Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDOVALI JSME: Vláda padla 101:96

Praha - /ONLINE/ Vláda Mirka Topolánka padla. "Budu se chovat přesně podle ústavy," řekl premiér.

24.3.2009 13
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek (v rozhovoru s Davidem Rathem) uspěl. Poslanci vyslovili vládě nedůvěru.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Vláda Mirka Topolánka padla. Proti bylo 101 poslanců, pro 96.

David Vodrážka, první místopředseda ODS, o kterém se mluvilo jako o kandidátovi na premiéra v případě pádu vlády, se Deníku vyjádřil: "Předpokládám, že pan prezident půjde standardní cestou, tedy že pověří sestavením vlády předsedu nejsilnější strany."

ODS ihned po vyhlášení výsledků svolala schůzku poslaneckého klubu.

Fotogalerii z mimořádné sachůze poslanecké sněmovny si prohlédněte ZDE

Čtěte také: Vláda bojovala o přežití, Topolánek zaútočil

ON-LINE přenos

18:41: Poslanecká sněmovna se rychle vylidňuje.

18:38: Poslanecký klub poražené ODS svolává okamžitou schůzku klubu.

18:36: Poslanecká sněmovna vyslovila vládě nedůvěru v poměru 101:96.

18:34: Mirek Topolánek se smíchem konverzuje s Vlastou Parkanovou.

18:28: Hlasování končí, za 5 minut bude znám výsledek.

18:25: Poslanec Hovorka (KDU-ČSL), rovněž který zvažoval hlasování pro a proti, hlasuje nakonec proti vyslovení nedůvěry. Poslankyně Jakubková však hlasuje pro. Opozice má dostatek hlasů, vláda je svržena.

18:21: Olga Zubová je rovněž pro svrhnutí vlády. Opozice už "má" tedy tři poslance z tábora vládní koalice.

18:19: Vlastimil Tlustý je rovněž pro vyslovení nedůvěry. Vláda s největší pravděpodobností padne.

18:17: Jan Schwippel, který společně s Ranincem patří k "příznivcům" Vlastimila Tlustého,hlasuje pro vyslovení nedůvěry.

18:16: Juraj Raninec je proti návrhu.

18:13: "Přeběhlík" Miloš Melčák je proti návrhu vyslovit vládě nedůvěru.

18:13: Hlasování je zahájeno.

18:11: Přestávka končí. Začne hlasování.

18:09: Poslanecká sněmovna se vylidnila, Cyril SVoboda (KDU-ČSL) diskutuje s poslankyněmi Zubovou a Jakubkovou.

17:59: Rozprava končí, o slovo se hlásíJan Bürgemeister (ODS), žádá desetiminutovou přestávkuna jednání klubu.

17:56: Poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL) dodává, že nevyslovení důvěry zároveň znamená hlasovat o důvěře nové vládě. Zdá se, žepočítá s tím, že tato vláda padne.

17:53: Jan Schwippel řekl, že vládu nepodpoří. Byl by ochoten ji podpořit pouze v tom případě, že by se současná situace "už nikdy neopakovala."

17:49: PoslanecJan Schwippel zatím hovoří v tom smyslu, že nepodpoří vládu. Kritizuje nedodržení programu, nedostatečné řešení krize a výpady proti Václavu Klausovi.

17:39: Poslankyně Jakubková nepodpoří vládu. Stěžuje si, že byla vystavena mediálnímu tlaku a tlaku ze strany poslanců za "samostatné myšlení".

17:34:Poslankyně si váží Jiřího Čunka za dobrovolný odchod z vlády. Nepovažuje za odpovědné odvolat vládu v době krize, kterou sama nezpůsobila a v době předsednictví.

17:30: Hovoří Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

17:28: Po projevu poslankyně neřekla, jak bude hlasovat.

17:22: Mluví poslankyně Zubová. Odvolává se na "voliče", na nedodržení zeleného programu (kde je zákaz topení uhlím? kde je omezení kamionů?), na "vyloučení ze SZ" Bursíkem; odpovědnost za "nutnost" založení nové strany svaluje na současné vedení SZ.

17:19: Krátce a energicky vystoupil Vítězslav Jandák: "Tolik licoměrnosti jsem už dlouho neslyšel… Kdyby proti nám stála pravá ODS, tak snad ani nevystoupíme proti vládě. Proti nám ale stojí partička pana Bursíka, Žákové a Severy, a to nejsou naši partneři!"

17:15: Němcová opět žádá o klid, Bursík mlčí, čeká, až se poslanci uklidní. Vytýká jim, že neumějí naslouchat.

17:14: Bursík apeluje na poslankyně Zubovou a Jakubkovou, aby hlasovaly přes své vystoupení ze Strany zelených ve prospěch vlády a tím pádem "zeleného" programu.

