Zatímco během silvestrovského večera bylo více rušno na Staroměstském náměstí, před půlnocí se i přes deštivé počasí zaplnilo Václavské náměstí. Lidé s lahvemi alkoholu se natáčeli telefony na pozadí vybuchujících rachejtlí. Přestupků se většinou dopustili cizinci. Většinou uváděli, že o zákazu nevěděli. Pyrotechnika je v centru metropole zakázaná od roku 2020.

Podívejte se, jak se slavil nový rok ve světě:

Novoroční oslavy v australském Sydney
Svět vítá rok 2024. Silvestr už oslavila Austrálie, v Praze padají první pokuty

Pro dopravu se ve večerních hodinách uzavřelo Václavské náměstí, kam jezdí pouze tramvaje, které jsou po půlnoci přeplněné cestujícími. Policie provoz částečně omezila u Staroměstského náměstí a na Smetanově nábřeží.

Pražská záchranná služba vyjížděla v souvislosti se silvestrovskými a novoročními oslavami zatím zhruba ke 20 případům. V centru ošetřila 12 lidí, úrazy způsobené zábavní pyrotechnikou byly dva a z toho jeden bude mít trvalé následky. Na sociální síti X to krátce po půlnoci uvedla pražská záchranná služba.

Zdroj: Youtube

Hasiči v prvních 40 minutách letošního roku zasahovali u desítky požárů od pyrotechniky, a to včetně dvou požárů na balkóně.

Zásahy v Česku jsou srovnatelné s loňskem

Hasiči během silvestrovské neděle do 22:00 zasahovali po celém Česku u 299 událostí. Z toho mezi 16:00 a 22:00 u 61 požárů. Počet je podle nich prozatím srovnatelný s loňskou silvestrovskou nocí. Informovali o tom dnes před 23:00 na sociální síti X.

Před rokem hasiči v Česku vyjížděli k 286 požárům, což bylo meziročně více i více než v letech před pandemií covidu-19. Pražští hasiči uvedli, že do 23:00 zasahovali u šesti požárů, které souvisely s pyrotechnikou. Jeden požár způsobil škodu na dveřích zahradního domku.

Silvestrovské oslavy, noc na 1. ledna 2024, Praha.Silvestrovské oslavy, noc na 1. ledna 2024, Praha.Zdroj: ČTK

„Prosíme, buďte při novoročních oslavách opatrní,“ vyzvali hasiči na sociální síti.

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdilo večer zhruba hodinu pražské metro na lince B mezi stanicemi Florenc a Českomoravská. Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová řekla ČTK, že se jednalo o muže kolem 30 let, který ve stanici Křižíkova spadl pod soupravu metra a utrpěl mnohočetná poranění. Záchranáři ho uvedli do umělého spánku a transportovali do traumacentra.

Bujaré novoroční oslavy v Brně

Také oslavy příchodu nového roku v centru Brna se nesly ve znamení hlasitých výbuchů. S přibývajícími lidmi přibývalo ohňostrojů a petard, někteří lidé zapálenou pyrotechniku nedbale odhazovali takřka pod nohy ostatním lidem.

S úderem půlnoci pak ze všech koutů Brna vystřelovaly na nebe světelné kytice, připomínající světlice, kterými dávali Brňané zbytku města najevo, odkud právě slaví.

Silvestrovské oslavy na náměstí Svobody.Silvestrovské oslavy na náměstí Svobody.Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

„Ohňostroje k silvestru patří, takže to chápu. Na druhou stranu se mi to skrze to, jak to může ubližovat zvířatům a také po tom, co se stalo v Praze, moc nelíbí," zamýšlí se Viktorie Ponížilová, která přišla do centra města slavit poprvé.

Od půlnoci do šesti hodin ráno měli jihomoravští záchranáři dohromady 90 výjezdů. „Téměř polovina měla souvislost s alkoholem, týkalo se to bohužel i mladistvých a dětí. Šlo především o otravy, úrazy, poranění v důsledku rvaček, ale také třeba o řezné rány od skla. Další úrazy byly způsobené použitím zábavní pyrotechniky, řeč je o jednotkách případů. Poraněny byly nejčastěji ruce a obličej,“ upřesnila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Silvestr na Ostravsku ve znamení úrazů

Také novoroční oslavy v Moravskoslezském kraji si vyžádaly stovky výjezdů hasičů a záchranářů. Od večerních 20 do ranních 6 hodin evidovali jen krajští hasiči čtyři desítky událostí spojených především s používáním zábavní pyrotechniky. Nejčastěji šlo o požáry košů či kontejnerů a hořely i papírové obaly od pyrotechniky.

Silvestr v Ostravě, 31. prosince 2023, Ostrava.Silvestr v Ostravě, 31. prosince 2023, Ostrava.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Během silvestrovské noci měla napilno i zdravotnická záchranná služba. Její pracovníci zasahovali v posledních čtyřiadvaceti hodinách celkem ve 400 případech. Jen od silvestrovské půlnoci do pondělního rána ošetřili 116 pacientů.

„Během novoročních oslav zasahovali záchranáři u sedmi událostí vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. U pěti mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetiny. U dvanáctiletého chlapce a patnáctileté dívky o vážná poranění prstů na ruce,“ informoval mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Úklid po novoročních oslavách v Ostravě:

Mezi dalšími úrazy dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Mezi ne zcela typická zranění patřil pád při nočním sestupu z Lysé Hory, či pád ze střechy, rovněž během silvestrovské noci.

„Polovina zraněných během silvestrovské noci byla pod zjevným vlivem alkoholu. Další dvě desítky pacientů posádkám uvedly, že byly napadeny a zraněny jinou osobou, nebo utrpěly poranění při potyčkách. Také většina z nich jevila známky ovlivnění psychotropní látkou. Mezi napadení patřily údery pivní lahví, talířem, ale také golfovými holemi či zranění bodného charakteru,“ přiblížil novoroční divočinu Humpl.

Zásahy na Olomoucku

Během posledního dne loňského roku záchranáři na Olomoucku vyjížděli na denní směně ke 127 případům, na noční směně na přelomu roku měli 76 zásahů.

„První výjezd v tomto roce si připsala posádka z Přerova, která vyjížděla devět minut po půlnoci k úrazu hlavy zapříčiněného pyrotechnikou. Tyto úrazy byly během noci celkem tři. Došlo při nich k poranění hlavy a obličeje a v jednom případě ruky,“ řekla krajská mluvčí záchranářů Lucie Mikisková.

Hasiči v Olomouckém kraji museli o silvestrovské noci zasahovat i u požáru tújí, kontejnerů na odpad nebo obalů od pyrotechniky.Hasiči v Olomouckém kraji museli o silvestrovské noci zasahovat i u požáru tújí, kontejnerů na odpad nebo obalů od pyrotechniky.Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Třináctkrát vyjížděli zdravotníci kvůli napadení ve spolupráci s policií, v dalších dvou případech šlo o řezná poranění – nožem a sklem. Třikrát také museli zasahovat u lidí, kteří to přehnali s alkoholem až tak, že došlo k intoxikaci. Šest lidí si v opilosti přivodilo úraz.

Hasiči v kraji od silvestrovské půlnoci do desáté hodiny dopolední na Nový rok registrovali šestnáct výjezdů, zasahovat museli u požárů tújí, kontejnerů na odpad či obalů od pyrotechniky.