Předchozí
1 z 13
Další

Praha

Vila Milada zůstala bez squatterů i života

Prvorepubliková vila Milada stojí vedle kolejí Univerzity Karlovy. Squatteři tu pořádali kulturní akce a koncerty. Policie je chtěla vyhnat, a i když se bránili, nakonec museli odejít. Od té doby je opuštěná a bez života. Podle univerzity tomu tak ještě nějakou dobu bude.

Vila Milada na pomezí Holešovic a TrojiZdroj: Deník/Eliška Stodolová

Ústecký kraj

Luxusní hotel se změnil v noční můru 

Ruina s klientelou, o kterou žádný hotel nestojí. Bezdomovci, narkomani a zloději kovů dokončují zkázu kdysi luxusního Interhotelu Máj na Severní Terase. V době své nejlepší slávy míval roční obrat kolem dvaceti milionů korun. Dnes je noční můrou města.

Současný stav hotelu Máj na Severní TeraseZdroj: Deník/Janni Vorlíček

Liberecký kraj

Ze zlaté éry Textilany zbyl jediný dům

Zapsala se do dějin města pod Ještědem. Avšak po zlaté éře přišel krach a z areálu Textilany zbyl jediný dům. Z Modrého bodu nebo-li Blaupunktu se stala ruina, která poskytuje zázemí lidem bez domova. Bezútěšnost vnitřku tkalcovny oživují graffiti na zdech.

Z budovy bývalé liberecké továrny se stala ruina, která láká milovníky urbexy a lidi bez domovaZdroj: Deník/Jiří Louda


Královéhradecký kraj

Holubí dům hledá nového majitele 

Odpadky, zápach moči a lidé bez domova. Tak vypadá klasicistní budova někdejší celnice vedle hlavního vlakového nádraží v centru Hradce Králové. Budova patří společnosti z Hulína a je již léta opuštěná. Teď je ale na prodej.

Bývalá celnice patří soukromému majiteli. Hlavní budova je od konce minulého roku zabezpečená, do části sousedního objektu se lidé bez domova stále dostanouZdroj: Deník/Jiří Fremuth

Pardubický kraj

Železniční stanice nabízí velmi smutný pohled 

Zažilo desítky zaměstnanců, hustý nákladní provoz a davy cestujících. Teď už z něj nezbylo zhola nic, jen pár polorozbořených dílen a hlavní budova. Pohled na železniční stanici postavenou v 19. století je smutný. Budovy už přinášejí radost jen bezdomovcům.

Budova chrudimské železniční stanice Chrudim - město je opuštěná. V prvním patře se údajně usídlili squatteřiZdroj: Deník/Romana Netolická


Jihočeský kraj

Ani prodat, ani zbourat. Pro motorest není využití

Za více než tři desetiletí nenašel využití nedostavěný motorest vedle hlavní silnice z Písku na Tábor. Prázdná budova se zatlučenými okny stojí na návsi v Záhoří.

Nedostavěný motorest na návsi v ZáhoříZdroj: Deník/Lucie Kotrbová


Plzeňský kraj

Vila slavné rodiny Rudolfových chátrá

Mateřskou školou prošly stovky dětí. Na kdysi krásné místo v památkové zóně Bezovka je ale dnes smutný pohled. Do vily významného průmyslníka dnes zatéká, okna jsou rozbitá a zahrada je zarostlá.

Vila slavné rodiny Rudolfových chátráZdroj: Deník/Šimon Bukovjan


Karlovarský kraj

Místo po vyhlášené kavárně zůstává tajemné

Mezi rašeliništi severně nad Mariánskými Lázněmi připravovali vynikající kávu a dortíky. Nimrod byl cílem pro poutníky i lázeňské hosty. Když se kavárna proměnila v ruinu, lidé před troskami zapalovali svíčky a vzpomínali na její lepší časy.

Zdroj: Deník/Antonín Hříbal


Vysočina

Velké hospodářství se změnilo v džungli

Když člověk statek navštíví, jen stěží najde stopy bývalé slávy. Dvůr Spetice kousek za Novými Syrovicemi na Třebíčsku sice stále působí monumentálně, jenže už desítky let chátrá. Okna jsou vysklená, střechy zhroucené a žádný dobytek se tam už nechová.

Statek Spetice poblíž Nových Syrovic na TřebíčskuZdroj: Deník/Jiří Kašpárek


Jihomoravský kraj

Zelný trh ukrývá labyrint chodeb 

Zelný trh bývá plný lidí. Mnoho z nich netuší, že kráčí pouze pár metrů nad téměř kilometr dlouhým labyrintem chodeb a sklepů. V zatuchlém podzemí je k vidění alchymistická dílna, klec bláznů i mučící nástroje. Vlhké zdi jsou hrobem zabitých milenců a chodbami se potuluje duch podvedené hraběnky.

Prostory podzemí pod Zelným trhemProstory podzemí pod Zelným trhemZdroj: Deník/Sabir Agalarov


Moravskoslezský kraj

Nádraží z hollywoodského filmu je dnes vyhořelá ruina

Nádraží v polských Hlubčicích je významná památka a architektonický skvost. Natáčel se zde hollywoodský film Vítězství ducha s Willemem Dafoem v hlavní roli. Dnes nádraží navštěvují jen bezdomovci. Jeho střecha se zřítila a několikrát vyhořelo.

Do polských Hlubčic, které leží blízko Krnova, přijel vlak naposledy v roce 2000. Díky velkorysým investicím se železniční doprava na tuto trať zase vrátí. Červen 2023Zdroj: Deník/František Kuba


Olomoucký kraj

Dominanta města je ostudou centra 

Ačkoli patří k dominantám města, je také jednou z nejzanedbanějších budov v centru. Na rekonstrukci a nové využití čeká tři desítky let. Ošklivá je tak dlouho, že si na to místní dávno zvykli.

Stará radnice v Zábřehu v srpnu 2023Zdroj: Deník/Petr Krňávek


Zlínský kraj

Rekonstrukce, nebo demolice? Bývalá budova soudu budí otázky

Původně funkcionalistická budova okresního soudu přímo v centru Zlína chátrá. A jak se zdá, v nejbližší době se stav třetí nejstarší budovy ve městě nezmění. I pouhé její konzervování však stojí nemalé finanční prostředky.

Rekonstrukce, nebo demolice? Otazník nad budovou bývalého soudu ve ZlíněZdroj: Deník/Iva Nedavašková