Nikdo z poslanců ve výboru neměl proti změně v čele generálního štábu výhrady, jeho výběr uvítali. Šlechtová nominaci minulý týden projednala také s prezidentem Milošem Zemanem, který podle ní výběr přivítal. Jmenování na návrh vlády podepisuje prezident. Stanovisko poslanců je jen doporučující, projednání ve výboru vyžaduje zákon.

"Pan generálporučík Aleš Opata byl vládou schválen jako nový náčelník Generálního štábu Armády České republiky. V 11:00 proběhne výbor pro obranu Poslanecké sněmovny," napsala Šlechtová na twitteru.

Speciálně upravená děla, která vystřelí slavnostní salvy při inauguraci prezidenta Miloše Zemana.
OBRAZEM: Zemanovu inauguraci doprovodí salvy ze speciálních děl

Opata by se měl funkce podle návrhu ujmout na začátku května. Již dříve Šlechtová uvedla, že jeho prvním úkolem bude reorganizace velení české armády. Dnes výboru řekla, že podrobné plány by chtěla poslancům sdělit na začátku května, až nastane změna v čele armády. Odůvodnila to ohledy na končícího náčelníka generálního štábu Bečváře.

Bečvář má podle návrhu Šlechtové skončit ve funkci k 30. dubnu. Funkční období mu vypršelo loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho závazek prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku.

Karla Šlechtová.
Kauza vrtulníky. Šlechtová rozhodne o způsobu nákupu do měsíce

Výběr Bečvářova nástupce konzultovala Šlechtová i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité. Jako argument pro volbu Opaty uvedla Šlechtová také jeho velitelské angažmá na zahraničních misích v Kosovu nebo v Afghánistánu. 

Šlechtová také zveřejnila jméno svého poradce. Od začátku března jím je generálporučík Miroslav Žižka, který na konci roku opustil armádu. Do té doby ve věcech obrany radil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

Prioritou přezbrojení armády

Novinářům po skončení jednání výboru Šlechtová řekla, že pokud jde o Opatu očekávání má veliká. Podotkla, že se shodli třeba na potřebě dotažení nového systému velení a řízení armády. "Budeme spolupracovat na větší integritě mezi ministerstvem obrany a generálním štábem," dodala. Intenzivně se chtějí zabývat také způsobem komunikace při zadávání veřejných zakázek. Oba označili za prioritu vojáky.

Opata poznamenal, že koncepční materiály ministerstva obrany a armády jsou v NATO hodnoceny "v první desítce". "Takže ten základ k tomu, abychom pokračovali, máme," podotkl.

Prioritou armády v otázce zakázek podle něj je jednoznačně přezbrojení 7. mechanizované brigády, tedy především výměna jejích bojových vozidel pěchoty. Za důležitou označil taktickou výstroj vojáků, tedy balistickou ochranu, zbraně či zbraňové systémy. Její zajištění pokládá za "vždy bolavou věc", protože se v současné době velmi rychle a dynamicky vyvíjí a zlepšuje.

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana
Zeman v inauguračním projevu zaútočil na Bakalu a ČT, část hostů odešla

Šlechtová novinářům řekla, že se domluvili na tom, že strategické zakázky budou předem společně konzultovat. Podle Opaty již generální štáb a ministerstvo nalezly shodu ohledně několikamiliardového nákupu víceúčelových vrtulníků. Šlechtová poznamenala, že nyní dolaďují specifikaci. Počítá s tím, že do konce března bude vědět, jakým způsobem by mělo být vypsáno výběrové řízení.

"Přicházejí v úvahu pouze dvě řešení. A to buď forma vláda vláda, nebo řešení na výjimku, ale v širším kole, to znamená nebudu oslovovat jenom jeden stát nebo firmu," zdůraznila.

Opata je vojákem jednatřicet let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Diskutující poslanci výběr Opaty přivítali, výhradu proti němu nevznesl žádný. Výtky zazněly k tomu, že Šlechtová nejprve výměnu předjednala se Zemanem, své rozhodnutí poté oznámila Bečvářovi a návrh na výměnu oznámila médiím.

Tomio Okamura.
Okamura ve vedení Sněmovny nekončí. Hanba, extremismus, ozývá se