Když dopravní hlídka z Frýdku-Místku měřila v úterý 17. června rychlost vozidel projíždějících v Palkovicích, kolem sedmé hodině ranní zaznamenali na radaru závažný dopravní přestupek řidiče autobusu Karosa.

Protestoval proti výsledku dechové zkoušky

V úseku, kde je možno jet maximálně 50 km/h jel 81 km rychlostí za hod. Radar zaznamenal i to, že třetinou vozu zasahoval do levého jízního pruhu, ačkoliv k tomu neměl žádný objektivní důvod.

Vysvětlení ale přišlo hned poté, když s ním začali policisté přestupek řešit. Jevil zjevné známky opilosti, při dechové zkoušce nadýchal 0,93 promile alkoholu v krvi. S výsledkem 61letý řidič nesouhlasil, uvedl, že si pouze večer dal jedno pivo. Při opakovaném měření, které proběhlo za dalších 5 minut však už nadýchal 0,94 promile alkoholu v krvi.

Řidič byl nakonec zadržen pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a byl eskortován na policejní služebnu. Cestující z autobusu, kteří jeli na předváděcí akci spotřebního zboží si pak museli počkat na náhradního řidiče. Soukromý dopravce z Frenštátu pod Radhoštěm si teď musí najít nového zaměstnance, protože muži byl řidičský průkaz odebrán. „Hrozí mu až jeden rok vězení nebo peněžitý trest a zákaz činnosti. Obviněný řidič byl za obdobné jednání v minulosti již opakovaně projednáván,“ dodal tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec.

U zaměstnavatele skončil

Jedenašedesátiletý řidič autobusu přišel nejen o řidičský průkaz, ale také o práci. „U mě hned skončil,“ uvedl na adresu řidiče jeho zaměstnavatel, majitel soukromé dopravní společnosti. Takový případ, že by měl opilého řidiče za volantem autobusu, prý doposud nezažil. „A tady ten se stejně k ničemu nechtěl přiznat. Tvrdil, že nic nepil,“ dodal majitel firmy.

Další případy opilých řidičů:

16.4. 2009 - Přes jedno promile nadýchal řidič autobusu, kterého před půlnocí zastavila zlínská hlídka cizinecké policie v Dolní Lhotě na Luhačovicku. Po necelé tři čtvrtě hodině mu udělali druhou dechovou zkoušku a její hodnota totiž byla ještě vyšší - 1,23 promile. To evidentně svědčilo o tom, že muž bezprostředně před jízdou pil, že se nejednalo o takzvaný zbytkový alkohol.

23.12. 2008 - Řidič autobusu na trase Nymburk – Čelákovice dvakrát naboural. Po nehodě nadýchal neskutečných 3,7 promile alkoholu.

12.11. 2008 - Na pravidelné lince Žacléř – Bernartice – Trutnov křižoval řidič autobusu silnici a vjížděl do prudkých zatáček s 1,89 promile v krvi.

17.7. 2008 - Řidič autobusu jel v podvečer z Brna do Moravan na Brněnsku, byl tak opilý, že si vystrašení cestující zavolali policii. Následně nadýchal 3,32 promile alkoholu.

26.6. 2008 - Řidič, který vezl pětatřicet zhruba třináctiletých dětí na výlet do Náchoda, měl v krvi 0,49 promile alkoholu.

14.10. 2007 - Opilému řidiči, který vezl cestující pravidelnou autobusovou linkou z Rouchovan do Brnaolicisté, naměřili policisté při dechové zkoušce alkohol v hodnotě 1,62 promile.

11.7. 2007 - Řidiči autobusu v Brně nadýchal neuvěřitelných 3,41 promile alkoholu.