Nejdramatičtější situace nastala právě na krátkém úseku Cejlu, kudy radikálové prošli, než je policie odklonila. Někdo tam se střechy domu hodil do davu dýmovnici. Ulici zahalil hustý kouř, záhy ale pochod pokračoval. Při akci se nikdo nezranil, škody na majetku nevznikly. Jeden radikál ale skončil na policejní služebně kvůli závadnému projevu, řekla mluvčí Petra Vedrová.

Další dva pravicové radikály policie zatkla po skončení pochodu. Nejprve policejní těžkooděnci vytlačili na Malinovského náměstí desítky účastníků pochodu Dělnické mládeže, kteří se chtěli střetnout s odpůrci pochodu Dělnické mládeže. Krátce poté zatkli dva pravicové radikály před Mahenovým divadlem a odvedli je k výslechu.

Protože policisté od sebe skupiny radikálů a jejich odpůrců oddělily, ty se přímo nestřetly. Na extremisty ale pokřikovali z oken domů lidé bydlící v ulici Cejl. V lokalitě žije hodně Romů. V jednom z míst dva horolezci roztáhli přes ulici transparent „Neonacisty v Brně nechceme“. Dav příznivců Dělnické mládeže odpověděl pokřikem a nadávkami.

Místo Cejlem prošli radikálové jen jeho dolním koncem a poté Körnerovou a Bratislavskou. Na jednom z míst se k nim snažili dostat účastníci blokády, přes policejní kordon se nedostali.

Účastníci blokády v rukou drželi transparenty a skandovali hesla, například „Náckové ven z Brna, tady nejste doma“. Odpůrci pochodu na jednom z transparentů karikovali Vandase, znázornili ho jako opičáka v nacistické uniformě.

Na nedělní akci dohlížely stovky policistů a ze vzduchu vrtulník. Policie si přivolala také hasiče s výsuvným žebříkem, aby mohla akci z koše natáčet. Na četná omezení v pohybu narazili v centru města pěší i řidiči. (čtk)

ONLINE (sledují Jan Spěšný a Petr Jeřábek)

18:14 - Osobní i hromadná doprava se vrátila do normálu. Cejlem, Kolištěm i ulicí Milady Horákové už jezdí všechny tramvaje i osobní auta.

17:24 - V ulici Milady Horákové opět jezdí tramvaje. Doprava zůstává odkloněna pouze v ulici Cejl.

17:21 - Účastníci blokády se pomalu rozcházejí. Organizátoři jim doporučují, aby se vyhýbali skupinkám neonacistů.

16:58 - Policisté opět zahradili cestu radikálům, někteří se však dostali před ně a míří k blokádě. Dva nejpomalejší z nich policisté zatkli. U Mahenova divadla zasahuje i antikonfliktní tým.

16:57 - Policisté žádájí, aby se odpůrci rozešli.

16:49 - Odpůrci pochodu zůstávají na svém místě, zpoza policejních zábran skandují: Stop násilí!

16:46 - Radikálům, kteří po skončení akce běželi směrem k blokádě, zabránili ve střetu s protestujícími policisté. V tuto chvíli jsou oba tábory oddělené a policistům se daří nacionalisty dostat směrem k Malinovského náměstí.

16:42 - Po ukončení akce v parku u Koliště většina radikálů míří k blokádě.

16:38 - Organizátor protestní blokády poděkoval všem za účast. Ocenil, že se akce zúčastnilo dvanáct stovek lidí. I když se jim nepodařilo vše, co chtěli, označil blokádu za úspěch.

16:36 - Nacionalisté se vrátili do parku u Koliště. Došli tam oklikou přes Körnerovu a Bratislavskou ulici. S blokujícím davem se nesetkali. Nyní se vyčkává, zda ke shromáždění promluví předseda DSSS Tomáš Vandas.

16:35 - Konec pochodu.

16:25 - Odpůrci pochodu stojí na začátku ulice Ponávka u Úrazové nemocnice.

16:21 - Romové na pochod pokřikují z oken, nacionalisté jim odpovídají pískotem. Kvůli blokádě bude pochod pravděpodobně odkloněn na Körnerovu ulici.

16:20 - Dav odpůrců pochodu je nyní u divadla Radost v ulici Cejl. Na zprávu o zatčení řečníka zareagoval pokřikem: Jeden nestačí!

16:19 - V jednom okně v ulici Cejl se objevily reprobedny a znak peace (míru), vysloužil si však pískot z řad radikálů, jsou zde spuštění dva horolezci z oken a mají v rukou transparent: Neonacisté v Brně nejste vítáni!