17:09: Kritizuje "rebely", chystající se hlasovat proti vládě, že nenabízejí žádné konstruktivní řešení. "Na scénu se pádem vlády vracejí komunisté a Václav Klaus." Dle Bursíka neexistuje varianta vládnutí kromě této koalice, které by se obešlo bezkomunistů.

17:08: Bursík zdůrazňuje, že plán této vlády je "nejzelenější" v historii České republiky.

17:06: Němcová znovu umravňuje hlučící poslance. "Dvě dámy z ČSSD znovu upozorňuji, aby respektovaly pravidla."

17:05: Bursík obviňuje ČSSD a KSČM z nezodpovědnosti a utilitarismu v době krize, řešení globálního oteplovánía příjezdu prezidenta Obamy. "KSČM, ti jsou ostatně v opozici od roku 1989, neboť se sebou neudělali nic."

17:03: Bouřící se poslance uklidňuje předsedající Miroslava Němcová. Mluví Martin Bursík (SZ).

17:02: Raninec uvedl, že vládu přes "tisíce výtek" podpoří.

16:58: Nastupuje Juraj Raninec. "Tlaku ČSSDna odvolánívlády se nedivím." Kritizuje vládu, že nerealizovala reformy a připomíná Topolánkova slova, že pokud se jí nepodaří prosadit reformy, tak skončí.

16:55: Rabas tvrdí, že i rovnoměrné rozvržení poslanců mezi levici a pravici ve skutečnosti znamená několik tisíc hlasů ve prospěch vlády. Kritizuje amorální chování v politice, ačkoli spíše nekonkrétně.

16:53: K mikrofonu přistupuje Přemysl Rabas (Strana zelených).

16:51: Exner nyní kritizuje vládu za přístup k zahraničním dělníkům. Opět se vrací téma nacionalismu a extremismu. Exner kritizuje zahraniční politiku, kdy naše země "jen brání zájmy druhých".

16:42: Mirek Topolánek je stále nepřítomen.

16:39: Exner kritizuje zákony týkající se zdravotního pojištění a potratů.

16:33: Hovoří Václav Exner (KSČM). Kritizuje koncepci a privatizaci českého zdravotnictví.

16:31: Dolejš tvrdí, že je nutné zahájit bytovou výstavbu a vytvoření 250 tisíc pracovních míst…

16:24: Mluví Jiří Dolejš (KSČM). "KSČM je strana nestalinských komunistů a má ambici své členy, pokud by se zamýšleli na někdejšími jistotami, přimět k tomu, aby zanechali nostalgie a mysleli na budoucnost." Jeho projev se týká sociálně spravedlivého státu a "lidí na ulici"; kritizuje přeběhlíky, "mediokracii" a vládní řešení krize.

16:19: Vystupuje Kateřina Konečná (KSČM). Vládu Mirka Topolánka spojuje s "nejhorší vládou Spojených států od 2. světové války" a vytýká vládě vojenskou účast v Kosovu, Afgánistánu, podporu umístěníamerického radaru na našemúzemía podporu Izraele. Kritizuje údajné "porušování mezinárodního práva".

16:16: Poslanec rovněž přičítá vládě vzrůstneonacionalismu a pokračující organizaci extremistů (vznik Dělnické strany apod.).

16:11: Slovo si vzal Zdeněk Maršíček (KSČM). Kritizuje vládu ohledněpráce bezpečnostních složek a policie. Co se týče otázek vnitřní bezpečnosti aboje proti organizovanému zločinu, vytýká vládě především zmatek a chaos.

16:09: Grospič uzavírá svůj projev: "KSČM vyslovuje nedůvěru především proto, že tato vláda je asociální anahrává extremismu a neonacionalismu."

16:06:Grospič se obrací proti současné ekonomické situaci České republiky. "Máme zde 428 tisíc nezaměstnaných, od roku 2007 klesá HDP, propadá se průmyslová výroba, průměrný plat sice stoupl, ale 3/4 zaměstnanců nedosáhnou na tuto mzdu… Prohlubuje se chudoba a vláda se tváří, že se jí to nedotýká a řeší krizi ve prospěch bankéřů a majetných."

16:03: "Aféra Čunek je jen špička ledovce, která neukazuje jen na problémy ekonomické a politické, ale na soustavu soudů a domáhání se práva."

15:59:Nastoupil Stanislav Grospič (KSČM). Zatím lze jeho projevshrnout: "Komunismus: 1, kapitalismus a tato vláda 0". Klíčovým tématem je sociální spravedlnost a mafiánský kapitalismus.

