze a moc se nám tu líbí. Je to ve srovnání s jinými evropskými metropolemi město celkem vstřícné k dětem,“ říká. Jasné je jen to, že až Stella s Miriam dorostou do věku prvňaček, půjdou do jazykové školy. Není divu, u Lišků v kuchyni je totiž vedle češtiny mateřským jazykem i italština a němčina.

Autor: Kateřina Perknerová

17.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 62
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 500 Kč Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: CZ-ISCO 72222. Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171. Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 800 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci *PRACOVNÍCI V CHOVU DRŮBEŽE - KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ DO 90 DNŮ. Prvotní kontakt telefonicky příp.emailem p. Kostan tel. 608 885 206, email: mykola.kostan@seznam.cz. Jedná se o práce při zpracování masa v chovu drůbeže. Podmínkou dobrý zdravotní stav bez omezení a bez jakýchkoliv infekčních nebo chronických chorob přenositelných na drůbež. PD: Po - Ne 2 směny 6:00-14:00. 14:00-22:00 hod., 38,75 hod./týdně. Místo výkonu práce: XAVEROV, a.s., výrobní areál Přemyslovice.. Pracoviště: Mk agency s.r.o. - pracoviště přemyslovice, 798 51 Přemyslovice. Informace: Mykola Kostan, +420 608 885 206. Gastronomie - Číšník/výčepní, Praha 9 - Vinoř 25 000 Kč Přijmu číšníka/výčepního do hospody v Praze 9 Vinoř. Otvírací doba od 16.00 do 3.00hod. Krátký/dlouhý týden. Platové podmínky 25.000 Kč. Požaduji dlouholetou praxi a zkušenost. Bližší info na tel. nebo osobně. Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 17 500 Kč Výrobci cukrovinek dělník/ce ve výrobě cukrovinek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce : Jiří Šašinka - HORS, Na Výhoně 3824,695 01 Hodonín, kontaktní osoba: Nicole Koplíková, mzdova@hors.cz , Pro rozšíření našeho týmu přijmeme perspektivního pracovníka na pozici : dělník/dělnice ve výrobě cukrovinek., Požadujeme: samostatnost, manuální zručnost, fyzickou zdatnost, spolehlivost, schopnost pracovat v týmu, dobrý zdravotní stav, zkušenosti s prací ve skladu výhodou. FYZICKY NÁROČNÁ PRÁCE. Nástup možný ihned! Stravenky.. Pracoviště: Jiří šašinka, Na Výhoně, č.p. 3824, 695 01 Hodonín 1. Informace: Nicole Koplíková, .

Ilustrační foto.

Stěžují si na stavbu domů. Nikdo je tady nezná, je to obstrukce, tvrdí starosta

Andrej Babiš junior během pobytu na Krymu
18

Synovi Babiše hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu

Internet se baví na účet Babiše: Čeká tě dovolená, chlapče. A kam, tati?

Kauza syna českého premiéra Andreje Babiše, kterého zaměstnanec Agrofertu vzal na Ruskem okupovaný Krym, hýbe nejen politickou scénou. Inspirovala také řadu vtipálků k nové vlně internetových vtipů. Kromě premiérova otcovství si nyní berou na paškál Babiše jakožto mafiána. Podívejte se na vtipy ve fotogalerii a pod článkem.  

Spojené státy tajně obvinily zakladatele WikiLeaks. Uniklo to náhodou

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který v roce 2010 stál za masivním zveřejněním tajných dokumentů o válce v Iráku a v Afghánistánu, má stále důvod k obavám. Jak zveřejnil server WikiLeaks, ve Spojených státech proti němu bylo tajně vzneseno obvinění.

Velkolepé dílo naší socialistické výstavby. Staré metro projede původní trasu B

Nejen demonstrace, vzpomínkové akce, koncerty a divadlo se v Praze plánují na sobotní státní svátek 17. listopadu. Milovníci veřejné dopravy si mohou na trase B, jak vypadala jízda metrem před pádem komunistické totality. Pražský dopravní podnik (DPP) připravil exkurzi depa Zličín i jízdu historickou soupravou typu 81-71.

Do mexické Tijuany dorazilo 1500 migrantů. Hranici střeží tisíce vojáků

U americké hranice v mexickém městě Tijuana se již shromáždilo přes 1500 středoamerických migrantů, kteří chtějí azyl ve Spojených státech. Jedná se o předvoj asi šestitisícové karavany, jež před měsícem vyrazila z Hondurasu. Na druhé straně hranice je čekají tisíce ozbrojených amerických vojáků.  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT