Zeman avizoval, že při pádu vlády by dostal pověření skládat kabinet znovu Babiš, který by také mohl vládnout delší dobu v demisi. Prezidentovo stanovisko se nezměnilo, reagoval dnes jeho mluvčí.

Premiér Babiš by měl podle společného prohlášení opozičních stran, které se spolu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) chystají v pátek hlasovat proti vládě, věrohodně vysvětlit okolnosti cesty svého syna Andreje na Krym.

ČSSD a jejího předsedu Jana Hamáčka strany vyzvaly, aby přehodnotil podporu kabinetu, v jehož čele stojí trestně stíhaný Babiš, který je podle nich navíc ve střetu zájmů. Hamáček ČTK sdělil, že sociální demokraté oznámí své stanovisko po jednání svého předsednictva.

Fiala: Nejde o mocenské hry

Bartoš novinářům řekl, že šéf SPD Tomio Okamura se sice schůzky nezúčastnil, textovou zprávou ale potvrdil, že celý klub jeho hnutí bude hlasovat pro nedůvěru.

SPD v tiskové zprávě uvedla, že vládu ANO s ČSSD nepodpořila při jejím vzniku a nebude ji podporovat ani nyní. Zároveň vyloučila, že by podporovala vznik vlády, v níž by byly zastoupeny ostatní opoziční strany. SPD vyzvala ANO k jednání o vytvoření kabinetu, který by výměnou za podporu od Okamurova hnutí plnil dojednané programové priority.

Předseda ODS Petr Fiala dodal, že opozice nehraje vyvoláním hlasování mocenské hry, ale odpovědně řeší problém, který v Česku vznikl. "Kdy úřad premiéra je neúměrně zatížen osobními a rodinnými problémy Andreje Babiše," řekl.

Strany věří, že jejich návrh bude mít v pátek šanci na úspěch. Bartoš s ohledem na některé vyjádření poslanců či ministrů upozornil, že v ČSSD nepanuje jednota a jednání budou trvat do poslední chvíle. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil věří i v hlasy poslanců ANO proti vládě. "Složili slib, že budou hájit zájmy Česka. Je jednoznačně v zájmu ČR, aby padla vláda Andreje Babiše," uvedl. Vzniknout by mohla podle něj klidně opět vláda ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem.

Vedení KDU-ČSL odpoledne vyzvalo prezidenta, aby moderoval diskusi všech sněmovních stran, jako to dříve při podobných situacích činili jeho předchůdci Václav Havel i Václav Klaus. Předsednictvo KDU-ČSL také opět vyzvalo Zemana, aby Babiše po případné demisi vlády znovu nejmenoval do čela kabinetu. Takový přístup by podle lidovců znamenal popření vůle Poslanecké sněmovny.

"Navíc pokud by v čele vlády nadále zůstal trestně stíhaný Andrej Babiš, existovalo by důvodné podezření, že je ohroženo nezávislé vyšetření jeho kauzy," uvedlo v usnesení předsednictvo KDU-ČSL.

Zeman stojí za Babišem

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že prezident už své stanovisko veřejně sdělil. "Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády," citoval mluvčí dřívější Zemanovo vyjádření.

Opoziční strany podle Fialy nekoordinovaly, jak bude vypadat páteční schůze. "Budou moci vystupovat nejen poslanci s přednostním právem, ale všichni," uvedl šéf ODS. Obdobné schůze bývají spíš delší než kratší, dodal. Další předsedové zdůraznili, že promluvit by měl především premiér, který kauzu kolem svého syna vysvětloval klubům ČSSD či ANO, ale Sněmovně jako celku nikoliv.