15:56: Kritizuje vládu, že obnovila "praktiky mafiánského kapitalismu". Tím jeho projev končí.

15:53: "Nebezpečí, které hrozí této zemi, je nebezpečí nekontrolovaného kapitálu a nekontrolovaného trhu," tvrdí Jičínský."Divadlo, které tu předvádíme, má povahu vesnické šmíry. To, co řekl pan premiér, byl projev ochotnický." Jičínský opakuje argument Davida Ratha, totiž že myšlenka komplotu opozice ohledně zvolení Václava Klause prezidentem je absurdní, neboť je to prezident této vlády.

15:47: Připomíná volby v roce 2006 a obviňuje prezidenta Klause z nedodržení ústavy při sestavování a jmenování vlády.

15:44: Hovoří poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD).

15:43: "Grázlové konečně narazí na právní stát," končí Grebeníček projev.

15:37: Grebeníček zmiňuje "likvidaci státní suverenity". "Rozumím více Haškovi, než Topolánkovi, Havlovi, Schwarzenbergovi a podobně." Grebeníčekkritizuje vládu za "pohrdání občany a odbory" a obviňuje jí de facto ze špatné ideologie.

15:35:Grebeníček si bere na paškál "bankéře, za nimiž stojí vyzbrojené armády…" "Neviditelná ruka trhu nejen že není vidět, ale ani neexistuje…" Grebeníček soustavně kritizuje bývalého prezidenta Václava Havla.

15:33:"Mizí zbytky lidských ohledů… mnozí občasné ztrácí právo o spolurozhodování o vlastních životech. Jsme svědky chronického úpadku toho, co podle ústavy má být demokracie." Kritizuje "rozdělení na plnoprávné nahoře a neplnoprávné dole" a úpadek sociálních práv.

15:30: Slovo má Miroslav Grebeníček (KSČM).

15:28:"Hlavními viníky současné situace jsou Ivan Langer a Mirek Topolánek, kteří uvedli do chodu "stroj na pozitivní a negativní motivaci." Zaorálek cituje ohledně "stroje" Vlastimila Tlustého.

15:26:"Tato kauza by v každé jiné zemi stačila k pádu vlády."

15:24: Hovoří opět Lubomír Zaorálek. Připomíná kauzu poslance Wolfa a Marka Dalíka.

15:19: "Čeho se bojíte, návratu KSČM? Našich názorů? Chcete zakázat myslet milionům lidí, co volí KSČM?" Navrhuje opět "vládu národní shody". Filip upozorňuje, že nebude pracovat pro "vládu jednoho muže".

15:16: Filip kritizuje ministerstvo zdravotnictví. "Zrušit očkování, to je taková blbost…"

15:11: Filip kritizuje vládu, že nerespektuje Ústavu. Vláda se "vymlouvá" na to, že "v době krize chceme odvolat vládu". Dodává, že o krizi se "nesmělo mluvit", "byli jsme už dva roky v krizi, která již vládla ve Spojených státech." "Vláda lhala občanům."

15:06: Hovoří Vojtěch Filip.

15:04: Hovoří ZdeněkŠkromach. Kritizuje vládu, že dostatečně neřeší krizi. "Já chodím narozdíl odmin istra Gandaloviče mezi lidi, a tam slyším: kdy už ta vláda skončí? Kdy užse nebudeme bát toho, sčím přijde? … Chlapské by bylo, vystoupit a říci,my končíme."

15:02: Mirek Topolánek opustil sál. Lubomír Zaorálek vyzývá Mirka Topolánka, aby odvolal nejvyšší státní zástupkyni Veseckou.

15:00: Jiří Paroubek během faktické připomínky: "Ještě jsem neviděl během projevů tolik nenávisti. Pánové, je mi vás líto."

14:59: Hovoří David Rath."Jděte do pivovaru, tam většinu informací čerpáte vy," reagoval. "Větší grotesku jsme dlouho neviděli," reagoval na projev Mirka Topolánka.

14:56: Po krátkém projevu Lubomíra Zaorálka, který vládnutí připomínal k pohádce Dařbuján a Pandrhola, hovořil krátce Miroslav Kalousek. "Jděte do chlívku, tam čerpáte většinu informací," řekl.

Celý projev Mirka Topolánka si stáhněte ZDE!

14:54: Topolánkův projev se setkal s bouřlivým potleskem. Hlasování pro pád vlády označil za hlasování pro chaos, návrat komunistů a návrat jednoho muže, který se nesmířil s porážkou - Jiřího Paroubka.

14:50: Topolánek dodává, že vláda je jediným orgánem, který je nyní schopen čelit krizi a že opozice kromě snahy o potlačení vlastních kauz nemá žádný konstruktivní návrh či plán na další fungování státu.

