Ruské členství v radě bylo aktuálně ve druhém roce obvyklého tříletého období. Vyloučení Ruska podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Nesouhlas s tímto krokem vyjádřily třeba Čína a Írán. Pozastavení ruského členství prosazovala společně s USA a Ukrajinou i Evropská unie. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja před hlasováním uvedl, že činy, které na Ukrajině páchají ruští vojáci, lze označit za válečné zločiny a genocidu.

"Rusko musí nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Proto bylo pozastaveno jeho členství v Radě OSN pro lidská práva," uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí. "Česko chce Rusko v radě nahradit, kandidaturu jsme právě podali. Podpora lidských práv je prioritou české vlády," oznámil úřad.

Americký ministr obrany Lloyd Austin vítá v Pentagonu českou ministryni obrany Janu Černochovou, 21. dubna 2022.
Potvrzeno. Ministři obrany Česka a USA chtějí uzavřít obrannou dohodu

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Přibývá indicií o páchání válečných zločinů na Ukrajině, uvedl dnes Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR). Ruské ozbrojené síly podle úřadu bez rozlišování cílů bombardují obydlené oblasti, a zabíjejí tak civilisty a ničí nemocnice, školy a další civilní objekty. Dorazily také stovky zpráv o svévolném zabíjení a sexuálním násilí. Takové skutky lze podle OHCHR označit za válečné zločiny. Už v pondělí oznámil OHCHR, že od začátku invaze na Ukrajině zahynulo už více než 2000 civilistů a z toho nejméně 207 dětí.