„Učiňte, prosím, urychleně taková opatření, aby Česká republika mohla být jednou z těch zemí, která dokáže účinně a bezodkladně pomáhat v nouzi nejvyšší. Na tyto děti nelze pohlížet jako na běžné imigranty. Ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle,“ stojí v prohlášení senátorů, které má Deník k dispozici.

Senátoři poukazují především na to, že syrské děti jsou v táborech „zbaveny základních existenčních a citových jistot a vazeb, které mohou poskytovat jenom vlastní rodiče“. Dodávají, že desítky českých rodin jsou již připraveny k jejich přijetí.

Pod výzvu se podepsali vedle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) také místopředsedkyně Miluše Horská za KDU-ČSL, její stranický kolega Petr Šilar, Václav Láska z klubu Senátor 21, sociální demokrat Jiří Dienstbier či Michael Canov z hnutí STAN a Lumír Aschenbrenner z ODS.

Šojdrová zamíří za Babišem

O přijetí syrských sirotků z řeckého ostrova Lesbos bude s premiérem v pátek mluvit na domluvené schůzce i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Na ní hodlá Babišovi navrhnout plán, podle kterého by byl výběr dětí zcela v gesci českého ministerstva vnitra.

Přednost by pak měly především „nejmladší děti nebo děti bez dohledatelných příbuzných“. Česko by jim poskytlo dočasnou mezinárodní ochranu, nejednalo by se tedy o trvalý azyl a české občanství.

Po příjezdu by byly umístěny do institucí spadajících pod ministerstva školství a sociálních věcí.

Potřebná pomoc

Pro přijetí sirotků je i opoziční TOP 09. Předseda poslanců této strany Miroslav Kalousek uvedl, že v uprchlických táborech v Řecku je 3500 syrských dětí. „Jsou tam bez rodičů. Často vůbec netuší, zda sirotci jsou, nebo nejsou,“ uvedl. Šéf poslanců TOP 09 poukázal například na Velkou Británii, která rozhodla o přijetí 350 těchto dětí mladších 17 let.

Česká vláda by si měla podle Kalouska stanovit parametry, jak uzná za vhodné. „Je zcela na vládě, jakými mechanismy to udělá,“ dodal.

Průvodní dopis Andreji Babišovi:
Vážený pane předsedo vlády,

předkládáme Vám prohlášení senátorů Parlamentu České republiky, ve kterém vyjadřujeme podporu přijetí padesáti syrských sirotků, pobývajících v současné době na řeckých ostrovech, do České republiky.

Považujeme za samozřejmé, že kritéria pro přijetí by byla stanovena jednoznačně, abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci.

Stejně tak předpokládáme, že by bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče s respektováním stávajících českých zákonů.

Věříme, že naše prohlášení přispěje k řešení složité situace osiřelých dětí nacházejících se daleko od své země.

Babiš dnes prohlásil, že výzva senátorů je pokračováním absurdní kauzy zneužívání dětí pro politický boj. "Díky této pseudoaféře jsem zjistil, že my máme v Čechách 2500 dětí, které chtějí pěstounskou péči a hledají rodiče. To je stejné, jako kdybych já nyní vyzval, aby pomohli našim dětem a aby se o ně postarali," řekl premiér novinářům po neformálním unijním summitu v Salcburku. Experti se podle něho shodují v tom, že syrské děti se chtějí vrátit do své rodné země.

Za Andreje Babiše se postavil prezident Miloš Zeman, podle něhož iniciativa europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) k přijetí sirotků souvisí s volbami. "Teď je před volbami a paní Šojdrová se ozvala," řekl dnes v televizi Barrandov. Předpokládá, že po volbách si Šojdrová "na tato velkohubá prohlášení ani náhodou nevzpomene". Připomněl, že česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi se k iniciativě vyjádřila kriticky. Česko by podle Zemana mělo pomáhat v uprchlických táborech tak, jak to nyní dělá třeba v Jordánsku.