Diváci budou moct přehlídku sledovat na Vítězném náměstí nebo po obou stranách Evropské mezi ulicemi Gymnasijní a Kanadskou. Začátek je naplánován na 14:00, pořadatelé doporučují příchod o hodinu dříve. Sté výročí založení Československa připomene i řada dalších akcí.

Zástupci armády již dříve uvedli, že letošní přehlídka a další akce s ní spojené budou výrazně větší než před deseti lety, kdy se konala poslední přehlídka. Zúčastní se jí 2151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem se předvede 236 kusů techniky.

Na organizaci přehlídky se podle Balouna podílí asi 4500 lidí. Závěrečné nácviky jsou připraveny na 25. října, kdy se bude konat generální zkouška na letišti v Bechyni, a na večer 27. října, kdy se uskuteční přímo na Evropské.

Přelety vrtulníků, pochod jednotek i defilé techniky

Přehlídka začne ve 14:00 hlášením náčelníka generálního štábu Aleše Opaty prezidentovi Miloši Zemanovi. Následovat budou přelety letadel a vrtulníků českých a slovenských vzdušných sil, pochod jednotek a defilé techniky. Konec je plánován na asi 15:05.

Pro hosty bude připraveno pět tribun s asi 1500 místy. Kromě Mattise byli pozváni i další zahraniční hosté, jejich seznam ještě armáda upřesňuje. Zúčastní se většina ministrů, členové sněmovního branného výboru, veteráni z druhé světové války i novodobých konfliktů nebo veteráni integrovaného záchranného systému.

K vidění budou současná vojenská lehká i těžká vozidla včetně tanků. Policisté připravili nejmodernější techniku, představí třeba své motorky, terénní vozidla s čluny nebo těžkou techniku. Hasiči předvedou 27 vozidel včetně speciálních strojů. Přehlídky se zúčastní i vozy pražské záchranné služby i všech dalších krajských záchranářů, technika celníků a jejich psovodi a strážníky a obecní policisty zastoupí pražská městská policie.

Výstava vojenské techniky na Letné

Kromě přehlídky se budou konat i další akce, které připomenou 100. výročí vzniku ČSR. Na Letné bude již od 26. října vystaveno 153 kusů techniky armády i dalších složek integrovaného záchranného systému. Na přípravě se podílí 2000 lidí. K vidění bude technika od roku 1918 po současnost, ukázka zásahu při dopravní nehodě nebo výstavy.

Na Dejvické ulici bude od 15:30 připraven podle místostarosty Prahy 6 Jana Laciny další program. Vystoupí zde třeba hudba francouzské cizinecké legie, skupina Tatabojs nebo Michal Prokop. Na dejvickém nádraží bude přistavena replika vlaku československých legionářů, takzvaný legiovlak. Již v 10:00 městská část odhalí na Bachmačském náměstí sochu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a o den dříve dejvické divadlo uvede hru Václava Havla Zítra to spustíme, která je věnována událostem noci z 27. na 28. října 1918.

V sobotu 27. října se bude konat na Hradčanském náměstí za účasti Zemana přísaha 900 vojáků a složení slibu 240 policistů a 120 hasičů. Ve stejný den se slavnostně za účasti řady důležitých hostů otevře opravené Národní muzeum a zahájena v něm bude Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. Pro veřejnost se otevře od neděle. V neděli 28. října se pak bude konat tradiční pietní akt na Vítkově, kam kromě českého prezidenta dorazí i slovenský prezident Andrej Kiska. Zeman během dne také povýší generály a večer udělí státní vyznamenání. Konat se bude řada koncertů či výstav, ohlášeno je i několik demonstrací.