"Pokud se necítíte fit nebo máte příznaky onemocnění covid-19, zůstaňte doma. Všichni očkovaní mají k dispozici dva preventivní PCR testy, a rozočkovaní dokonce testů pět. Využijte je," píše v letáku ministerstvo. Apeluje také na očkování.

Koronavirus v obcích během podzimní vlny.
PŘEHLEDNĚ: Podzimní vlna se přelila ČR. Covid se během ní vyhnul jen 106 obcím

Doporučená opatření na vánoční svátky od ministerstva zdravotnictví.Doporučená opatření na vánoční svátky od ministerstva zdravotnictví.Zdroj: MZČRSetkání s blízkými a přáteli doporučuje ministerstvo raději venku. "Pokud plánujete návštěvu kamarádů nebo rodiny ve vnitřních prostorách, nejprve si ověřte, že se všichni cítíte dobře," uvádí. Návštěvy doporučuje spíš kratší a v menším počtu lidí, dodržovat by se měly rozestupy a omezit by se měly fyzické kontakty, jako je podání rukou nebo objetí. V místnostech je třeba také více větrat, radí alespoň pět minut po každých 20 minutách. Při návštěvě u seniorů doporučuje nosit respirátor.

"V Izraeli třeba není vůbec zvláštní, že si hosté sami ukazují certifikát o očkování nebo negativním testu," napsali zástupci ministerstva.

Vzhledem k předvánočním nákupům radí nakupovat ideálně přes internet, potraviny i dárky. V kamenných obchodech pak využívat dezinfekci na ruce, dodržovat rozestupy a mít správně nasazený respirátor. Na nákupy by podle ministerstva neměla chodit celá rodina, naopak je vhodné nakoupit třeba i seniorům, aby do obchodů vůbec nemuseli.

Vánoční večírky? Raději ne

Vánoční večírky doporučuje ministerstvo odložit na dobu, kdy nebude epidemická situace tak vážná. "Existuje příliš velké riziko, že se někdo na takové akci nakazí. A nejde jen o party v restauracích, ale i oslavy ve firmách," uvádí ministerstvo. Podobně varuje i před silvestrovskými oslavami. "Vyhněte se větším skupinám lidí a vydržte to tentokrát bez bujarých večírků. Pokud už zamíříte mezi lidi, hlídejte si rozestupy a noste respirátor," píše.

Doporučení k předvánoční době zveřejnila už minulý týden také skupina MeSES. Vyzvala k častějšímu testování ve školách nebo firmách, které by se mělo rozšířit i na očkované, doporučila navýšit kapacity PCR testování a také lidem poskytnout kvalitní samotesty zdarma, kterými by se mohli před návštěvami otestovat.

Nová pandemie, která by mohla nastat po té současné, by podle vědců podílející se na vývoji vakcíny mohla být ještě zákeřnější.
Pandemie není u konce. A ta další může být ještě horší, zní z Oxfordu

Odborníci včetně Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) další vlnu nákaz očekávají v lednu a únoru, protože se přes svátky lidé setkávají a cestují po celé republice. Přeplnění nemocnic podle nich může zabránit třetí dávka očkování, která velmi rychle zvyšuje ochranu před vážným průběhem nemoci. Hrozí také rozšíření nové varianty omikron, která je podle dosavadních studií asi šestkrát nakažlivější než současná delta. Zřejmě na ní také méně zabírá imunita po prodělání nemoci a očkování.