16:15 - Pochod dorazil na Cejl. Policisté doprovázející pochod svou pozornost obrátili také na lidi sledující akci z oken.

16:13 - Odpůrci pochodu zpívají českou hymnu.

16:11 - Podle policejních zdrojů je zatčen jeden z řečníků setkání nacionalistů. Jeho projev prý obsahoval „závadné prvky“. Nyní je na policejní stanici, kde podává vysvětlení.

16:04 - V ulici Vranovská Romové pořvávají na pochodující radikály a hážou po nich dýmovnice. Hustý dým se však během chvilky rozplynul.

16:01 - Organizátor protestní akce vyzývá policisty, aby uvolnili blokádu a lidé skandují: Nechte nás projít! (dál směrem k hypermarketu Interspar pozn. red.).

15:57 - V ulici Milady Horákové sledují pochod radikálů lidé z oken, někteří tleskají a ukazují zdvičené palce. Průvod zatáčí do Jugoslávské ulice. Všechny ulice jsou zataraseny kordony policie.

15:45 - Odpůrci si stěžují, že někteří policisté nemají na uniformách služební čísla. V čele s Michaelem Kocábem a Ondřejem Liškou se chtějí dostat dát do Cejlu, aby tak znemožnili pochod radikálů.

15:43 - Radikálové skandují také: Policejní stát nenechá nás spát! Je to obrovská show pro lidi, kolem je spousta přihlížejících lidí. Skandují také: Stop černému rasismu! a Češi pojďte s náma!

15:42 - Policisté uzavřeli z obou stran odpůrce pochodu v ulici Cejl, ti se však dožadují přístupu před Romské muzeum, kde mají řádně nahlášenou akci.

15:32 - Policisté uzavřeli ulici Ponávka, vyhánějí odpůrce pochodu.

15:29 - Průvod vyrazil, policisté jej odklonili ke směru do ulice Milady Horákové. Extremisté vyvolávají Nacionálně, sociálně! Ulice je uzavřena i pro průjezd osobních aut. Skandují: Táhněte do pekel USA i Izrael!

15:24 - Odpůrci pochodu radikálů se rozdělili na dvě skupiny, jedna blokuje křižovatku na Kolišti u Malinovského náměstí, druhá část zatím zůstává na Cejlu.

15:22 - V ulici Milady Horákové, kde průvod podle všeho začne, zatím jezdí auta. Policisté vytvořili zátaras na křižovatce ulic Milady Horákové a Kolištěm. Předseda Vandas prý ale ohlásil, že průvod půjde trasou v původně nahlášeném pořadí.

15:14 - Vandas ohlásil konec projevové části a vyzval účastníky pochodu, aby se seřadili do průvodu. Půjdou nahlášenou trasou a vyzval všechny, aby se nenechali nikým vyprovokovat.

15:10 - Odpůrci pochodu, kteří se rozdělili na dvě skupiny, se opět slučují. Skupina, která zůstala v zadní části Cejlu, se přesouvá před Dům umění.

15:07 - Odpůrci pochodu a nacionalisté na sebe začali křičet přes kordon policistů. Situace se vyostřuje. Pořadatelé z řad DSSS však brzy situaci zklidnili.

15:03 - Pravicoví extremisté možná změní směr prvomájového pochodu Brnem. Ulicí Cejl v sociálně vyloučené lokalitě by tak prošli ne na počátku pochodu, ale na jeho konci. Začátek ulice aktuálně brání blokáda asi 1000 odpůrců extremisté akce. Vyjednávání o změně směru pochodu potvrdil tajemník magistrátu Pavel Loutocký. Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas řekl, že ve změně směru na trase pochodu nevidí problém. "Rozhodně chceme projít trasou, která byla ohlášena a řádně schválena. Je nám jedno, zda ulice Cejl bude na jejím počátku nebo na jejím konci," řekl.

14:59 - Odpůrci pochodu se rozdělili na dvě skupiny, jedna z nich se snaží dostat před Dům umění, brání jim v tom však policisté.

14:55 - Robin Seiner z Německa říká, že se otvírá pracovní trh pro nové země Evropské unie. Na hranicích už čekají velkokapitalisté, aby lovili levné mladíky, kteří budou pracovat za méně peněz. Podle něj je to novodobé otroctví, které navíc bere lidem práci. Podotýká, že např. po otevření hranic Německa-Polska se potýká jeho země s mnohem vyšší kriminalitou. Obává se, že tady jednou vůbec nezbude původní obyvatelstvo a jeho kultura.

14:52 - Na Kolišti se formuje kordon policistů, demonstranti křičí Rozpustit, rozpustit!

