Zasáhl nejen náš okres, ale icelou republiku a nejen ji. Lámal stromy, bral střechy, trhal dráty elektrického napětí, převracel kontejnery, vznášel do výše všelico, co mu přišlo do cesty, ohrožoval zdraví iživoty. Česká pojišťovna následně vyplatilavíce

než 827milionů korun na škodách, které vichr způsobil. Jedna znejvětších zajišťoven na světě Munich Re označila Kyrilla ve své shrnující zprávě označila za druhou nejhorší celosvětovou katastrofu zhlediska pojišťoven (první bylo zemětřesení vJaponsku). Celkové náklady na odstranění škod po loňském lednovém orkánu činily 5,8miliardy dolarů.

“Vichřice přes naše území proletí každoročně několikrát, ale orkán otéto síle knám vloňském roce zavítal poprvé. Jen za dva dny– 18.a 19.ledna– „přifoukal“ klientům České pojišťovny 42485 pojistných událostí. Běžně by tento počet škod zrizika vichřice plnil statistiky přibližně dva a půl roku,“ shrnul mluvčí VáclavBálek.

Zvláštností této kalamity bylo, že se na celém území republiky odehrála během několika málo hodin. Tím se například lišila od záplav vroce 2002 (53 tisíc škod za 9miliard korun), které postupně postihly pouze některé kraje, takže zatímco na jihu už pracovali mobilní technici a likvidátoři ČP, na severu ještě kulminovala voda. Loňskou kalamitu po Kyrillu nebylo možné srovnat ani se škodami, které přizimě

vroce 2006způsobila tíha sněhu (35 tisíc škod), neboť tehdy byly pojistné události rozprostřeny do několika měsíců.

Poprvé se stalo, že rychlost likvidace pojistné události měli ve svých rukou na mnoha místech samotní klienti. Nedlouho po orkánu ve druhé polovině ledna roku 2007totiž meteorologové předpovídali sněžení a hrozilo, že pokud škody, které bude ČP likvidovat, zapadnou sněhem, vše se začne protahovat. „Na výzvu České pojišťovny pak klienti posílali do klientského centra vlastní fotografie, pořízené ještě předtím, než začalo chumelit. Tím se celá likvidace významně zrychlila, což nejlépe dokladuje fakt, že do tří měsíců od Kyrilla bylo vyřízeno 95% pojistných událostí. Vsoučasnosti jsou už téměř všechny, až na výjimky, související například spostupem stavebních prací, vyplaceny,“ připomněl mluvčí.

Vpočtu pojistných událostí, nahlášených vsouvislosti vloňskými vichřicemi, zabírá Kolínsko čelní místo. Klienti se na pojišťovnu obrátili s1341událostmi, předčilo ho Benešovsko (1445) a Příbram (1408). Sousední Kutná Hora měla vloni 1084pojistných událostí, Nymburk 1123.