14:47: Mirek Topolánek se omlouvá za to, že vláda "nevyházela kostlivce ČSSD ze skříní" a nebyla důsledná ve vyšetřování kauz z doby vládnutí ČSSD. Připomíná kauzu Mostecké uhelné a nedávné vyšetřování případu, vedenéšvýcarskou policií. Opět zmiňuje "justiční mafii"a údajné vydírání poslanců ze strany ČSSD.

14:43:Topolánek obviňuje ČSSD a Jiřího Paroubka, že hlasují o nedůvěře ze strachu z kauzy Savoy a snaží se jipřekrýt silnějším mediálním skandálem. "Kauza Savoy, tojenejhorší příklad politické manipulace," řekl.Dodává, že ČSSD má strach, kam až může dojít kauza poslance Wolfa. Připomíná kauzy, v nichž ČSSD údajněovlivňovala média a snažila se omezit svobodu tisku.

14:39:"Vláda podpořila firmy, zaměstnanost… Věděli jsme, že musíme pospíchat. Světovou krizi jsme neočekávali, ale reformami jsme zemi připravili na krizi nejlépe, jak jsmemohli. deficit nejmenší za deset let…" Mirek Topolánek vypočítává úspěchy své vlády na domácí i zahraniční půdě, viní ČSSD z odmítání spolupráce. "Více státotvornosti projevila i KSČM."

14:37: Mirek Topolánek děkuje poslancům Melčákovi a Pohankovi za to, že konstruktivně podpořili vládu. Opět Paroubka viní ze zbytečných obstrukcí a politického egoismu.

14:34: Mirek Topolánek označuje Jiřího Paroubka za člověka, který se nesmířil s volební porážkou akterý znemožnil spolupráci demokratických stran a politiku proměnil v touhu po pomstě. Hovoří o "paroubkismu".

14:32 - "Vláda Mirka Topolánka vám škodí a není žádný další důvod k jejímu setrvání. Současná vláda je chaoz. Její pád neovlivní chod země ani předsednictví v EU," sděluje poslancům Paroubek. Chce, aby v rozumném termínu byly předčasné volby.

14:29 - "Vláda je euroostudná, a to zejména proto, že nemá jasný postoj a není schopna zajistit schválení Lisabonské smlouvy. Je vládou založenou na kupčení s poslaneckými mandáty a přetahování předem vytipovaných poslanců. Je vrcholně ignorantská, nenaslouchá ani požadavkům svých voličů. Se všemi návrhy přichází opožděně, je ideologicky předpojatá a není schopna činit zásadní rozhodnutí. Je to vláda nedemokratická, neváhá využít i kontaktů v politických složkách a dalších vlivných center. Porušuje tím základní principy moci," rozhorčuje se Paroubek.

14:22 - Paroubek se ve svém projevu zmiňuje také o justici. Prohlásil, že vládě se významně daří snižovat autoritu justice a proto je termín "justiční mafie" spíše faktem.

14:19 - "Vláda zavírá oči před důsledky světové krize, která doléhá už i na tisíce našich občanů. Vytváří tak z republiky uzavřený skanzen," hovoří Paroubek.

14:17 - Jiří Paroubek dál zdůvodňuje, proč chce vládu premiéra Topolánka svrhnout. "Vzpomeňte si, jak se vyznamenali premiérovi muži," připomíná Paroubek podivné Topolánkovy skutky spojené s Dalíkem a Wolfem.

14:13 - Předseda ČSSD hovoří o chabém vítězství v parlamentních volbách v roce 2006 i osočování ČSSD. "Domníváme se, že je třeba současnou vládu podrobit širšímu testu důvěry, bez které nemůže mít mandát. Je založena jen na přeběhlících," konstatoval Paroubek.

14:12 - Slovo si vzal Jiří Paroubek, předseda ČSSD.

14:10 - Vlček oznamuje, že se ze schůze omluvili poslanec Hink a Kvapil a ministr Vondra. Omluvil i ministryni Filipovou, ta je ale přítomna. Vlček si toho všimnul a sdělil, že se řídí tím, co má v podkladech.

14:07 - O slovo se jako první přihlásil předseda KSČM Vojtěch Filip, který žádá o vyhlášení minuty ticha za oběti bombardování v Jugoslávii, které bylo zahájeno před deseti lety. Poslanci však ticho drželi mnohem kratší dobu.

14:05 - Miloslav Vlček pronáší úvodní řeč a vítá poslance.

14:00 - Poslanci se scházejí v sále, aby zahájili 53. schůzi, ve které se bude rozhodovat o vyslovení nedůvěry vládě České republiky.

24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
12 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

AKTUALIZOVÁNO

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení