Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice. V nemocnicích jsou pacienti izolovaní na samostatných pokojích infekčních odděleních. Jeden z dnes prokázaných v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. „Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh,“ uvedla dnes na twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.

Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle SZÚ pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž.

Detailní pohled na léze pravděpodobně opičích neštovic na paži a noze čtyřleté africké holčičky. Snímek byl pořízen v lednu 1971 v Libérii. Infekci způsobil vir neštovic typu vakcinie, variola nebo právě opičí neštovice
Opičí neštovice: Jaké jsou příznaky a léčba. Proč by lidé neměli panikařit

Výsledky prvních dvou vzorků, které byly dosud považovány za předběžné, už Národní referenční laboratoř SZÚ ověřila PCR metodou. Stejné potvrzení se podařilo i u dalších dvou vzorků, jeden laboratoř kvůli nedostatku materiálu zkoumala na elektronovém mikroskopu. „Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený,“ uvedl SZÚ.

Mírnější varianta 

SZÚ doplnil, že ve všech pěti případech se jedná o mírnější variantu viru spadající do západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento. O případných dalších nákazách plánuje ústav informovat vždy jednou týdně.

Opičí neštovice jsou nemoc podobná pravým neštovicím, způsobují je příbuzné viry, patřící do čeledi poxvirů. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století. Virus se přenáší na člověka kousnutím, škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů, zejména hlodavců. Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami.