Podle něj vláda sepsala dohodu, kterou nikdo v Česku nezná. „Nevylučuji, že se v ní počítá i s variantou, kdy radar bude stát v Brdech bez raket v Polsku. Tímto by padla celá koncepce obhajoby radaru. Šlo by o totální selhání při ochraně českých zájmů,“ míní Zaorálek.

ČSSD a KSČM nadále trvají na vypsání referenda k této otázce. Odvolávají se i na fakt, že dvě třetiny české veřejnosti jsou trvale proti umístění radarové základny USA v Česku.

V lednu toto číslo podle agentury STEM dokonce překročilo hranici 70 procent. Zaorálek odmítá tvrzení, že Američané po Česku vyžadují jako projev spojenecké loajality podporu protiraketové ochrany. „Významní demokratičtí kongresmani nás ujistili, že je to čistě česká záležitost. Navíc vyjádřili pochopení pro naši nedůvěru, neboť i oni mají s protiraketovou obranou problémy,“ konstatoval Zaorálek.

Dodal, že v nedávné zprávě Kongresu zaznělo, že tento plán je největší podvod v historii ministerstva obrany USA. „Financuje se projekt, který za dvacet let neprokázal schopnost sestřelit balistickou raketu,“ zdůraznil Zaorálek.

S podpisem smlouvy mají problém i zelení. „Summit NATO nerozhodl o integraci systému USA a aliance, takže naše podmínka nebyla splněna,“ sdělil Deníku místopředseda SZ Ondřej Liška. Na druhou stranu podle něj k posunu na straně USA došlo. „V příštích týdnech budeme závěry summitu pečlivě analyzovat a také přihlédneme k vnitrostranickému referendu, které k této otázce vypíšeme,“ zdůraznil Liška.