Ředitelé nemocnic dostali v uplynulých dnech dopis z ministerstva zdravotnictví, v němž je ministerští úředníci prosí o podněty k babyboxům a údaje k utajeným porodům. Odvolávají se na závěrečná doporučení Výboru Organizace spojených národů pro práva dítěte z roku 2021. Odpovědi mají ředitelé špitálů zaslat do konce října.

Ludvík Hess poskytl v roce 2022 rozhovor Deníku:

Ludvík Hess
Zakladatel babyboxu Ludvík Hess: Do konce roku bude v každém okrese

Představitelé výboru OSN totiž vyzývají, aby se Češi i zástupci dalších zemí zabývali příčinami anonymního opouštění dětí. V této souvislosti aby posílili opatření podpory rodin. Měly by podle nich být víc využívané důvěrné (tedy utajené) porody v nemocnicích. Chtějí, aby nahradily odkládání dětí do babyboxů. Jejich provoz doporučují ukončit.

Ministerstvo nemá problematiku babyboxů ve své gesci. „Nemáme tedy v této oblasti žádné záměry. Pouze jsme požádali poskytovatele zdravotních služeb o informace. Tlumočit je budeme výboru pro práva dítěte při Úřadu vlády, který se tím zabývá,“ sdělil Deníku mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.

Babyboxy v České republice:

* První babybox byl instalován v roce 2005, první dítě nalezeno v roce 2006.

* Dosavadní počet babyboxů je 85. Letos přibudou další dva. Příští rok podle současných plánů jeden.

* Dosavadní počet nalezených dětí je 253, z toho 139 dívek a 114 chlapců.

* V 63 babyboxech bylo doposud nalezeno alespoň jedno dítě, ve 22 zatím žádné.

* Nejvíce dětí, 30, bylo bylo odloženo v babyboxu, který byl nejprve instalován v pražském Hloubětíně a později přesunut do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zatím naposledy byla letos 21. června v Praze 8 (U Libeňského zámku) nalezena holčička Zuzana.

Ministerští úředníci podle něj mohou získané poznatky využít i ke své další činnosti. Nemocnice totiž poskytují dítěti vloženému do babyboxu zdravotní služby.

Experti z OSN jsou v souladu s mezinárodní Úmluvou o právech dítěte přesvědčeni, že dítě má právo znát své biologické rodiče. Proti tomu ale stojí jiný článek téže úmluvy, který praví, že dítě má právo na život. Tím argumentují podporovatelé babyboxů, díky nimž dítě dostane šanci žít v nové rodině.

Záchrana 253 dětí

Zakladatel a provozovatel bedýnek Ludvík Hess připomněl, že babyboxy pod různými názvy existují ve většině zemí. „Evropská unie je podporuje. V České republice fungují od roku 2005 a do nového života pomohly vstoupit již 253 děťátkům,“ zdůraznil.

Podotkl též, že utajené porody, kterými chtějí mezinárodní odborníci bedýnky nahradit, u nás mohou podstoupit jen svobodné či déle rozvedené ženy s českým občanstvím. Rodí při nich utajeně, ale nikoli anonymně. Vdaná žena či cizinka takovou možnost nemá.

V občanském zákoníku má být deklarováno, že fyzické trestání dětí je nepřijatelné. Někteří z rodičů jsou z návrhu rozpačití. Často jej považují za zbytečný
Konec tělesných trestů u dětí? Návrh v ČR rozvířil mezi rodiči bouřlivé diskuze

Babyboxů je v současné době v Česku pětaosmdesát a většinou jsou instalovány v areálech zdravotnických zařízení. Mezi výjimky patří třeba Tachov, kde je od loňska bedýnka v továrně Grammer. Rozdíl oproti nemocnicím, kde se dítěte ujmou místní zdravotníci, je v tom, že tamní pracovníci továrny by o nalezené dítě nepečovali, ale zavolali záchranáře.

Právo na život i znát své rodiče

Hlavní argument zastánců babyboxů: „Státy, které jsou smluvní stranou Úmluvy, uznávají, že každé dítě má přirozené právo na život. Státy, které jsou smluvní stranou Úmluvy, zabezpečují v nejvyšší možné míře zachování života a rozvoj dítěte.“
Článek 6 Úmluvy o právech dítěte

Hlavní argument odpůrců babyboxů: „Každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud to je možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.“
Článek 7 Úmluvy o právech dítěte

Hess, který si říká babydědek Lu, přiblížil letošní plány. „Jednatřicátého října budeme otvírat babybox v Nemocnici Jilemnice. Další symbolicky na Mikuláše v Nemocnici Kyjov. V Nemocnici Třebíč bude 11. prosince původní stará bedýnka vyměněna za babybox nové generace,“ vyjmenoval.

v loňském rozhovoru pro Deník uvedl, že všechny bedýnky jsou postupně vyměňovány za nové. Staré babyboxy se otevírají mechanicky na kliku, jsou plechové a vyhřívané. Nové se oproti tomu otevírají automaticky, jsou nerezové a klimatizované. Díky fotobuňce je zachycen interiér s děťátkem. „Je to jako byste si místo embéčka pořídila Superb,“ podotkl. 

Odložit dítě po porodu do baby boxu je pro něj zdravotně méně bezpečné, než kdyby matka využila utajený porod, myslí si odborníci
Utajený porod Ježíška? Zákony ho umožňují, Marie by ale musela splnit podmínky

Zdroj: DeníkBedýnky jsou instalovány v každém českém, moravském a slezském okrese. V Praze jsou dokonce čtyři, přičemž příští rok tam má být otevřena pátá – v největší české porodnici, kterou je Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí.

Hess podle svých slov cítí za životy odložených dětí odpovědnost a prosí, aby babyboxy pomohly i těm budoucím. „Mnohé z odložených dětí jsem poznal osobně a vídám se s nimi. Když mě holčička odložená v Kladně 25. července 2009, kterou jsem tehdy pojmenoval Anežka Česká, při posledním setkání objala a řekla: Mám tě ráda, tekly mi slzy po tvářích,“ svěřil se.