14:50 - Nacionalisté se mají vydat na svůj pochod o půl čtvrté. Nyní vyjednávají o změně trasy, je pravděpodobné, že projdou centrem města přes Husovu ulici.

14:39 - Nyní mluví místopředseda DSSS Jiří Štěpánek, který nechápe, proč Evropská unie dává miliardy na podporu nezaměstnaných přistěhovalců a ptá se, proč se nedávají tyto peníze na podporu nezaměstnaných Evropanů, jimž berou práci "das arbeitři" z východu Afriky a Asie. Také kritizuje vládnoucí třídy. Říká, že vláda není pro dolních deset milionů.

14:36 - Policejní kontroly odhalily i pár zbraní. "Krátce po dvanácté hodině došlo k přehrazení ulice Cejl, odkud mířilo několik stovek lidí směrem k Domu umění. U několika účastníků tohoto shromáždění byly zjištěny sečné zbraně, proto policisté přistoupili ke kontrolám osob. Neozbrojené osoby, které prošly prohlídkou, mohly pokračovat dál. Stejné kontroly policie prováděla u účastníků shromáždění pravicových radikálů v parku u ulice Koliště. U jednoho ze zájemců zúčastnit se shromáždění příznivců pravice policisté zajistili zbraň - jednalo se o plynovou pistoli. Její držitel byl předveden k podání vysvětlení na obvodní oddělení," uvádí web policie české republiky.

14:27 - Na akci proti "přistěhovalecké pracovní síle" hovoří Günter Rehak z rakouské nacionalistické strany. Věnuje se především kritice kapitalismu, odvolává se i na dílo Karla Marxe.

14:18 - Na straně blokády předčítají jména osobností, které protiakci podporují. V davu je zatím klid, občas se mezi blokujícími objeví někdo z antikonfliktního týmu.

14:16 - Shromáždění DSSS podpořil také zástupce švédské organizace na podporu uvězněných nacionalistů Alexander. Nyní je hudební vložka skupiny Squad 96 v čele se zpěvákem Lobo, která se netají se sympatiemi k hnutí Dělnické strany.

14:12 - Na shromáždění v parku na Kolišti právě mluví Němka Katrin Köhlerová, radní Saské Kamenice za NPD. Hovoří v němčině a tlumočník překládá její proslov. Do Brna přijela vyjádřit podporu Dělnické straně sociální spravedlnosti.

13:51 - Odpůrci pravicových radikálů z iniciativy Brno blokuje se přiblížili k místu setkání DSSS. Dělí je jen 200 metrů. Policie okamžitě povolala na místo čtyři vozidla s těžkooděnci. Ti brání aktivistům v tom, aby se přiblížili ještě více k příznivcům Dělnické mládeže.

13:49 - Policisté s antikonfliktním týmem se snaží přesvědčit odpůrce, aby blokovali pouze ulici Cejl.

13:40 - Akce radikálů začíná. Jako první vystupuje Tomáš Vandas, který vítá účastníky akce i zahraniční hosty. Rozčiluje se, že policie akci blokuje. "Uplynuly dva roky od našeho setkání, společně jsme ušli jako národní hnutí velký kousek. Co se však nezměnilo, je komunistický režim, který si myslí, že může zakazovat svobodné akce shromáždění," provolává Vandas. "Na jedené straně my, nacionalisté, kteří upozorňujeme na danou situaci, na druhé straně banda feťáků, která porušuje zákony a nechce se přizpůsobit! Ale nacionalisté mají v této zemi budoucnost." V odpověď mu zní potlesk příznivců. Vandas označil za odpůrce mimo jiné i bývalého prezidenta Václava Havla a zpěvačku Martu Kubišovou.

13:31 - Část odpůrců se rozhodla také zablokovat ulici Koliště. Pokřikují hesla jako Ulice jsou naše! Akce Dělnické mládeže stále ještě nezačala, právě přijela policie, která rozestavuje kordon, aby obě skupiny rozdělila.

13:30 - Celá akce extremistů pořád nezačala, příznivci DSSS postávají v poklidu a pokuřují.

13:22 - Odpůrci pochodu extremistů provolávají hesla Neprojdou, blokujeme apod. "Přišli jsme sem podpořit blokádu, protože nesouhlasíme s rozhodnutím soudu povolit pochod neonacistů," řekl jeden z účastníků Ondřej Tejkal.

13:10 - Policisté se přeskupili, aby umožnili spojení obou skupin odpůrců. Těch je v ulici Cejl okolo tisícovky.

