"Obávám se, že budu muset skončit," říká například Petra Kratochvílová, která se léta stará o nalezené psy z Nového Jičína a nejbližšího okolí. Opuštěná zvířata jí domů vozí dokonce samotní městští strážníci. Město totiž útulek nemá - to Deníku potvrdila i mluvčí úřadu Marie Machková. A zařízení, které stojí v sousední Kopřivnici, bývá často přeplněné.

"Psi jsou tam navíc umístění ve venkovních kotcích, takže pokud strážníci odchytí nějaké štěně v zimě, odvezou ho raději ke mně. Štěně by nemuselo na studeném betonu přežít," říká žena.

Nyní už ale takovou možnost mít nebudou. Zvířata z ulice už bude smět převzít jen takové zařízení, ve kterém působí veterinář či podobně vzdělaný odborník – například veterinární ošetřovatel nebo člověk, který složí kurz organizovaný veterinární fakultou. Útulek bude muset být také zaregistrován na krajské veterinární správě - to aby se v něm mohly konat pravidelné kontroly. K tomu bude potřebovat i vhodné prostory.

Ilustrační foto.
Prasata přicházejí i na sídliště. V sobotu pořádají myslivci hon

Dobrovolné spolky si také budou muset dávat větší pozor, na co pořádají sbírky. Na pouhý provoz spolku už to nepůjde, varuje Zuzana Rennerová - předsedkyně organizace Animaleye, která se zabývá právy zvířat. Podle doporučení ministerstva vnitra už se totiž budou smět peníze vybírat jen na konkrétní účel - například na určitou nemocnou kočku nebo opravu kotců. Na obecnou podporu už to nebude možné. "Je-li u čísla bankovního účtu neziskové organizace uveden zcela konkrétní veřejně prospěšný účel - například pomoc psímu útulku v konkrétní obci nebo na léčbu nemocného zvířete, o veřejnou sbírku se jedná. Pokud však nezisková organizace pouze obecně uvede, že přijímá dary na svůj provoz nebo obecnou podporu svých aktivit, o veřejnou sbírku se nejedná," řekla Rennerová.

V minulosti se totiž množily případy lidí, kteří péči o zvířata jen předstírali. "Peníze, které vybrali, na zvířata vůbec nešly," řekla Rennerová. Podle dosluhujícího ministra zemědělství Mariana Jurečky se proto vedení rezortu rozhodlo dohled nad útulky zpřísnit. "Díky povinné registraci bychom měli konečně vědět, kde jaké útulky jsou a v jakém jsou stavu," vysvětlil Jurečka.

Podle Adély Kroupové ze spolku Můj život s kočkou ale spousta měst žádné útulky nemá. "Některé obce nepodporují dokonce ani kastrační programy, které by bránily dalšímu množení zvířat na ulici," řekla. Spolek se proto nyní rozhodl vytvořit alespoň interaktivní mapu, v rámci které se lidé dozvědí, kam se kvůli nalezenému zvířeti obrátit.

Vteřiny dne
Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst