S rostoucí kriminalitou v okolí kvasinské průmyslové zóny na Rychnovsku jde ruku v ruce i rostoucí počet opilců, které místní poliLcie musí vozit na záchytku do krajského Hradce Králové.

Jedná se především o Poláky a Ukrajince, ale ani Češi nejsou výjimkou. Podle ředitele hradecké záchytky, kam z rukou policistů směřují oLpilci z celého kraje, Vlastimila Kyrala, se na cizincích peníze daří vymáhat ještě hůř než je obvyklé. Cizinci, kteří v průmyslové zóně pracují a na záchytku se dostanou, totiž bývají problémoví a často pracují pod pracovními agenturami.

Čtěte také: Senát může zvrátit zákon o registru smluv

Pohybují se v prostředí mimo domov, bydlí na ubytovnách, ztrácí zábrany. Ale také těžce pracují a chybí jim rodina. „Je to pro ně nejspíš velmi ubíjející. Naštěstí hodně výrazný nárůst zatím nepociťujeme," poznamenává Kyral.

Když se zaměstnáním v Kvasinách cizinci skončí, odejdou neznámo kam. „Vymahatelnost poplatků je u nich rozhodně nižší. Často se po nich slehne zem. Nejde však o národnost člověka. Problémy máme se dvěma třetinami všech, kteří u nás skončí," poznamenal ředitel.

Za jednu noc na záchytce zaplatí opilec dva tisíce korun. A toho, kdo nezaplatí, dostihnou upomínky. Pokud není možná dohoda o splátkách, přichází na řadu soud. „Je velká pravděpodobnost, že ho vyhrajeme, jenže například na bezdomovci stejně nevymůžeme nic," pokračuje ředitel. Za rok se dluhy nedobrovolných nocležníků u záchytky obvykle vyšplhají k částce jednoho a půl milionu.

Za kolik?
- Za nocleh na záchytce si opilec zaplatí dva tisíce korun. Ani cestu nemá zadarmo - zde se však náklady liší.
- Některé městské policie si účtují kolem dvou tisíc korun za benzín a úklid vozidla. A platbu za pohonné hmoty požaduje i státní policie, většinou se jedná o částku v řádu stokorun. Vždy však záleží na tom, z jaké dálky hlídka s opilcem na záchytku míří.

Taxi zadarmo?

Problém s neplatiči však nemá jen záchytka, ale také městská policie. Opilce totiž musí přepravovat. Něco stojí benzín, něco úklid znečištěného vozidla. „Na záchytku do Hradce jsme naposledy jeli z úterý na středu. Naše náklady činí zhruba 2300 korun. Během loňska jsme takto do krajského města vyráželi třináctkrát. V šesti případech jsme na záchytku vezli pracovníky z průmyslové zóny," popisuje velitel městské policie v Rychnově Josef Martinec.

A upozorňuje na další problém: když strážníci vyrazí s opilcem do krajského města, logicky chybí ve svém domovském. „Celé to trvá tak tři hodiny. Naštěstí nejezdíme nijak dramaticky často, tento problém má hlavně státní policie," uzavřel.

Nenechte si ujít: Co vše se už před volbami naslibovalo? Olympiáda, lanovky i otáčivé hlediště

Má pravdu. Policisté z Rychnovska se s opilci na hradeckou záchytku podívali loni celkem třiaosmdesátkrát, což je nárůst o 23 případů oproti předchozímu roku. „V oblasti veřejného pořádku se v roce 2016 situace výrazně změnila - zhoršila na územích spojených s průmyslovou zónou, kde výrazně narostl počet protiprávních jednání páchaných zaměstnanými a ubytovanými osobami - zejména krádeží, různých forem výtržností, a fyzických napadení. Tyto události řeší policisté prakticky denně," potvrdila tisková mluvčí rychnovských policistů Alena Kacálková.