Předchozí
1 z 13
Další

Praha

Šimsovo sanatorium lákalo filmaře

Hříšní lidé města pražského, Saturnin nebo Dým bramborové natě. To jsou známá díla, která mají jedno společné: drobnější role nemocničních zařízení si v nich zahrála bývalá hlavní budova někdejšího Šimsova sanatoria. Stavební perla Sulické ulice v Praze 4.

Areál bývalého sanatoria doktora Šimsy v Krči, kde dnes převážně působí Dětské centrum Fakultní Thomayerovy nemocnice. Na snímku hlavní budova.Areál bývalého sanatoria doktora Šimsy v Krči, kde dnes převážně působí Dětské centrum Fakultní Thomayerovy nemocnice. Na snímku hlavní budova.Zdroj: Deník/Milan Holakovský

Ústecký kraj

Unikátní synagoga opět sbližuje

Pohnutý osud má žatecká synagoga, která je po plzeňské druhá největší dochovaná v Čechách a patří k unikátním stavbám svého druhu. Nacisté ji nechali vypálit, komunisté tam měli sklad civilní obrany. Nyní je opravená a proměnila se v zajímavý kulturní prostor.

Synagoga v Žatci.Synagoga v ŽatciZdroj: Deník/Petr Kinšt

Liberecký kraj

Kittelův dům: z ruiny ozdobou

Na začátku tisíciletí byl Kittelův dům na Krásné, v části Pěnčína, na spadnutí. Dnes je situace úplně jiná, Kittelův dům je ozdobou okolí. Rekonstrukce ale trvala dlouhých 15 let. Je zde Kittelovo muzeum, infocentrum či reprezentativní zasedací místnost.

Zrekonstruovaný Kittelův dům.Zrekonstruovaný Kittelův dům.Zdroj: Deník/Jan Sedlák

Královéhradecký kraj

V bývalé fabrice zaparkují auta

Šestnáct let od ukončení provozu fabriky Texlen v Trutnově v Horské ulici znovu ožije areál někdejšího slavného podniku. Ve třech patrech dřívější budovy ředitelství se budou prodávat ojetá auta, čtvrté patro obsadí dopravněsprávní odbor Městského úřadu Trutnov.

Bývalý areál Texlenu Trutnov v Horské ulici oživuje rekonstrukce, kterou provádí provozovatel autosalonu Autostyl.Bývalý areál Texlenu Trutnov v Horské ulici oživuje rekonstrukce, kterou provádí provozovatel autosalonu AutostylZdroj: Deník/Jan Braun

Pardubický kraj

Pardubická Tesla nabídne ubytování i nákupy

Tesla byla synonymem úspěšného podniku, který vyráběl více než jen oblíbené elektrospotřebiče. Když sláva továrny vyhasla, ve městě po ní zůstal opuštěný areál. Nyní tu vzniká nová čtvrť pro 750 obyvatel i supermarket se zelenou střechou.

Areál pardubické TeslyAreál pardubické TeslyZdroj: Deník/Nikola Remešová

Jihočeský kraj

Ze zámku do hotelu

Dříve tu žili šlechtici, za místní hraběnkou jezdila Božena Němcová. Poslední éra objektu patřila seniorům, jeptiškám a rekreačním účelům. Podepsal se na něm zub času, ale nyní po letech degradace svitla naděje na obrodu. Měl by se proměnit v hotel.

Zámek v Choustníku na Táborsku se s novým majitelem dočká rekonstrukce.Zámek v Choustníku na Táborsku se s novým majitelem dočká rekonstrukceZdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Plzeňský kraj

Zchátralá koželužna bude mít styl

Popraskané zdi, vytlučená okna, propadlé stropy a přízemí plné odpadu. Tak vypadala budova bývalé koželužny v malebném městečku Úterý na severním Plzeňsku. O její záchranu se nyní pokouší nový majitel, který zde chce vybudovat stylový penzion.

Z budovy bývalé koželužny bude penzionZ budovy bývalé koželužny bude penzionZdroj: Deník/Pavel Bouda

Karlovarský kraj

Demolice? Majitelé zámku mají jiné plány

Po třiceti letech devastace má zámek ve Stružné naději, že se ruinou odsouzenou k demolici nestane. Noví majitelé plánují, že po úpravách kdysi nádhernou zahradu otevřou veřejnosti, stejně tak i část zrestaurovaného interiéru památkově chráněného objektu.

