Praha
Šimsovo sanatorium lákalo filmaře
Hříšní lidé města pražského, Saturnin nebo Dým bramborové natě. To jsou známá díla, která mají jedno společné: drobnější role nemocničních zařízení si v nich zahrála bývalá hlavní budova někdejšího Šimsova sanatoria. Stavební perla Sulické ulice v Praze 4.
Areál bývalého sanatoria doktora Šimsy v Krči, kde dnes převážně působí Dětské centrum Fakultní Thomayerovy nemocnice. Na snímku hlavní budova.Zdroj: Deník/Milan Holakovský
Ústecký kraj
Unikátní synagoga opět sbližuje
Pohnutý osud má žatecká synagoga, která je po plzeňské druhá největší dochovaná v Čechách a patří k unikátním stavbám svého druhu. Nacisté ji nechali vypálit, komunisté tam měli sklad civilní obrany. Nyní je opravená a proměnila se v zajímavý kulturní prostor.
Synagoga v ŽatciZdroj: Deník/Petr Kinšt
Liberecký kraj
Kittelův dům: z ruiny ozdobou
Na začátku tisíciletí byl Kittelův dům na Krásné, v části Pěnčína, na spadnutí. Dnes je situace úplně jiná, Kittelův dům je ozdobou okolí. Rekonstrukce ale trvala dlouhých 15 let. Je zde Kittelovo muzeum, infocentrum či reprezentativní zasedací místnost.
Zrekonstruovaný Kittelův dům.Zdroj: Deník/Jan Sedlák
Královéhradecký kraj
V bývalé fabrice zaparkují auta
Šestnáct let od ukončení provozu fabriky Texlen v Trutnově v Horské ulici znovu ožije areál někdejšího slavného podniku. Ve třech patrech dřívější budovy ředitelství se budou prodávat ojetá auta, čtvrté patro obsadí dopravněsprávní odbor Městského úřadu Trutnov.
Bývalý areál Texlenu Trutnov v Horské ulici oživuje rekonstrukce, kterou provádí provozovatel autosalonu AutostylZdroj: Deník/Jan Braun
Pardubický kraj
Pardubická Tesla nabídne ubytování i nákupy
Tesla byla synonymem úspěšného podniku, který vyráběl více než jen oblíbené elektrospotřebiče. Když sláva továrny vyhasla, ve městě po ní zůstal opuštěný areál. Nyní tu vzniká nová čtvrť pro 750 obyvatel i supermarket se zelenou střechou.
Areál pardubické TeslyZdroj: Deník/Nikola Remešová
Jihočeský kraj
Ze zámku do hotelu
Dříve tu žili šlechtici, za místní hraběnkou jezdila Božena Němcová. Poslední éra objektu patřila seniorům, jeptiškám a rekreačním účelům. Podepsal se na něm zub času, ale nyní po letech degradace svitla naděje na obrodu. Měl by se proměnit v hotel.
Zámek v Choustníku na Táborsku se s novým majitelem dočká rekonstrukceZdroj: Deník/Lenka Pospíšilová
Plzeňský kraj
Zchátralá koželužna bude mít styl
Popraskané zdi, vytlučená okna, propadlé stropy a přízemí plné odpadu. Tak vypadala budova bývalé koželužny v malebném městečku Úterý na severním Plzeňsku. O její záchranu se nyní pokouší nový majitel, který zde chce vybudovat stylový penzion.
Z budovy bývalé koželužny bude penzionZdroj: Deník/Pavel Bouda
Karlovarský kraj
Demolice? Majitelé zámku mají jiné plány
Po třiceti letech devastace má zámek ve Stružné naději, že se ruinou odsouzenou k demolici nestane. Noví majitelé plánují, že po úpravách kdysi nádhernou zahradu otevřou veřejnosti, stejně tak i část zrestaurovaného interiéru památkově chráněného objektu.
Chátrající zámek ve StružnéZdroj: se svolením OÚ Stružná
Vysočina
Současný skvost s překvapivou minulostí
Ta stavba budí pozornost od sklepa až po půdu. Zvnějšku i zevnitř. Zblízka i zdálky. Větrný mlýn stojící na třebíčském Kanciborku je prostě unikátem sám o sobě. Hlavně pro turisty – pro které je největším překvapením, když zjistí, že se v něm nikdy nemlelo obilí.
Větrný mlýn v TřebíčiZdroj: Deník/Milan Krčmář
Jihomoravský kraj
Památkově chráněnou stavbu u Břeclavi zachránil Slovák
Čtyřicet let sloužil zámeček jako zázemí pohraniční roty. Přebývalo tady až 150 vojáků. Po revoluci přecházel rukama jednoho majitele za druhým. Kompletně zrekonstruovat se jej podařilo až v roce 2020. Jde o nejjižněji položenou stavbu Lednicko-valtického areálu.
Zámeček a přilehlý areál před třemi lety koupil Slovák Robert Nemcsics. Kompletní náročné obnovy se dočkaly nejen vnitřní prostory památkově chráněné empírové stavby. Ta pochází z dílny předního lichtenštejnského architekta Josepha HardtmuthaZdroj: Deník/Iva Haghofer
Moravskoslezský kraj
Místo sestřiček se uvnitř vyspí alkoholici
Zchátralá budova v Hornopolní ulici poblíž vjezdu do nemocnice poutala pozornost svým nevzhledným exteriérem mnoho let. Nyní má bývalá ubytovna pro sestry nové využití. Kromě nové protialkoholní záchytné stanice zde bude fungovat i Centrum pro rodinu a sociální péči.
Pohled na dřívější stav nové budovy protialkoholní záchranné stanice v Ostravě v areálu Městské nemocnice OstravaZdroj: Deník/Kateřina Součková
Olomoucký kraj
Červený kostel září v centru Olomouce
Desítky let sloužil jako sklad knih a lidé mohli dovnitř nahlédnout jen při prohlídkách u příležitosti Dnů evropského dědictví. Díky nedávné rekonstrukci se z něj však stala jedna z dominant města a součást místní knihovny.
Obrovským lákadlem Olomoucké muzejní noci byl znovuotevřený Červený kostel s moderní přístavbou, 19. května 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová
Zlínský kraj
Na zámku úřadují, oddávají i skladují
Po dlouholetých rekonstrukcích využívají dnes prostory zámku místní spolky, například se tam nachází půjčovna krojů Tanečního souboru Botík. Uvnitř se nacházejí také kanceláře obecního úřadu, obřadní síň, sklady či archiv.
Březolupský zámekZdroj: Deník/Pavel Bohun
Deset týdnů Příběhů opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: DeníkJiž vyšlo:
1. Opuštěné mlýny a statky
2. Tajemné zámky, hrady a kostely
3. Tovární, vojenské, železniční, ekonomické budovy
4. Dům či vila slavné osobnosti
5. Objekt s kriminální minulostí, popraviště
6. Proslavily ho film a televize
7. Nemocnice, lázně, tábory
8. Zaniklé obce a osady
9. V tom domě straší, urbex
Dnes:
10. Tajemné objekty, které našly nový účel