Nyní přichází asi tři čtvrtiny pacientů v pokročilém stadiu rakoviny, řekl dnes novinářům předseda České myelomové skupiny Roman Hájek.

Zrádnost mnohočetného myelomu tkví v tom, že je těžké nemoc objevit v raném stádiu. Zpravidla se projevuje bolestí kostí a zad, což je příznak mnoha jiných a častějších nemocí. Aktivity České myelomové skupiny mají proto směřovat k tomu, aby praktici, ortopedové či neurologové při vyšetřování pacientů pomysleli také na mnohočetný myelom. "Pak už se dá několika velmi jednoduchými vyšetřeními prokázat, jestli pacient skutečně nemocí trpí, či ne," uvedl Hájek.

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější nádorové onemocnění krve. Ročně jím v Česku onemocní asi 400 lidí. Nemoc je nevyléčitelná, ale když ji lékaři zjistí včas, mohou s ní úspěšně bojovat. Nyní dokáže více než deset let nemoci vzdorovat asi pětina nemocných, cílem je zvýšit podíl na třetinu v roce 2009, uvedl Hájek. Choroba postihuje hlavně seniory.

Nemocným asi rok pomáhá pacientská organizace. Klub pacientů má asi 200 členů. Usilují hlavně o dialog s lékaři a snaží se zvyšovat informovanost o této málo známé nemoci. Nemocným také pomáhá kontakt s podobně postiženými, řekl novinářům jeden z členů organizace Josef Hájek. Pro něj osobně bylo prý nejtěžší se vyrovnat se skutečností, že onemocněl rakovinou. "Psychicky mě to zlomilo," popsal začátky. Dnes, rok poté, má za sebou transplantaci vlastní kostní dřeně a pracuje, i když prý musel zvolnit.

Podle Hájka nejsou vždy všichni lékaři rádi, když mají naproti sobě informovaného pacienta, který jim třeba i oponuje. Osobně však takovou situaci preferuje. Jak řekl ČTK, každý lékař dělá někdy chyby, ale když jsou na jejich odhalování dva, odborník i jeho pacient, chybovost to sníží.