Chátrající zámek ve StružnéChátrající zámek ve StružnéZdroj: se svolením OÚ Stružná

Vysočina

Současný skvost s překvapivou minulostí

Ta stavba budí pozornost od sklepa až po půdu. Zvnějšku i zevnitř. Zblízka i zdálky. Větrný mlýn stojící na třebíčském Kanciborku je prostě unikátem sám o sobě. Hlavně pro turisty – pro které je největším překvapením, když zjistí, že se v něm nikdy nemlelo obilí.

Větrný mlýn v TřebíčiVětrný mlýn v TřebíčiZdroj: Deník/Milan Krčmář

Jihomoravský kraj

Památkově chráněnou stavbu u Břeclavi zachránil Slovák

Čtyřicet let sloužil zámeček jako zázemí pohraniční roty. Přebývalo tady až 150 vojáků. Po revoluci přecházel rukama jednoho majitele za druhým. Kompletně zrekonstruovat se jej podařilo až v roce 2020. Jde o nejjižněji položenou stavbu Lednicko-valtického areálu.

Zámeček a přilehlý areál před třemi lety koupil Slovák Robert Nemcsics. Kompletní náročné obnovy se dočkaly nejen vnitřní prostory památkově chráněné empírové stavby. Ta pochází z dílny předního lichtenštejnského architekta Josepha Hardtmutha.Zámeček a přilehlý areál před třemi lety koupil Slovák Robert Nemcsics. Kompletní náročné obnovy se dočkaly nejen vnitřní prostory památkově chráněné empírové stavby. Ta pochází z dílny předního lichtenštejnského architekta Josepha HardtmuthaZdroj: Deník/Iva Haghofer

Moravskoslezský kraj

Místo sestřiček se uvnitř vyspí alkoholici

Zchátralá budova v Hornopolní ulici poblíž vjezdu do nemocnice poutala pozornost svým nevzhledným exteriérem mnoho let. Nyní má bývalá ubytovna pro sestry nové využití. Kromě nové protialkoholní záchytné stanice zde bude fungovat i Centrum pro rodinu a sociální péči.

Pohled na dřívější stav nové budovy protialkoholní záchranné stanice v Ostravě v areálu Městské nemocnice Ostrava.Pohled na dřívější stav nové budovy protialkoholní záchranné stanice v Ostravě v areálu Městské nemocnice OstravaZdroj: Deník/Kateřina Součková

Olomoucký kraj

Červený kostel září v centru Olomouce

Desítky let sloužil jako sklad knih a lidé mohli dovnitř nahlédnout jen při prohlídkách u příležitosti Dnů evropského dědictví. Díky nedávné rekonstrukci se z něj však stala jedna z dominant města a součást místní knihovny.

Obrovským lákadlem Muzejní noci byl znovuotevřený Červený kostel s moderní přístavbou, 19. května 2023Obrovským lákadlem Olomoucké muzejní noci byl znovuotevřený Červený kostel s moderní přístavbou, 19. května 2023Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Zlínský kraj

Na zámku úřadují, oddávají i skladují

Po dlouholetých rekonstrukcích využívají dnes prostory zámku místní spolky, například se tam nachází půjčovna krojů Tanečního souboru Botík. Uvnitř se nacházejí také kanceláře obecního úřadu, obřadní síň, sklady či archiv.

Březolupský zámekBřezolupský zámekZdroj: Deník/Pavel Bohun

Deset týdnů Příběhů opuštěných budov

Příběhy opuštěných budovPříběhy opuštěných budovZdroj: DeníkJiž vyšlo:
1. Opuštěné mlýny a statky
2. Tajemné zámky, hrady a kostely
3. Tovární, vojenské, železniční, ekonomické budovy
4. Dům či vila slavné osobnosti
5. Objekt s kriminální minulostí, popraviště
6. Proslavily ho film a televize
7. Nemocnice, lázně, tábory
8. Zaniklé obce a osady
9. V tom domě straší, urbex

Dnes:
10. Tajemné objekty, které našly nový účel