13:06 - Akce má 20 minut zpoždění, protože někde na cestě do Brna je zadržen autobus s některými účastníky pochodu extremistů. "Dnešní doba je nová totalita, nesvoboda je stejná jako před rokem 1989," rozčiluje se Vandas, který ujišťuje, že policisté zasáhnou proti narušitelům poklidné akce DSSS.

13:04 - Většina účastníků bohuslužby se přesunula k blokádě na Cejl.

12:58 - Celou situaci neustále sleduje policejní vrtulník, v jednu hodinu by měl začít plánovaný pochod extremistů.

12:56 - Předseda DSSS Tomáš Vandas dal krátké interview novinářům, označil důvody proč se akce koná. Zopakoval, že příliv imigrantů ohrožuje české hospodářství a bere práci českým lidem.

12:50 - Účastníků bohoslužby před Domem umění na Malinovského náměstí je už také okolo pět set.

12:47 - Policisté pouštějí některé odpůrce po jednom ven, mají totiž možnost blokádu opustit. Když se však chtějí vrátit, strážci zákona je už nepouštějí zpět. "Zpět je budeme pouštět podle individuálního posouzení," uvedl jeden ze zasahujících policistů.

12:40 - Odpůrců pochodu už je okolo pět set, dalších téměř dvě stě jich je u Domu umění na Malinovského náměstí.

12:33 - Zhruba 200 příznivců Dělnické mládeže postává před pódiem na Kolišti v parku, je zde také spousta novinářů, zatím je klid.

12:20 - Odpůrci pochodu extremistů blokují ulici Cejl tak, aby tudy nemohli příznivci Dělnické mládeže projít. Odprůrce hlídá z obou stran policie.

12:11 - Podle policejního ředitele Tomáše Kužela je zatím v Brně naprostý klid, v Brně je zhruba dvě stě sympatizantů Dělnické mládeže, při kontrole účastníků nezjistili žádné zbraně, jen několik podnapilých osob. Komunisti se sešli v devět ráno na Moravském náměstí, kde je prozatím klid.

12:07 - Zhruba dvě stovky Romů pochodují po Cejlu, pískají a křičí. Zastavili se před křižovatkou u Koliště. Městskou hromadnou dopravu nechávají projet a nijak provoz nekomplikují.

11:56 - Romové se rozhodli vyrazit proti shromažďujícím se extremistům, v čele se senátorem Štětinou, policisté je pouští, prochází na Cejl a míři na Malinovského náměstí. Ozývá se provolávání hesel Černí bílí spojme síly!

11:44 - Na Kolišti kontrolují policisté účastníky demonstrací. Na celou akci dohlíží policejní vrtulník.

11:42 - Svůj nesouhlas s pochodem vyjádřili svými projevy například senátor Jaromír Štětina, bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

11:16 - Romové setkání odpůrců pochodu Dělnické mládeže vítají, podle nich by jich mělo protestovat více. "Všichni Romové z Brna, co tady bydlí, by měli přijít vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem," řekl Alois Horváth.

11:13 - I přes vytrvávající déšť je u muzea více než 200 odpůrců, k tomu jim hraje cimbálová muzika.

10:39 - U Muzea romské kultury v Bratislavské ulici v Brně se scházejí lidé, kteří nesouhlasí s pochodem neonacistů. Zatím se sešlo okolo stopadesáti lidí.

10:24 - Policisté kontrolují příjezdové cesty do města, desítky jich jsou například v Olomoucké ulici, v ulici Cejl a Bratislavská.

Aktuální situace provozu MHD

Dnes, v neděli 1. května 2011 se v části centra Brna konají ohlášená prvomájová shromáždění a průvody. V důsledku zavedení aktuálních bezpečnostních opatření realizovaných ze strany Policie České republiky byla od 12:08 hodin pro veškerou dopravu uzavřena ulice Cejl. Z tohoto důvodu jsou aktuálně přijata následující mimořádná opatření v provozu MHD:

- Linka 2 jede v úseku Malinovského náměstí - Vojenská nemocnice obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové - Jugoslávskou;
- Linka 4 jede v úseku Malinovského náměstí - Trávníčkova obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové - Jugoslávskou;
- Linka 9 jede v úseku Malinovského náměstí - Jugoslávská obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové;
- Náhradní dopravu na ulici Cejl nelze zavést. Ostatní zde neuvedené linky jedou aktuálně bez omezení dle platného jízdního řádu.
- Aktuálně nejsou obsluhovány zastávky Kőrnerova a Tkalcovská.

zdroj: Dopravní podnik města Brna

Čtěte také: Komunistický 1. máj narušil v Praze protest