Jaké porušení pravidel? Vždyť jsem nepil

Plejádu známých gratulantů měl v sobotu 23. ledna letošního roku podnikatel a někdejší šéf ČSSD v Ústeckém kraji Petra Benda. Ve svém hotelu Prince de Ligne v Teplicích slavil narozeniny. Na místě mu popřál třeba předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák či bývalý premiér za sociální demokracii Jiří Paroubek.

V Česku jsou přitom nyní kvůli novému koronaviru uzavřené vnitřní prostory restaurací a ubytovací zařízení s výjimkou pracovních cest. Na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé. Na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy.

Podle reakcí většiny hostů, když zjistili, že je na místě vyfotil reportér Blesku, tam byli náhodou na různých pracovních jednáních. Bendovi jen při té příležitosti mimochodem popřáli. Bránil se tak i Paroubek a na svoji obranu navíc zdůraznil, že nepil alkohol. „Musím říci, že žádný noční mejdan s Paroubkem se nekonal. Na mejdanech se totiž obvykle pije alkohol a já už pět let žádný alkohol nepiji. Dávat mě do souvislosti s nějakou alkoholickou oslavou je proto velmi nekorektní,“ napsal bývalý premiér.

Jedním z těch, kdo se k věci postavil čelem, je bývalý úspěšný hokejový brankář Hnilička. Rezignoval na poslanecký mandát, který vykonával za ANO. "Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu," uvedl.

Zda lidé na oslavě porušili opatření proti šíření covidu-19, prověřuje policie. Pokud zjistí, že ano, budou případ řešit správní úředníci.

Nebyli jsme v hospodě. Byli jsme v kapitule

Bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihl reportér Blesku loni v říjnu na ulici v Praze bez roušky poté, kdy vyšel z prostor, kde sídlí restaurace. V objektu se sešel s bývalým prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem. Stalo se to v době, kdy musely být podniky zavřené kvůli šíření covidu-19.

Prymula poté kromě jiného tvrdil, že s Faltýnkem jednal v soukromých prostorách vyšehradské kapituly, kde restaurace sídlí. To ale vyvrátilo vedení kapituly ve svém prohlášení. „V těchto dnech se zástupci kapituly nikdo nejednal o poskytnutí jakýchkoli prostor pro jednání představitelů státu či politiků,“ sdělil její děkan Michal Němeček.

Po skandálu Prymula na post ministra zdravotnictví rezignoval a stal se poradcem premiéra Andreje Babiše. Faltýnek rezignoval na post prvního místopředsedy ANO.

Vyzvedl si jídlo a šel na toaletu. Trvalo to hodinu

V restauraci uzavřené kvůli covidu-19 a bez roušky byl v úterý 12. ledna letošního roku bývalý prezident Václav Klaus. Informoval o tom Blesk. „Pan Klaus je náš věrný zákazník a měl tu objednané jídlo s sebou do krabičky. Stavoval se u nás jen na toaletu,“ řekl Blesku anonymně pracovník restaurace.

Klaus kritizuje opatření proti šíření covidu-19 opakovaně. Zúčastňuje se například demonstrací odpůrců zavedených pravidel. Jak bývá vidět na snímcích z těchto akcí, ani tam ochranu dýchacích cest nenosí.

Žahnul pivo a sám se k tomu přiznal

Lidově se k porušení opatření proti šíření covidu-19 postavil poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Na sociálních sítích zveřejnil fotku, na které na ulici v Praze drží točené pivo a napsal, že ho tam i vypil. To vše v době, kdy bylo pití alkoholu na veřejnosti v rámci protiepidemických opatření zakázáno.

„Šel jsem večer z města na byt a u výdejního okénka kousek od mého bytu jsem si objednal jídlo sebou a u toho pivo, které tam bylo k dispozici na čepu. Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul. Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády,“ napsal Jurečka v reakci na kritiku.

Roušku neměl, protože je to buzerace

Jako přestupek vyhodnotila policie loni v květnu chování zastupitele Jiřího Kacetla, který si na zasedání zastupitelstva ve Znojmě odmítl nasadit roušku. „Je to jen buzerace ze strany státu,“ vysvětlil Deníku své jednání.

Demonstrace názoru Kacetla tehdy přerušila na patnáct minut schůzi volených zástupců Znojma. „Dnešním dnem přestal podle krizového zákona platit nouzový stav. Proto není důvod roušku mít. Já jsem četl spoustu právních analýz, které říkají, že ministerstvo zdravotnictví nemůže omezovat lidská práva a svobody. Proto si roušku nenasadím,“ řekl tehdy přímo na jednání kolegům Kacetl.

Premiérův otec se pravidla stále ještě učí

Otce britského premiéra Borise Johnsona Stanleyho lidé viděli a vyfotili opakovaně v londýnském metru a na dalších veřejných místech bez ochrany dýchacích cest. Osmdesátiletý muž tak porušil britské protiepidemické předpisy. Informoval o tom server The Independent.

Stanley Johnson se za porušení pravidel omluvil s tím, že se to (protiepidemická pravidla) ještě stále každý den učí. V jednom případě vysvětlil nenošení roušky v Londýně svojí několikatýdenní nepřítomností v Anglii. „Fakt, že je dnes první den po mém návratu do Anglie po třech týdnech v zahraničí, moji neznalost pravidel neomlouvá,“ uvedl pro server Mirror po jednom z pochybení.

Stanleyův syn Boris reagoval prostřednictvím tiskového prohlášení svého úřadu „Premiérovi je jasné, že dodržovat pokyny týkající se omezení přenosu viru, musí každý,“ uvedl.